ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny (4)

Nie pilotaż, a od razu świadczenia gwarantowane, pełno niejasności lub sprzeczności w interpretacjach. Ministerstwo Zdrowia skierowało więc pismo do wiadomości świadczeniodawców o projekcie zmian

– o treści:

Szanowni Państwo, w związku z pismami i pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Zdrowia ze strony oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz świadczeniodawców dotyczących zasad udzielania świadczeń w rodzaju opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w ramach poziomów referencyjnych, Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. poz. 1285 z późn. zm.). W chwili obecnej zakończony został etap analizy i uwzględniania uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych i opiniowania a tym samym projekt wszedł w ostatnią fazę procesu legislacyjnego.

Celem nowelizacji jest między innymi obniżenie wymogów dotyczących kompetencji personelu, wymagań formalnych, jakie muszą spełniać świadczeniodawcy, oraz uproszczenie wymagań dotyczących organizacji udzielania świadczeń. Działania te mają na celu zwiększenie liczby podmiotów mogących udzielać świadczeń w ramach poziomów referencyjnych, a przez to zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do świadczeń gwarantowanych. Wprowadzono także zmiany wychodzące naprzeciw zgłaszanej w pismach potrzebie umożliwienia uwzględniania w sprawozdawczości wyników diagnozy psychologicznej. Zgodnie z planowanymi zmianami pacjenci zgłaszający się do I poziomu referencyjnego bez wcześniejszego rozpoznania lekarskiego, powinni zostać skierowani na poradę psychologiczną diagnostyczną. Celem porady diagnostycznej jest m.in. ustalenie diagnozy psychologicznej i planu terapeutycznego, w oparciu o które zostaną udzielone dalsze świadczenia zgodnie z potrzebami pacjenta.

Poniżej na schemacie przedstawiona została ścieżka pacjenta w I poziomie referencyjnym.

W celu umożliwienia sprawozdawania wyników diagnozy psychologicznej, przygotowany został katalog zawierający możliwe rozpoznania. Katalog ten został skonsultowany m.in. z krajowym konsultantem w dziedzinie psychologii klinicznej.
W załączniku przekazujemy Państwu opracowany katalog diagnoz z uprzejmą prośbą o zapoznanie się oraz przygotowanie się do wdrożenia opisanego postępowania. Równocześnie w celu przedstawienia nowych zasad dotyczących udzielania świadczeń na I poziomie referencyjnym, jak również omówienia pojawiających się pytań i wątpliwości, Ministerstwo Zdrowia wraz z Pełnomocnikiem do spraw reformy w psychiatrii dziecięcej planuje przeprowadzenie webinarium dotyczącego zaproponowanego katalogu. Webinarium zaplanowane jest na 10 września 2020 r. na godzinę 10.00. Zaproszenie na webinarium wraz z informacjami dotyczącymi logowania otrzymają Państwo w oddzielnym piśmie.

Z poważaniem,
Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu /dokument podpisany elektronicznie/

Można pomyśleć, że Ministerstwo chce wziąć pod uwagę nasze opinie i propozycje, gdyby nie początek pisma: projekt wszedł w ostatnią fazę procesu legislacyjnego, ale to jednak miło. Ktoś jeszcze doświadczył w związku z realizacją umowy NFZ webinarium w celu przedstawienia nowych zasad dotyczących udzielania świadczeń i omówienia pojawiających się pytań i wątpliwości?

Ten wpis został opublikowany w kategorii psychiatria i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s