3% – taki gest

Reguły powstają na zasadzie zbierania informacji o sposobie rozliczania w każdym OW z osobna.

Rozliczenia na podstawie koordynacji podobno nie podlegają umowie 3%. IP, SOR oraz nocna i świąteczna opieka medyczna mogą uwzględnić w indywidualnej kalkulacji kosztów środki ochrony z powodu epidemii.

W naszym cenniku świadczeń w IP, oprócz standardowej opieki pielęgniarki, jest usługą: pobranie materiału do badań za 15 zł. To można wskazać jako koszt pobrania materiału do testu na covid. To akurat 3% z 500, a można na mniej więcej tyle uśrednić wycenę porady pacjenta z UE. Z drugiej strony trzeba by zdefiniować zakres procedur, które składają się na opiekę pielęgniarki, by uzasadnić, że nie ma tam uwzględnionych środków ochrony.

Lekarz POZ ma stałą stawkę za pacjenta z UE, oddziały wg JGP wszystkich traktują tak samo. Czy więc zasadne jest, by OW NFZ odrzucał 3% z faktur na podstawie koordynacji? Nie wiem.

Podobny argument usłyszałem w odniesieniu do refundacji oddziałów poza siecią PSZ i w sieci. Do ryczałtu 3% nie obowiązuje – brak zakresu w załączniku, brak wskazania (chyba, że nie doczytałem), by poziom ryczałtu był podniesiony z powodu epidemii. Stąd przy hospitalizacji w oddziale ginekologiczno położniczym, można skubnąć 3% z okazji odrębnie finansowych porodów, ale innej opieki położniczej już nie.

Rozważając to i tamto, zapytujemy jednak, ile w końcu dostaniemy tego 3%?

Z każdych 10 tysięcy na fakturze zyskiem jest trzysta złotych. Dużo? Nie bardzo, ale na waciki wystarczy.

I tu dochodzimy do sedna sprawy: przecież to miało być właśnie na waciki!!! Na nic innego więcej! Taki gest.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „3% – taki gest

 1. Sulejman pisze:

  Dodatkowo dodam, że system OW wpuszcza sytuację gdy wystawisz 1 FA na wszystkie umowy jakie masz, ale pracownicy chcą aby wystawiać 3% do każdej faktury. I inna rzecz o której nie wiedziałem. Jak się pomylisz i musisz skorygować rozliczenie czyli przesłać korekty to najpierw trzeba poinformować pracownika OW że wysłałeś korekty i dopiero później wysyłać kolejne FA na + bo jak tak nie zrobisz, to uwaga system OW wpuści te FA na plus ale zablokuje całkowicie możliwość działania pracownikowi Funduszu i nie będzie ta osoba mogła ani zaksięgować tej na – i tych na +. Trzeba usuwać faktury na +, zaksięgować tą korektę i dopiero wtedy wysłać na +. Blokady jak na innych umowach nie działają.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Sulejman pisze:

  Takie pytanie:
  Czy jak wystawiasz FA do umowy PSZ 3/8 to dzielisz fakturę na pozycje umowy zgodne z rodzajem świadczeń świadczeń czy wszystko wrzucasz jako LSZ? przykład: wystawiam fakturę w 3/8 na świadczenia udzielone w nocnej opiece oraz SOR. Nocna to podstawowa opieka zdrowotna, a SOR to leczenie szpitalne. Wyliczasz 3% sumy tych 2 pozycji i rozliczasz w jednym produkcie jako LSZ czy dzielisz na POZ i LSZ? I jak wg. Ciebie powinno być? Mi tu Fundusz każe traktować umowę PSZ jako umowę szpitalną i wszystko pakować w tylko ten jeden produkt, niezależnie od rodzaju świadczeń rozliczonych w danej fakturze.

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s