mam pytanie

Einstein zapytany kiedyś, czy to nie błąd, dawać co roku te same pytania na egzamin, odpowiedział: nie, bo właściwe odpowiedzi są co roku inne. Albo jakoś tak. Otóż poniższe odpowiedzi nie wiadomo nawet, czy są poprawne, a czy za chwilę będą inne? Szukając odpowiedzi, stawiałem na zdrowy rozsądek i logikę. Ale „zdrowy” w tych czasach? Chyba pora na jakiś test.

Szpital II poziomu: pacjent z objawami COVID na oddziale internistycznym od października, decyzja wojewody o włączeniu szpitala do II poziomu w listopadzie. Nie było możliwości przekazania pacjenta. Czy można rozliczyć osobodni covid od daty przyjęcia? Czy można rozliczyć JGP?

Jeżeli leczenie było związane bezpośrednio z objawami COVID, to należy rozliczyć osobodni, ale tylko od daty decyzji. To i tak lepiej niż 185 zł za cały pobyt.

Szpital II poziomu: pacjentka w oddziale ginekologicznym z objawami COVID. Nie zajmuje łóżka wydzielonego decyzją wojewody. Jaki rodzaj rozliczenia?

Można użyć świadczeń covid, ponieważ w wykazie podmiotów leczniczych jest dla tego szpitala wskazany zakres leczenie covid. Nie ma w tym rejestrze już dokładności do komórki organizacyjnej.

Czy test antygenowy wykonany na dowolnym oddziale można wskazać do refundacji NFZ. Pierwotnie testy przypisane były do IP/SOR.

Rejestr wojewody nie ma już dokładności zakresu świadczeń do komórki organizacyjnej. Zakres jest przypisany do szpitala.

Szpital II poziomu: pacjent w oddziale chirurgii, objawy COVID w trakcie pobytu, przeniesiony na oddział covid. Jaki rodzaj rozliczenia?

Zabieg chirurgiczny lub diagnostyka w tym zakresie pozwalają skorzystać z JGP. Nie ma wyboru pomiędzy rodzajami rozliczeń, gdy główne działania medyczne są z powodu objawów covid.

Szpital II poziomu: pacjent przeniesiony na oddział covid, w poprzednim pobycie brak pomiarów SpO2. Czy można rozliczyć osobodni?

Nie. NFZ nie zastosował warunku, który pozwala rozliczyć osobodzień z najniższą stawką w przypadku braku pomiaru. Brak wskazań do wykonania pomiaru jest nieistotny, w tym przypadku czynności diagnostyczne nie są efektem decyzji medycznych, ale finansowych. Być może NFZ dopuści wersję bez pomiaru. Na razie dzień bez pomiaru to dzień bez rozliczenia.

Na liście świadczeń jest porada lekarska udzielona pacjentowi z pozytywnym wynikiem covid. Jak to możliwe? Pacjent nie może opuścić miejsca pobytu, bo obowiązuje go izolacja. Płatnik dopuszcza przecież teleporadę i wizytę domową.

Nie wiem. Być może NFZ przerażony efektem globalnym teleporad, dopuszcza, by w uzasadnionych przypadkach, pacjent zjawił się osobiście w przychodni. Sanepid powinien udzielić dyspensy na ten dzień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „mam pytanie

 1. Krystian pisze:

  „Na razie dzień bez pomiaru to dzień bez rozliczenia.”
  Przy czym nie chodzi o zrobienie pomiaru, tylko sprawozdanie… I nie zdziwiłbym się gdyby niektórych pokusiło o „naciągnięcie” systemu…

  Polubione przez 1 osoba

 2. darjusz pisze:

  Generalnie teksty zarządzeń są czasem tak ascetyczne, że w rzeczywistości odpowiedzią jest jedna linijka z zarządzenia, która poprzez definicje użytych sformułowań i zależności w innych zarządzeniach odpowiada na te pytania jednoznacznie. Zazwyczaj. Dla nas jednak przydałby się zbiór reguł wprost: co można, a co nie można.

  Polubienie

 3. Sulejman pisze:

  Jak NFZ sprawdzi czy pomiar był wykonany czy nie, tak już z czystej praktyki. Jak dokumentacja będzie odzwierciedlała wykonanie pomiaru, to nikt w żaden sposób nie udowodni że go nie było. A dlaczego takich dywagacji ja nie podejmuję, z prostego powodu, na izolatorium narodowe gdzie leży 26 pacjentów codziennie NFZ płaci ponad 200tys. zł. Jeżeli mają na takie zabawy pieniądze, to my też mamy 50zł na pulsoksymetry w każdym pokoju pacjenta.
  A to co mówisz, z decyzjami, też miałem pacjentów leżakujących po 14 dni zanim dostałem łóżka na leczenie które umożliwiały rozliczenie po 530zł. I co, jak leżał tylko na covid to nie wyznaczysz takiemu pobytowi JGP i musisz rozliczyć za 185 cały pobyt. Ktoś się nad tym z drugiej strony zastanawia? Nie, my jesteśmy od robienia, oni od płacenia.

  Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s