DOM czyli co?

Robiąc sobie niestosowne żarty z poważnej kampanii zdrowotnej, nie zatrzymałem się przy istocie sprawy. Czym w ogóle jest ta DOM?

Mamy przecież przeróżne formy świadczeń, których zasadniczym zadaniem jest zapewnienie opieki pacjentowi w miejscu zamieszkania. Jest wiele takich form opieki, realizowanych w umowie z NFZ lub w ramach zadań lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej, a jedną z takich form jest np.

Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa

To opieka nad obłożnie i przewlekle chorym przebywającym w domu. Może nią być objęty pacjent, który nie wymaga leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na istniejące problemy zdrowotne potrzebuje systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych. Opieka ta jest realizowana we współpracy z lekarzem POZ.

Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej mogą być zakwalifikowani pacjenci, którzy:

– w ocenie opartej na skali Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej
– nie korzystają w tym samym czasie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego, stacjonarnego zakładu opiekuńczego (opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego)
– nie są w ostrej fazie choroby psychicznej

Świadczenia pielęgniarskie domowe udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, do którego dołącza się kartę oceny pacjenta według skali Barthel.

Co przysługuje ci bezpłatnie:

– świadczenia udzielane przez pielęgniarkę,
– przygotowanie ciebie i twojej rodziny do samoopieki i samopielęgnacji (m.in. nauka radzenia sobie z niesprawnością),
– świadczenia pielęgnacyjne, zgodnie z procesem pielęgnowania,
– edukacja zdrowotna,
– pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w środowisku domowym,
– pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego do właściwej pielęgnacji i rehabilitacji chorego w domu.

MZ i okolice

Świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–20:00, a w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy – w medycznie uzasadnionych przypadkach.

Skala Barthel

– pozwala ocenić stan chorego pod względem m.in. jego samodzielności przy wykonywaniu codziennych czynności takich, jak: spożywanie posiłków, siadanie, przemieszczanie się, ubieranie się i rozbieranie, kontrolowanie potrzeb fizjologicznych, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety.

I to nie wystarczy?

Mylimy pojęcia. Intuicyjnie definiujemy sami domową opiekę medyczną za pomocą dosłowności jej nazwy. Tymczasem wcale nie o to chodzi.
DOM to tylko forma monitoringu. Pacjent pozostaje w domu sam, bo przecież ma COVID! Nie ma żadnej personalnej opieki w miejscu zamieszkania, ale jest opieka zdalna za pomocą urządzenia. Opieka ograniczona tylko do pomiaru saturacji krwi tlenem.

Zakwalifikowani do niej pacjenci otrzymają pulsoksymetry, które będą przesyłać wyniki do jakiejś bazy. To jakby przyspieszona realizacja projektu telemedycyny w zakresie kardiologii. Tyle i tylko tyle i aż tyle. Pochopnie więc przyłączyłem się w poprzednim wpisie do żądań objęciem tą opieką szerokich grup. Prawdą jest jednak, że na oficjalnej rządowej stronie Ministerstwa Zdrowia wymienia się wprost palenie papierosów, ITEPE!

https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/dla-lekarza

Pacjenci z COVID, u których ryzyko obniżenia saturacji poniżej normy jest najbardziej prawdopodobne, to palacze papierosów, ITEPE! Dostaną pulsoksymetry i będą mogli pochwalić się nimi co najwyżej na fejsbuku, bo obowiązuje ich izolacja.

Z uwagi na znaczącą liczbę Pacjentów z COVID-19 przebywających w izolacji domowej, w opinii ekspertów, niezbędne jest udostępnienie narzędzi umożliwiających bieżące monitorowanie ich stanu zdrowia.

Dlatego wdrażamy program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych Pacjentów.

Program ten nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo Pacjentów, ale jednocześnie usprawni pracę Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/domowaopiekamedyczna

PulsoCare

Temat wraca jak bumerang. Czy osoby starsze będą miały odpowiednie telefony i umiejętności, by skorzystać z tej formy opieki?

Oficjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia do zdalnego monitoringu pacjentów chorych na COVID-19 w izolacji domowej. Aplikacja służąca zdalnej diagnostyce pacjentów działająca w połączeniu z pulsoksymetrem. Aplikacja PulsoCare odczytuje dane dotyczące pomiaru tętna i saturacji pacjenta z pulsoksymetru dodatkowo pacjent samodzielnie uzupełnia ankietę o inne parametry i przesyła je do systemu. O objęciu pacjenta zdalną opieką lekarską decyduje lekarz POZ. Dostęp do aplikacji otrzymują pacjenci poprzez przekazany SMS. Pulsoksymetr będzie udostępniony pacjentowi i dostarczony pod wskazany adres. Aplikacja PulsoCare sprawia, że leczenie Covid-19 w warunkach domowych staje się bezpieczniejsze. Dzięki stałemu monitoringowi pacjenta, a także możliwości przeprowadzenia zdalnej konsultacji, lekarz może natychmiast podjąć decyzję o wysłaniu zespołu ratowniczego, co przyspieszy konieczną hospitalizację pacjenta.

https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/pobierz-aplikacje-na-system-android

Co MZ mówi na temat kwalifikacji pacjentów?

Kwalifikacja Pacjenta
U pacjentów z grupy ryzyka zostanie wprowadzony zdalny monitoring parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/o-projekcie

To chyba wszystko wyjaśnia, prawda?

Ten wpis został opublikowany w kategorii akcje, programy, kampanie, MZ i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „DOM czyli co?

 1. Sulejman pisze:

  1. Poczta dostarczy pulsoksymetry w ciągu 10 dni izolacji?
  2. Oni w ogóle mają te pulsoksymetry?
  3. Pacjent w DOM ma telefon, a później znajdzie odpowiednią aplikację i zainstaluje ją na telefonie?
  4. Czy sparuje pulsa z telefonem?
  Już do tego miejsca wydaje mi się, że potencjalnie 80% statystycznych polaków odpadnie.
  5. Zwróć uwagę gdzie przekazywane są dane o pacjentach z pulsoksymetrów:)) – lekarze PZU. I stąd już mniej więcej wiadomo po co to wymyślono.:)

  Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s