3% – jest odpowiedź

Zanim zacznę, muszę jak zwykle podziękować za zaangażowanie i wyrozumiałość paniom z mojego OW NFZ. Pytanie poprzednio zadane, zgodnie z przewidywaniami zmieniło status z [trudne] na [znowu nie doczytał].

Opłata ta stanowić będzie 3% wartości świadczeń wynikającej z rachunku za dany okres sprawozdawczy.

W powyższym zdaniu sformułowanie okres sprawozdawczy jest istotnym kluczem do sprawy. Łatwiej byłoby napisać: dla świadczeń zakończonych 1 lipca i potem, ale sens jest ten sam.

Okres sprawozdawczy a okres rozliczeniowy to nie to samo. A więc, jeśli macie milion na fakturze, musicie odsiać wszystkie świadczenia z innym niż lipiec okresem sprawozdawczym, wszelkie nadwykonania za poprzednie miesiące, które zmieściły się w limicie lipca, wszelkie ponownie zatwierdzone weryfikacje i korekty nie należące do lipca trzeba odjąć i dopiero od tego, co zostanie – wyliczyć 3%

kojarzy się wam z kimś ta dziewczynka? to Kopciuszek, patron ludzi od rozliczeń

Wszyscy liczylibyśmy na dostawców oprogramowania w tej kwestii, ale wiemy, jak to jest. Ludziom z NFZ, którzy te faktury będą weryfikować, również życzę cierpliwości.

Gołąbki na obrazku powyżej to oczywiście alegoria – mechanizmy statystyczne i rozliczeniowe waszych systemów (jeden z nich to gruper JGP, ten z krótszą nóżką). Trochę pomogą, trochę… dobra, nieważne. Tu skończmy analogie.

Aha. No, tak.

PS. (przy sposobności)

Nie znajduję w uzasadnieniu wykluczenia z 3% świadczeń z zakresu ASDK oraz KOC.
I pewnie kilku jeszcze…

Dla porządku: zarządzenie dotyczy zakresów

POZ
AOS
SZP
PSY
REH
STM
UZD
PRO
SOK
SPO
OPH
RTM
PDT
PILOTAŻ*
* ale każdy pilotaż? ten ośrodek opieki PSY dzieci i młodzieży z ryczałtem też?

Nie wiem jeszcze, co z nocną i świąteczną opieką oraz transportem sanitarnym, ale jakby nie czytać, chodzi o wartości świadczeń. Skoro dobokaretka w RTM jest świadczeniem…

A SOR albo IP? No, ja bym liczył…

Ten wpis został opublikowany w kategorii NFZ, rozliczenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „3% – jest odpowiedź

 1. Pingback: 3% – kilka szybkich pytań | Biurko przeciwpancerne

 2. Maciej pisze:

  A w moim OW NFZ odpowiedzieli że od rachunku za lipiec wylicza się 3% wartości bez uprzedniego „odejmowania” świadczeń innych niż wykonanych w lipcu….

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   He,he, to proszę zapytać, czy można w takim razie zrobić korekty najdroższych świadczeń z I półrocza i dorzucić do faktury za lipiec 😀

   Poza tym dowiedziałem się, że świadczeniodawcy dopięci do SZOI a nie Portalu mają lepiej, bo im już wszystko SZOI samo wylicza. Chciałbym to zobaczyć…

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s