3% – bęc!

czyli jak moje spekulacje stały się tylko spekulacjami…

Wydawało mi się, że we wszystkim prawie się myliłem, bo…

TAK – świadczenia czyli pozycje umowy 3% dotyczą umów, więc cała umowa PSZ, a więc poradnie, diagnostyka, oddziały – to świadczenie SZP umowy 3%, podobnie programy lekowe są SZP, nawet, gdyby miała je realizować tylko poradnia, bo są z zakresu ’03’

TAK – ryczałt również jest wliczany w 3%, umowa 3% dotyczy faktur a nie sprawozdanych i zafakturowanych świadczeń. Ryczałt to też SZP. Nikt, mający dane w SZOI mi się nie przyznał, że kwoty proponowanych naliczeń od początku na to wskazywały.

TAK – nieważne, że wykonanie na fakturze jest ze stycznia. Faktura jest z lipca – wystarczy. Nadal nie mogę w to uwierzyć – można zarabiać, korygując naliczenia z pierwszej połowy roku?

Dopiero, gdy Św. Portal zyskał nową funkcjonalność, wszystko to zostało potwierdzone empirycznie wartościami na ekranie, poza tym żadnych wyjaśnień Centrali, żadnych interpretacji, pracownicy OW też nie byli skłonni upierać się, że jest tak albo tak – na pewno.

Św. Portal: Weryfikacja kwot rachunków – ryczałt 3%

Całkowita kwota możliwa do rozliczenia wynika z zaksięgowanych przez NFZ faktur. Moje wyliczenia były do kitu, bo odjąłem z naliczeń kwoty za poprzednie miesiące. Zrobiłem fakturę na te różnice – kilkanaście złotych na pozycji. Za chwilę się dowiem, że niepotrzebnie. Kwota rozliczona to suma faktur wystawionych do umowy 3% w kolejnych zakresach, a zaksięgowana w NFZ. Ostatnia kolumna dotyczy czegoś, ale nie wiem, czego…

Tymczasem 2 września pojawiło się zarządzenie 136/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z którego istotna dla mnie wiadomość jest w uzasadnieniu:

Niniejszym zarządzeniem doprecyzowano postanowienia dotyczące sposobu
ustalania wartości produktu rozliczeniowego – dodatkowa opłata ryczałtowa za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii poprzez wskazanie, że dotyczy świadczeń udzielanych od dnia 1 lipca 2020 r.

No i pięknie. Będą korekty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii rozliczenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „3% – bęc!

 1. Krystian pisze:

  Czyli wyszło na to, o czym tu było na samym początku pisane, że wcześniejsze świadczenia trzeba odliczyć… Podobno przed końcem września portal ma być dostosowany do nowych wytycznych – tak mi powiedziano w dolnośląskim, gdy dociekałem na jakiej podstawie mam zrobić korektę, skoro na portalu wszystko się zgadza (limity podane przez NFZ, faktury zaksięgowane) i tylko ktoś telefonicznie nakazuje skorygować fakturę, która nawet nie ma statusu „oczekuje na korektę”…

  Z ciekawostek – w komunikatach na śląskim NFZ było zaznaczone, żeby sztucznie nie zawyżać faktur przez korygowanie wcześniejszych miesięcy. Czyżby ktoś z tamtego oddziału czytał biurkoprzeciwpancerne? 😉

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   He, he. W moim OW dowiedziałem się, że po modyfikacji mechanizmów naliczeń w Portalu nie będą potrzebne żadne korekty. Narastająca wartość refundacji do naliczenia będzie wymagała wystawienia faktury pomniejszonej o wyliczone wartości korekt. Coś w tym stylu.

   Polubienie

 2. Sulejman pisze:

  Nieprawda: https://www.nfz-wroclaw.pl/default2.aspx?obj=47409%3b47423&des=1%3b2&eev=2&eev=2# dobrze na początku pisałeś. Trzeba obliczyć 3% ze świadczeń udzielonych PO 30.06. Ja już nie koryguję nic, 4 raz poprawiać tego nie mam zamiaru. Oni i tak zrobią to inaczej bo tego nie da się liczyć u nas, ani tym bardziej sprawdzać u nich. Wystawianie 3% do każdej faktury to też pomylony pomysł. Zaczekam z tym do zakończenia procesu wykuwania się metody rozliczania tego, czyli najlepiej gdyby Fundusz wystawiał szablon i my byśmy go rozliczali jak każde świadczenia na koniec miesiąca, po 2-krotnej weryfikacji świadczeń. Zawsze jakieś świadczenia przechodzą obłędnie i wychodzi to po miesiącu czy dwóch albo i trzech i co? później korygować świadczenie za 100zł o 3 zł? Proces rozliczenia rozmnaża się co najmniej 2-krotnie. To tak nie może być, oni sami nie wiedzą co zrobili. Tak samo jak nie wiedzą co zrobili z ankietami udarowymi. Partyzantka.

  Polubienie

  • Krystian pisze:

   W czasach 2-fazowego rozliczania byłoby łatwiej, bo do wysyłki II fazy samemu zaznaczało się które świadczenia mają być wysyłane – wystarczyłoby osobno wysłać lipiec…
   Jak ogłosili rozporządzenie o 3% to sobie rozliczanie wyobrażałem właśnie tak, że będzie się włączało naliczanie na tej dodatkowej umowie… Bo skoro zwykłe naliczanie robi się co do pojedynczego id wizyty/rozliczenia to jaki problem pod tą drugą umową zrobić dokładnie to samo, dodając dodatkowy warunek z datą graniczną świadczenia i cenę 0,03 ceny podstawowej?

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s