nadążacie?

Wszystko, co zostało powiedziane w sprawie zarządzenia 168/2020/DSOZ jest nieważne. Żyło 4 dni. Potrzeba było jednak 2 nowych zarządzeń, żeby zmienić zmiany.

Otóż zarządzenie z 2 listopada 171/2020/DSOZ w swej bogatej treści stwierdza: załącznik 1b z zarządzenia 168 to pomyłka, proszę o nim zapomnieć.
Chwila na kawę i mamy zarządzenie 172/2020/DSOZ z tego samego dnia, które mówi: zamiast tego załącznika, będzie inny i całkiem inne w nim produkty związane z hospitalizacją pacjenta z COVID-19. Zapominamy o ocenach CRB-65, ponieważ:

Wprowadza bowiem, wykorzystywane w rekomendacjach PTEiLChZ do oceny klinicznej aktywności choroby u pacjentów już hospitalizowanych, kryterium oparte o saturację.
Produkty rozliczeniowe: 99.03.0009 Hospitalizacja pacjenta związana z leczeniem COVID-19 – SpO2<95% (wartość 630 zł za osobodzień) oraz 99.03.0010 Hospitalizacja pacjenta związana z leczeniem COVID-19 – SpO2=>95% (wartość 330 zł za osobodzień) uzależniają wartość punktową hospitalizacji od poziomu wartości wskaźnika nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem. Zaznaczyć należy, że produkt 99.03.0010 Hospitalizacja pacjenta związana z leczeniem COVID-19 -SpO2=>95% jest możliwy do rozliczenia do 13 – tego dnia hospitalizacji za osobodzień pobytu z pomiarem SpO2=>95%;

uzasadnienie zarządzenia

Zdążyli? Zdążyli: § 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 4 listopada 2020 r.

To co teraz mamy?

Kod produktu Nazwa produktu rozliczeniowegoWartość w zł
99.03.0009Hospitalizacja pacjenta związana z leczeniem COVID-19 – SpO2<95%
– za osobodzień (dzień przyjęcia i wypisu jest rozliczany jako jeden dzień);
– nie sumuje się do rozliczenia łącznie z produktem 99.01.0012;
– do rozliczenia za osobodzień pobytu z pomiarem SpO2<95%;
– konieczność codziennego wpisywania wartości SpO2 do dokumentacji medycznej pacjenta
630
99.03.0010Hospitalizacja pacjenta związana z leczeniem COVID-19 – SpO2=>95%
– za osobodzień (dzień przyjęcia i wypisu jest rozliczany jako jeden dzień);
– nie sumuje się do rozliczenia łącznie z produktem 99.01.0012;
– do rozliczenia do 13tego dnia hospitalizacji za osobodzień pobytu z pomiarem SpO2=>95%;
– konieczność codziennego wpisywania wartości SpO2 do dokumentacji medycznej pacjenta
330

Czy kryterium oparte wyłącznie o saturację jest bardziej sensowne?

Nie wiem. Rekomendacje, na które teraz powołuje się NFZ chyba się nie zmieniły od 13 października, a przecież można w nich wyczytać, że 1 Stadium bezobjawowe lub
skąpoobjawowe, gdzie SpO2≥95% nie wymaga hospitalizacji:

3.1. Stadium 1
Zdecydowana większość chorych (80-90%) przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy nie wymagający hospitalizacji. Ta postać kliniczna może jednak w niektórych przypadkach stanowić stadium 1 choroby, poprzedzające jej pełnoobjawową postać w stadium 2 (tabela 1). Pacjenci w stadium 1, pozostający pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zwykle nie wymagają żadnej terapii, a jedynie monitorowania stanu klinicznego. Pomocne w tym mogą być aktualnie testowane systemy elektronicznego monitorowania saturacji tlenem (SpO2), która powinna być nie niższa niż 95%.
Należy jednak pamiętać, że u chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego wyjściowa saturacja bywa obniżona i nie musi oznaczać narastania niewydolności oddechowej spowodowanej SARS-CoV-2. W przypadku wystąpienia objawów pacjenci mogą wymagać leków przeciwgorączkowych. Należy podkreślić, że u chorych w stadium 1 nie należy stosować glikokortykosteroidów. Udowodniono brak ich skuteczności u chorych nie wymagających tlenoterapii. Jednocześnie ich przedwczesne zastosowanie może spowodować nasilenie replikacji wirusa i pogorszyć przez to rokowanie. Stosowanie antybiotyków, leków przeciwgrypowych, witaminy D, czy heparyny drobnocząsteczkowej, nie jest wskazane z powodu zakażenia SARS-CoV-2, o ile nie uzasadnia tego inne schorzenie.
W przypadku pogorszenia stanu pacjenta, należy rozważyć skierowanie do szpitala. W ocenie wskazań do hospitalizacji pomocna może być skala punktowa CRB-65, służąca do oceny ciężkości pozaszpitalnych zapaleń płuc, w której bierze się pod uwagę:
– zaburzenia świadomości (1 pkt),
– częstość oddechów ≥30 /minutę (1 pkt),
– ciśnienie tętnicze krwi równe lub niższe od 90/60 mmHg (1 pkt),
– wiek >65 lat (1 pkt).
W przypadku uzyskania 2 punktów – należy rozważyć skierowanie, a w przypadku 3-4 – skierować pacjenta do szpitala. Jeśli stan pacjenta jest dobry, należy wykorzystywać zdalne formy kontaktu (telefon, wideorozmowa) oraz możliwości samodiagnozy pacjenta (pomiar tętna czy liczby oddechów) oraz uczulić pacjenta na objawy alarmowe.

