3% – jeszcze kilka uwag

zebranych tu i tam

ASDK i KOC

Przychylam się do interpretacji Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski, że umowa 3% obejmuje ASDK oraz KOC. Jakkolwiek NFZ w załączniku nr 1 do zarządzenia 104/2020/DSOZ zastosował enumeratywne wyliczenie zakresów, do których owe 3% należy wyliczyć i przypisać na fakturze, to jednak w uwagach do każdego zakresu zastosował wskazanie wykluczenia: 3% wartości świadczeń wynikającej z rachunku za dany okres sprawozdawczy, z wyłączeniem:

 1. należności ustalonej na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Poz. 696);
 2. świadczeń udzielanych przez pielęgniarki, położne oraz ratowników medycznych w zakresie dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.).
 3. leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych programami lekowymi określonymi w przepisach ustawy o refundacji;
 4. leków stosowanych w chemioterapii;
 5. leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych;
 6. świadczeń udzielanych przez lekarzy i lekarzy dentystów posiadających specjalizację, w zakresie kosztów podwyższenia wynagrodzeń tych lekarzy, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1532).

Nie jest to do końca przekonujące, ale nie znalazłem tekstu odrębnego, np. Ministra Zdrowia, który by zawierał wskazanie tych wykluczeń bez definiowania samych zakresów, bo to co wylicza w produktach NFZ jest w rzeczywistości wyliczeniem zakresów umów. Oczywiste jest bowiem, że świadczenia AOS w umowie AOS są częścią umowy, a obok jest druga część, związana z wynagrodzeniami pielęgniarek i lekarzy, których dotyczą uwagi wykluczenia, mówi sięwięc jakby o umowie AOS z wykluczeniem części nie związanej z zakresem AOS.

W umowie SZP wyklucza jeszcze ratowników, świadczenia specyfikacji kosztowej, itp., a w umowie PSZ… od tego trzeba było zacząć – tam jest wszystko: AOS, SZP, ASDK, itp. – ale zakres PSZ nie pojawia się na liście. Włączone do PSZ zakresy AOS, SZP, itd są opisane odrębnymi zarządzeniami (czytaj: produktami w tym załączniku). Umowa czy też zakres świadczeń KOC wydaje się być czymś odrębnym od SZP, opieka koordynowana jest również w zakresie ambulatoryjnym.

https://www.nfz-wroclaw.pl/default2.aspx?obj=45223;56231&des=1;2

Według mnie, formalnie zarządzenie NFZ wyklucza i KOC, i ASDK, ale nie pierwszy raz stosujemy czytanie między wierszami.

SOR i IP

SOR oraz IP również jest czymś odrębnym. Czy mamy je włączyć w zakres RTM, tak jak ASDK w AOS? Może w SZP? Czy na pewno? Na to pytanie nie znalazłem odpowiedzi. Odpowiedzi dotyczących tych niejasności próbują udzielić OW, np. Zachodniopomorski, ale nie Centrala NFZ. Podobnie czyni Pomorski, Dolnośląski, każdy po swojemu…

Chyba po prostu nie umiem szukać, bo z informacji na stronie gov.pl wynika, ze takie dokumenty nadrzędne istnieją:

Cieszyński poinformował, że w związku ze wzrostem od 1 lipca kwoty bazowej wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych dojdzie do wzrostu o 3 proc. wyceny świadczeń w ramach leczenia szpitalnego.

– Dziś zostanie skierowane do podpisu ministra zdrowia, później prezesa NFZ rozporządzenia i zarządzenia, które doprowadzą do tego, że taki wzrost o 3 proc. od 1 lipca będzie zrealizowany – zapewnił. Dodał, że zgodnie z postulatami pieniądze na to, by wypłacić ustawowe podwyżki znajdą się na kontach szpitali.

MZ

Św. Portal!

Podobno Portal świadczeniodawcy i SZOI mają te same funkcjonalności, bo są narzędziem NFZ do realizacji kontraktowania i sprawozdawczości świadczeń gwarantowanych. Słyszę jednak od użytkowników SZOI, że mam jakieś śmieszne problemy, bo przecież wszystko jest podane: klikasz i masz wyliczenie, ile powinieneś wpisać w kolejne pozycje umowy 3%, automatycznie wyliczone na podstawie zatwierdzonych faktur podstawowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii NFZ i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „3% – jeszcze kilka uwag

