3% – kilka szybkich pytań

szum na forach już jest: kto już ma umowę, kto już wystawił na 3% refundacji, jak to się robi, a co wpisać w jednostkę miary? To ja też mam kilka pytań.

Od 1 lipca szpitale, poradnie specjalistyczne i POZ otrzymają dodatkowo 3% wysokości faktur, które rozliczają z Narodowym Funduszem Zdrowia. W skali całego kraju to 180 milionów złotych miesięcznie. Pieniądze mają pomóc w przywracaniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych oraz powrotu do normalnego trybu leczenia.

Aktualności Centrali

Wczoraj pani w moim OW NFZ (pozdrawiam!) powiedziała mi: pan to zadaje za trudne pytania! To prawda, chociaż częściej są to pytania jednak głupie – zwykle czegoś nie doczytam lub zinterpretuję wbrew logice, tradycji i sztuce administracyjnej …

Ale!

Skoro mamy już możliwość wystawiania faktur na 3% wartości innych faktur, to co właściwie mamy?

Zarządzenie Prezesa NFZ 104/2020/DSOZ jest dość lakoniczne. Gwoździem programu jest załącznik do niego. Weźmy świadczenia AOS:

Lp 2.

Kod techniczny CZS 19.0019.002.08

Nazwa produktu Dodatkowa opłata ryczałtowa za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii – AOS

Wartość w zł nd

świadczenia udzielane na podstawie umów o udzielanie świadczeń X

Uwagi 3% wartości świadczeń wynikającej z rachunku za dany okres sprawozdawczy, z wyłączeniem:
1) należności ustalonej na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 696);
2) świadczeń udzielanych przez pielęgniarki, położne oraz ratowników medycznych w zakresie dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.).

I najważniejsze:

§ 2. Przepisy zarządzenia stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej rozliczanych w rachunkach dotyczących poszczególnych okresów sprawozdawczych począwszy od rachunku za miesiąc lipiec 2020 r.

Treść tego paragrafu NIE BRZMI:

Przepisy zarządzenia stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej ZAKOŃCZONYCH w poszczególnych okresach sprawozdawczych począwszy od lipca 2020 r.

Czy ja znowu coś źle zrozumiałem? Tworzę korektę faktury do świadczeń wykonanych w styczniu, rozliczam je ponownie w lipcu i mogę dodać do refundacji 3%?

Przecież na fakturze innej niż ryczałt może być wszystko: świadczenia co chwila są korygowane, wystawiamy korekty, a po poprawieniu błędów naliczamy ponownie. Spodziewałem się mechanizmu, który dla faktury wystawionej w lipcu wydestyluje wartość za świadczenia wykonane w lipcu i tylko do tej wartości zastosuje 3% dodatku.

To zacytujmy jeszcze uzasadnienie, by nie mieć wątpliwości:

Mocą przepisów przedmiotowego zarządzenia wprowadzono nowy produkt rozliczeniowy w postaci dodatkowej opłaty ryczałtowej za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Opłata ta stanowić będzie 3% wartości świadczeń wynikającej z rachunku za dany okres sprawozdawczy. Powyższe rozwiązanie ma charakter powszechny bowiem dotyczy świadczeniodawców posiadających zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (z wyłączeniami określonymi w załączniku nr 1a do zarządzenia), i uzasadnione jest w szczególności:
1) kluczową rolą wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w realizacji działań w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii;
2) wzrostem kosztów prowadzenia działalności leczniczej, w tym wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej, przez świadczeniodawców, o których mowa w pkt 1.

Do korekt!!!

PS. (piszę szybko)

Nazwy świadczeń, gdy się już je zobaczy w procesie wystawiania faktury robią wrażenie. 236 liter, mogłyby się chociaż zaczynać tym, czy się kończą, np. AOS – Dodatkowa opłata ryczałtowa za utrzymanie stanu gotowości… ale pisać pełną nazwę państwa, a potem jeszcze stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii – przed kim my się tłumaczymy?

PS. (przypomniałem sobie)

A co z ryczałtem? Oddzielić świadczenia typu AOS od REH i SZP na każdej fakturze, podzielić, dodać, odjąć i pomnożyć?

PS. PS. (prawie spadłem pod stół)

Skołowani? Zajrzyjcie za chwilę do następnego wpisu, bo już wiem. Oraz kilka nowych wątpliwości…

Ten wpis został opublikowany w kategorii NFZ, rozliczenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s