13-10-2020
Zalecenia diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
z dnia 13 października 2020, aneks #2 do rekomendacji z 31 marca 2020 (link do załącznika)

Opisywane dalej kolejne stadia choroby może też powinny być uwzględnione bardziej szczegółowo. Mam dziwne wrażenie, że wycofanie się z poprzednich ustaleń na rzecz aktualnych jest jakieś, jakieś takie, no nie wiem! Zajmę się czymś innym chyba…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „nadążacie?

  1. Sulejman pisze:

    Uzależnienie finansowania od CRB-65 to jest pomyłka, każdy kto ma wiedzę medyczną i pracuje z pacjentami (ja akurat robię i jedno i drugie – rozliczenia i ratownictwo) to wie, że ta skala nie jest adekwatna do oceny stanu pacjenta covid, te pytania w niej zawarte po porostu nie odpowiadają merytoryce stanów tych pacjentów. SpO2 jest już lepszym wyznacznikiem ale jest tak łatwo manipulowalne, że wszyscy pacjenci złapią się na 630zł bo na tym polega covid, że pacjenci mają saturację poniżej 95%:) oni to zmienią za parę dni znowu na zryczałtowany jeden produkt coś jak pakiet onkologiczny w AOS. Przykładowo taki szpital w Oleśnicy ma 144 miejsca, zakładając 100% obłozenie co nie będzie żadnym wyczynem to 144 miejsca * 31 dni * 630 daje piękną sumkę 2 812 320 zł/mc gdzie ryczałt takiego szpitala wynosi 2 169 730,00. Nic tylko robić. Do tego 100% dodatek do wynagrodzenia, personel przechoruje stopniowo swoje 10 dni i covid może panować do końca świata i jeden dzień dłużej.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Sulejman pisze:

    A ja mam inne pytanie, na jakich załącznikach do zarządzenia rozliczamy pobranie wymazów w punkcie pobrań to pierwsze, jak zrobiliśmy tam kilkaset pobrań pewnie z EWP robisz eksport listy świadczeń, jak to zrobić bo EWP to kolejny słaby element tego sytemu. Na jakim załączniku rozliczamy świadczenia dla pacjenta covid-19 w OIT na II poziomie. Kolejne pytanie, czy gdy mam covid jako rozpoznanie współistniejące a zasadnicze coś co pozwala wyznaczyć JGP np niewydolność krążenia to czy rozliczamy jedno lub drugie, czy obydwa na raz?:)

    Polubienie

    • darjusz pisze:

      Jeśli chodzi o JGP, to wtedy, gdy głównym schorzeniem było coś innego. Banalny przykład: złamanie. Gorzej, gdy zaburzenia krążenia, oddychania, itp. Covid jest wtedy komplikacją procesu.

      Polubienie

      • Sulejman pisze:

        Rozumiem, jednak gdy wychodzi Ci JGP, to wyznaczasz JGP (np. zapalenie płuc D47 Zapalenie płuc z pw za 2370) i to rozliczasz z ryczałtu, a do tego np. 10 osobodni po 630 z umowy covidowej? czyli 2370+6300 czy albo jedno albo drugie?:)

        Polubienie

    • darjusz pisze:

      Pażdziernik rozliczamy wg załącznika 1a zarządzenia 168. Listopad – to się okaże 😁

      Polubienie

  3. Sulejman pisze:

    To jest oczywiste, chodzi mi o to na którym arkuszu z załącznika nr 3 rozliczać należy pacjentów covid-19 leczonych na OIT (miejsca które wyznaczył wojewoda). „Świadczenia – III poziom” to nie poziom II gdzie też OIT np. powiatowy leczy, więc raczej nie w tym arkuszu, natomiast w „Świadczenia” ciężko wykazać TISSy. Więc na którym arkuszu OIT II poziomu rozlicza swoich pacjentów?:)
    Do tego na którym arkuszu rozlicza się pobrane wymazy w moblinym punkcie pobrań? na „Świadczenia” czy na „Testy”, raczej wydaje mi się że „Testy” są dla laboratorium wykonującego, niezrozumiałe byłoby przekazywanie „Data i godzina dostarczenia materiału do laboratorium
    (DD-MM-RR HH-MM)” czy „Data i godzina przekazania wyniku do zlecającego
    (DD-MM-RR HH-MM)” przez pobierającego, ale to też nie wykluczone, nie takie rzeczy kazali już nam robić.
    No i jeżeli masz punkt pobrań, w jaki sposób robisz listę badań które wykonałeś, na podstawie której rozliczasz? robisz eksport z EWP 2.0 lub 3.0? Jak ustawiasz parametry, żeby wyrzucił tylko badania z danego miesiąca? mi daty nie przestawia;)

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s