ciuciubabka – szukasz!

Mamy COVID od roku. Już bez prowizorki, wszystko ogarnięte, zorganizowane, monitorowane i pod kontrolą.

Więc weźmy sobie sytuację całkiem prawdopodobną, nawet jeśli jesteście szpitalem II poziomu COVID, że pojawia się potrzeba przekazania pacjenta do innego szpitala. Pacjent ma pozytywny wynik testu na sars-cov-2 i wymaga leczenia bardziej niż internistycznego, może to być kobieta w ciąży, ktoś z problemem neurologicznym, nefrologicznym, itp.

Co robicie?

Odsylacie. Ale gdzie?

Chyba do szpitala III poziomu, prawda? Lekarz może sobie poradzi z ustaleniem, dokąd, ale wyobraźmy sobie osobę, która siedzi w domu i szuka pomocy medycznej.
Gdzie ja bym dzwonił, kogo pytał? Sanepid, najbliższy SOR, mój lekarz POZ? Jeżeli ufam systemowi ochrony zdrowia, zakładam w tym zaufaniu, że ta informacja jest od ręki dostępna. Spróbujcie sami to sprawdzić.

Trzeba przecież tylko wiedzieć, który szpital dysponuje właściwym dla tego przypadku oddziałem. Sięgam do BIP na stronie nfz.gov.pl:

https://www.nfz.gov.pl/bip/oddzialy-wojewodzkie-nfz/

w menu wybieram właściwy OW NFZ, by zajrzeć do systematycznie aktualizowanej tzw. listy wojewody.

Wydaje się proste, prawda? Akurat Podkarpacki OW NFZ wyznaje chronologię rosnącą, czyli najstarszy plik jest na samej górze, a aktualny pół metra niżej. To szczegół, można powiedzieć, że się czepiam, ale to trochę świadczy o empatii programisty wobec użytkownika.

Gdybyż jeszcze to nie był elegancki pdf, ale plik, który pozwala sortować i filtrować zawartość.
I co tam jest?

Wszystko i nic, niestety.

Wiemy, że np. pierwszy na liście szpital w Dębicy leczy COVID na poziomie I, II i III. Na jakich oddziałach? Nie mam pojęcia. Pytacie o zastosowaną regułę kolejności? Alfabetycznie? Wg poziomów? Nie wiem. Wg mnie nie ma takiej reguły.

Ponieważ nic mi nie przyszło mądrego do głowy, zadzwoniłem na Telefoniczną Informację Pacjenta. Trochę się poczułem, jakbym dzwonił na serwis do-it-yourself czyli DIY czyli pokażę ci jak, ale musisz sam to zrobić. Panią konsultantkę w TIP pochwalę. Wymyśliła sposób, bo sama takiej informacji nie posiadała. Cóż, ja umiałem skorzystać z jej wskazówek, ale czy każdy?

Bo to się robi tak:

Najpierw szukamy na stronie MZ listy szpitali: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali

Założenie jest takie, że szpital zakaźny to szpital, który dosponuje oddziałem zakaźnym czyli interną dla COVID, ale każdy inny oddział szpitala też leczy osoby z COVID. Wg definicji, którą znam z NFZ, to szpital III poziomu, czyli taki, który leczy pacjentów z COVID, ale nie tylko z powodu COVID, ale również innych przyczyn, jak ciąża, kamica, urazy, zatrucia, itp.

Szalenie interaktywna mapka daje ci szybko odpowiedź:

Tu się kończy interaktywność. Nie możesz kliknąć w szpital na liście, ale masz wskazówkę. Możesz już zadzwonić. Telefon też nie jest na Księżyc lub Sekretariat czynny do 15.00

I cała ta historia miałaby bardzo pozytywny aspekt, w końcu daliśmy radę, ale codziennie służbowo po prostu szlag mnie trafia. Chodzi o dywersyfikację sprawozdawczości, o którą upomina się NFZ i Urząd Wojewódzki w imieniu MZ. Sprawozdawczość codzienna, oprócz jednego raportu co 3 godziny. Sprawozdawczość, nad którą z troską pochyla się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i o raporcie ELC, tym co 3 godziny, pisze:

i właśnie dlatego pytam, po roku organizowania się do walki z epidemią wciąż opuszczając przekleństwa:

TO NAPRAWDĘ TAK MIAŁO DZIAŁAĆ?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „ciuciubabka – szukasz!

 1. Partyzantka musi być! 2 dni temu moja mama zadzwoniła do przychodni, żeby się przypomnieć, że czeka na szczepienie. Pani z rejestracji odpowiedziała, że teraz szczepią rocznik 1953 a moja mama (rocznik 1947) jest na liście rezerwowej…Więc jak to jest, młodsi mają pierwszeństwo? A może uznali, że moja mama za karę poczeka, bo nie sympatyzuje z obecną władzą?😐

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   Oj, prędzej bym doszukiwał się chaosu niż celowego działania przeciwko…

   Polubione przez 1 osoba

   • Wiem, że to chaos i papierkologia, ale w domu śmiejemy się z tego wymyślając wytłumaczenia, bo tylko to nam zostało…

    Polubienie

   • darjusz pisze:

    Tymczasem prawda jest taka, że pacjentka z pozytywnym wynikiem rodzi na zwykłym oddziale położniczym, oczywiście że wszystkim, co wynika ze stanu epidemii, dziecko leży na zwykłej pediatrii, z opiekunem, oboje w izolacji, bo życie ma trochę inne reguły niż przewiduje MZ. Wszystko zajmuje czas i personel, blok operacyjny dłużej jest niedostępny dla kolejnych, a wycena świadczeń jest bez zmian.

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s