 1. Sulejman pisze:

  Ja w DOW NFZ w zakresie AOS zsumowałem poradnie które mam poza PSZ oraz ASDK, z tego wyliczyłem 3% i FA na taką kwotę wystawiłem. W 3% LSZ, zsumowałem 2 oddziały spoza PSZ oraz oddział jednodniowy i też wystawiłem na tę kwotę FA, wszystko przyjęli i opłacili. Trzeba 3% samemu sobie wyliczyć, wystawić szablon rachunku jak przy rozliczaniu nocnej lub SOR, Portal takiej informacji nie podaje. Miałem mały problem z POZ, ponieważ przy pierwszym wystawieniu FA nie odjąłem od przychodu podwyżek które są w tej kwocie i to już system NFZ pracownikowi podobno pokazał, 2x usuwałem szablon z NFZ, raz na 400zł drugi raz na 17groszy:)
  Myślę, że nie ma co kruszyć kopii o te 3%, moim zdaniem trzeba wystawić 3% od kwoty jaką się po prostu rozliczyło w danym miesiącu, żadnych korekt do tej FA z powodu korygowania rozliczenia nie mam zamiaru robić bo są to tak małe kwoty że nie mają znaczenia ani dla nas ani dla Funduszu, ew. na koniec roku można to wszystko zbilansować do ostatecznego wyniku. Fundusz ma gorsze problemy niż to czy wystawiliśmy FA na 3% i 300zł za wysoką czy nie, zresztą zdaje się że tego nie widzą, albo jak zwykle sami nie wiedzą jak ma być bo im nikt na kartce nie napisał. Do PSZ nie zauważyłem wzrostu o 3% w umowie 19/2. Czy takowy ma być? czy to jest te same 3% które dali na wzrost wynagrodzeń z powodu ustawy o najniższych wynagrodzeniach?

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   PSZ nie ma wzrostu o 3% wskazanego literalnie, bo wysokość ryczałtu nie podlega temu dodatkowi – rządzi się swoimi prawami. Natomiast to, co w umowie PSZ jest finansowane odrębnie, czyli np. poradnia ortop. lub porody – kwalifikują się odpowiednio w oddzielne zakresy AOS i SZP – według produktów z załącznika 1 zarządzenia 104. Tak to trzeba traktować.

   Polubienie

   • Sulejman pisze:

    Czyli do 19.0019.002.08 należy dodać 3% z poradni kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej? to jest już tak zamieszane i zagmatwane… że szkoda to komentować.

    Polubienie

   • darjusz pisze:

    TAK! Nie widzę żadnego logicznego uzasadnienia, by miało być inaczej!

    Polubienie

   • darjusz pisze:

    Zastanawiam się tylko, co zrobić z Izbą Przyjęć? Opłata jest ryczałtowa w zakresie SZP chyba. Podobnie SOR – zależy co kto ma kontraktowane.

    Polubienie

   • Sulejman pisze:

    W takim razie ASDK-badania endoskopii w umowie PSZ, nocna opieka, SOR/IP? pytanie w takim razie o zakresy leczenia onkologicznego poza pakietem, porody i opieka nad noworodkiem, wszystko w ramach umowy PSZ też w te 3% mają wejść? Nie za bardzo mi to pasuje, w ten sposób nawet z punktu widzenia świadczeniobiorcy, nie będą pacjenci równo traktowani. Do udzielania świadczeń dla jednych pacjentów będą $ na środki dezynfekcyjne a innych (oddziały ryczałtowe) nie. A nawet przy patrzeniu na to z punktu widzenia świadczeniodawców, 3% do faktury na środki dezynfekcyjne może dostać szpital posiadający te same oddziały co inny, tylko POZA PSZ. Nie pasuje mi to:) Prościej byłoby gdyby NFZ wystawiał szablony rachunków.

    Polubione przez 1 osoba

   • darjusz pisze:

    Sam widzisz, jak jasno i przejrzyście są tworzone zarządzenia i jak liczne, wyjaśniające te wątpliwości komunikaty publikuje Centrala.

    Polubienie

 2. Krystian pisze:

  W opolskim w POZ trzeba było jeszcze odjąć kwotę z faktury za koordynację. W zasadzie można było nie obliczać, bo za wysokie faktury miały stan „oczekuje na korektę”, a w szczegółach miały podaną wartość, która zdaniem NFZ powinna się na tej fakturze znaleźć…
  Czyżby unijnych pacjentów należało przyjmować bez stosowania zabezpieczeń???

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Może do kalkulacji trzeba było dodać od razu koszty użytych środków ochrony i procedur. Teoretycznie można je nadal dodać do wyceny i zrobić poprawkę samej faktury koordynacji.

   Polubienie

  • darjusz pisze:

   Aha, ale w POZ stawka za unijnego jest stała. Co innego IP, SOR, nocna i świąteczna. Problem, że i przy możliwości wyceny, ma się to odbywać wg cennika. Wątpię by wewnętrzne cenniki były aktualizowane, a usługa opieki pielęgniarki też bez zmian.

   Polubienie

   • Krystian pisze:

    Jednak płacą 3% dodatku do wizyt na koordynację, prawdopodobnie za szybko wysłaliśmy faktury… Dopóki wszystkie faktury za usługi nie są zatwierdzone na portalu osoba weryfikująca nie ma poprawnej wartości sumy faktur do obliczenia 3%
    Poza tym nie trzeba liczyć, bo na portalu świadczeniodawcy dodali „Weryfikacja kwot rachunków – ryczałt 3%”, gdzie można sprawdzić jaki jest limit dla poszczególnych zakresów.

    Polubienie

 3. mrwebpack pisze:

  Przyznam, że jak czytam wypowiedzi dotyczące nfz to aby odnaleźć się w tym ekosystemie musiałbym z pięć lat pod kimś pracować aby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

  Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s