wracam do 140/2020/DSOZ

Skończył się kolejny miesiąc i pora znów brać się za tabelki. Po raz kolejny NFZ stwierdził, że XML nie jest dobry na wszystko…

Nie mogę tego pojąć. Nigdzie nie udało mi się znaleźć ani jednego uzasadnienia Centrali NFZ dla sytuacji, gdy wprowadza nowe zakresy świadczeń i rezygnuje z ich sprawozdawczości XML. Tak było kiedyś w związku z umową KOC – przekazywaliśmy wybrane tzw. kontakty pacjenta ze świadczeniodawcą, tak jest od lat w związku z realizacją transportów dalekich na zlecenie POZ za zgodą płatnika.

Teraz mamy epidemię i z niejasnych przyczyn nic nie sprawozdajemy. Nie ma procedury ICD-9 na pretriaż, izolatorium, zastosowanie reżimu sanitarnego wobec pacjenta, są świadczenia covid – przeróżne – ale nie do komunikatu XML.

Mija miesiąc i baw się człowieku w klejenie raportów w xls dla rozliczeń NFZ. Oni to po swojej stronie też jakoś analizują, przeklejają do lokalnej bazy – nie mam pojęcia…

Jakkolwiek zmiany załącznika nr 1 do zarządzenia w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem,
przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
przypominają zabawę w gorący kartofel, to załącznik nr 3 pozostał bez zmian taki, jak pojawił się w zarządzeniu 140/2020/NFZ, a przeznaczenie zawartych w nim tabelek opisuje § 3:

§ 3. 1. W celu rozliczenia świadczeń, o których mowa w § 1, podmiot wpisany do wykazu określonego w art. 7 ust. 1 ustawy, przekazuje do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu, do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu ich udzielenia, sprawozdanie i rachunek z tytułu udzielenia tych świadczeń, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Dokumenty, o których mowa w zdaniu pierwszym, przekazuje się w formie papierowej lub w formie elektronicznej, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, za pośrednictwem dedykowanych serwisów internetowych lub usług informatycznych, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności tych dokumentów.

tamże

oraz:

3. Sprawozdanie z wykonanych świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, stanowi przekazany przez świadczeniodawcę raport statystyczny do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

i jeszcze:

5.Wzór sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 3 do zarządzenia. Wzór nie dotyczy sprawozdania, o którym mowa w ust. 2 i 3.

Po kolei odesłania w treści:

 • podmiot wpisany do wykazu określonego w art. 7 ust. 1 ustawy – mowa o tzw. wykazie właściwego wojewody, na początku było zamieszanie o dokonanie tam wpisu, teraz z decyzji chyba wszyscy tam jesteśmy…
 • z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 – jeśli pisarz ma na myśli nadal ten sam artykuł ustawy, to mowa o tym, co zawiera ten wykaz i w jakim trybie jest ogłaszany. Jeśli ma na myśli odwołanie w obrębie własnego paragrafu zarządzenia, to nie wiem, co ma na myśli, a przecież w ust. 5 odwołuje się ponownie (Wzór nie dotyczy sprawozdania, o którym mowa w ust. 2 i 3. – ???).
 • świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 6 – hmmm…

To miejsce zarządzenia brzmi:

§ 2 ust. 1 Opłata ryczałtowa za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy, obejmuje:
(…)
6) w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii.

No to nie wiem, odwołanie jest względem świadczeń do tekstu o ryczałcie. To kolejny moment, w którym uświadamiam sobie, że nie potrafię czytać takich tekstów. Pominięte punkty mówią o pozostawaniu w dyspozycji lub gotowości w zakresie:

 1. transportu sanitarnego
 2. innych niż 1 oraz 3-5
 3. stomatologii
 4. dializoterapii
 5. punktu pobrań
 6. no i wspomniane świadczenia udzielanych na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – tak jakby poprzednie nie były udzielane na podstawie umów

Czy 2: inne niż 1 oraz 3-5 to te z 6 czy jeszcze bardziej inne?
No niech mi to ktoś objaśni!!!

 • Wzór nie dotyczy sprawozdania, o którym mowa w ust. 2 i 3:

OK, jest kilka sprawozdań. Te z załącznika nr 3 nie mają nic wspólnego z tym, o którym mowa w ust. 2 i 3. Ale który to konkretnie ustęp?
Jeszcze pojmę moim tępym mózgiem, że § 3. ust 2 mówi o teleporadach CSiOZ, obecnie CeZ, ale w takim razie kolejny ustęp czyli 3 to przecież ten:

§ 3. ust 3. Sprawozdanie z wykonanych świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, stanowi przekazany przez świadczeniodawcę raport statystyczny do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Może ktoś coś gdzieś?

Ten wpis został opublikowany w kategorii zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „wracam do 140/2020/DSOZ

 1. Maryna pisze:

  Ostatnio dużo o tym myślę. Niedawno lekarz POZ „wyciął” mi woreczek żółciowy. Może też chodziło o jakieś procedury i pieniądze?!

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s