o czym nie wiedzieliście 2 miesiące temu?

Czy to jest możliwe, aby świadczeniodawcy wykonywali świadczenia w sposób nieprawidłowy, niezgodny z warunkami umowy z NFZ swoim pacjentom przez dwa miesiące, licząc na to, że ich legalizacja to tylko kwestia czasu?

Próbuje zrozumieć komunikat NFZ i zmiany w słowniku ICD-9, które ogłasza 10 czerwca 2020:

Zmiana wprowadzona w wersji 5.52 dotyczy dopisania kodu procedury medycznej:

KodNazwaData obowiązywania
93.1916Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łącznościod 11.04.2020 r.

Jak mam to rozumieć? Jaki sens ma data obowiązywania od 11 kwietnia? Od dziś wiemy, że każda sprawozdana procedura o kodzie 93.1916 z datą wykonania nie wcześniej niż 11 kwietnia jest poprawna i akceptowalna przez NFZ. Na jej podstawie można refundować odpowiednie świadczenie z zakresu fizjoterapii.

Można, pod warunkiem, że został wykonany opisany przez tę procedurę zabieg fizjoterapeutyczny. Ktoś go wykonał wtedy, bez gwarancji, że zostanie refundowany? Ktoś, mając umowę z NFZ określającą warunki wykonania fizjoterapii, wykonał ją w sposób w tamtym czasie niezgodny z zakresem możliwych działań?

OK, porzućmy szyderstwa. Mamy 12 czerwca – zajmijmy się tym, co teraz. Jakie w kolejnych dniach wykonujecie zabiegi, świadczenia medyczne w sposób niezgodny z wytycznymi NFZ lub ze świadomością, że nie możecie ich na razie prawidłowo sprawozdać?

Czy może wszystkie ćwiczenia logopedyczne z zakresu 93.7 – Rehabilitacja mowy i czytania i rehabilitacja ślepoty albo inne – z zakresu 94.0 – Badanie psychologiczne i testy a może nawet 95.43 – Ocena audiologiczna albo 93.01 – Badanie czynnościowe wraz z oceną (czyli lokomocji, samoobsługi, sprawności manualnej, itp.)

– są wykonywane również od 11 kwietnia z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności w nadziei a może pewności, że za tydzień lub dwa pojawi się nowa wersja i właściwy kod procedury?

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii ICD-9, NFZ, rehabilitacja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „o czym nie wiedzieliście 2 miesiące temu?

 1. Krystian pisze:

  Jedyne sensowne moim zdaniem wytłumaczenie, to że przepis dopuszczający jakieś świadczenia udzielane za pomocą systemów tele wszedł w życie 11.04, a procedury dodawali na raty w miarę wgłębiania się w opublikowany tekst przepisów, albo jako reakcja na zgłaszane uwagi… 5.50, 5.51 i 5.52 to tylko tele, wszystkie obowiązujące od 11.04

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   Szczerze: dla mnie to prowizorka i administracyjna hipokryzja. Kiedyś tam ktoś się cofnie i wyliczy całe mnóstwo procedur, które pozwalały pracować zdalnie z pacjentem i to sprawozdawać. Ale tak nie jest. Odwołano działalność w zakresie fizjoterapii, nie dając nic w zamian. Żadnych metod zastępczych. Teraz, gdy zaczynamy otwierać od nowa fizjoterapię, mamy decyzję o możliwości raportowania czegoś od 2 miesięcy wstecz.

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s