ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny (1)

Powołane rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. 2019 poz. 1640) nowe formy ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży rozpoczęły działalność na początku 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia podaje listę świadczeniodawców z pierwszego etapu konkursu na zakres I poziomu

Docelowo 300 – tymczasem 138 ośrodków środowiskowej opieki podpisało umowy na udzielanie świadczeń, a 120 z nich, zwłaszcza te, które już miały rozwinięte jakieś inne struktury opieki psychiatrycznej, rozpoczęło w miarę szybko działalność pomimo epidemii, z czasem dołączyły pozostałe.

Dla pełnego obrazu tego projektu warto sięgnąć do przygotowanego we wrześniu 2019 roku przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji raportu taryfikacyjnego Świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w nowym modelu (z załącznikami), wyjaśni on skąd taka wartość ryczałtu, warunki wymagane, itp. – ale też można przejrzeć analizę epidemiologii, charakterystyki zaburzeń i problemów różnych grup wiekowych i statystyki aktualnego stanu opieki.

Jak donosi PolitykaZdrowotna: Stworzenie sieci poradni psychologiczno – psychoterapeutycznych, co najmniej jednej w powiecie, czyli ok. 300 – to podstawa nowego modelu opieki dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Poradnie te mają stanowić pierwszy poziom pomocy, którego dotychczas brakowało. Drugi poziom to poradnie, w których będzie już dostępna pomoc psychiatryczna, oparty o istniejące już poradnie w ramach AOS. Z kolei trzeci poziom to oddziały i szpitale psychiatryczne dla dzieci. Chodzi o to, aby pomoc była udzielona na jak najwcześniejszym etapie i można było zapobiec zaostrzeniom i ograniczyć leczenie w oddziałach i szpitalach psychiatrycznych.

Nowa oferta, a dla wykonawców obszar do rozpoznania reguł i zasad nie tyle samego udzielania świadczeń, bo psycholog i inni wiedzą, co mają robić, ale sposobu organizacji i sprawozdawczości, nie zawsze oczywistych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii psychiatria i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s