NFZ wiedział, nie powiedział, a to było tak!

wszystko przecież jest w zarządzeniach! Nie umiecie czytać? Ja ciągle nie…

Gdy pojawił się COVID zabroniono nam wejścia do lasu. Po co mi las? Zarządzenia Prezesa NFZ to też niezłe zarośla. Wprowadzono rozliczenia zależne od poziomu saturacji, to już nie były początki refundacji szpitali II poziomu – listopad 2020 – ale wtedy właśnie włączono do systemu wiele kolejnych placówek. Wszyscy się wtedy zastanawiali, jak to rozliczyć? Przecież nie walczymy z wirusem jako takim, ale ze skutkami jego działania, wspomagamy organizm pacjenta w tej walce, lekami, tlenem, respiratorem, przetoczeniami. Lista objawów z 3 urosła do 30 i przestała mieć sens. Pytanie w Ankiecie pretriażu o powrót z kraju transmisji wirusa już od dawna nie ma uzasadnienia.

Uświadomiliśmy sobie, że każdy ma jakieś najsłabsze ogniwo i objaw będzie atakiem w ten najsłabszy punkt. NFZ jeszcze do tego nie doszedł.

W zarządzeniu 140/2020/DSOZ z 10-09-2020 jest już produkt Hospitalizacja związana z leczeniem COVID-19 za 530 zł. Przeżyje miesiąc. Potem następuje seria niefortunnych zdarzeń:

 • Zarządzenie Nr 166/2020/DSOZ z 28.10.2020
 • Zarządzenie Nr 168/2020/DSOZ z 29.10.2020
 • Zarządzenie Nr 171/2020/DSOZ z 02.11.2020
 • Zarządzenie Nr 172/2020/DSOZ z 02.11.2020
 • Zarządzenie Nr 173/2020/DSOZ z 04.11.2020
 • Zarządzenie Nr 174/2020/DSOZ z 05.11.2020

Czas publikacji i prawie ciągła numeracja wskazują, jak wielkie umysły rzucono do walki z pandemią. W jednolitym zarządzeniu Nr 187/2020/DSOZ z dnia 25.11.2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie ma ani słowa o konfrontacji rozliczeń COVID z umową SZP czy PSZ w tej samej hospitalizacji.

Ortopedia + oddział COVID

Weźmy hospitalizację, gdzie pierwszym oddziałem jest ortopedia. Po zabiegu, po dwóch dniach pobytu pacjent okazuje się być dodatnim. Trafia na oddział COVID. Rozliczamy mu osobodni o wartości zależnej od saturacji. Kończy się hospitalizacja, dodajemy JGP zabiegowe na ortopedii. Ręcznie trzeba zmniejszyć wartość świadczenia do wartości właściwej przy warunku w charakterystyce < 3 dni – refundacja z obu umów nie może się nakładać. COVID do marca szedł w xls, JGP komunikatem SWIAD. Czy w OW NFZ się spotkały, nie wiem.

Na forach internetowych trwały dyskusje, czy można w ogóle rozliczać JGP. Informacja z Centrali NFZ była bardzo niejasna, bez przykładów zastosowania, bez precyzyjnych wskazówek. To tylko jeden przykład.

Błąd – 51005023 – Kod przyczyny głównej nie kwalifikuje do rozliczenia danego świadczenia.

Przyszedł marzec, a z nim komunikat SWIAD dla COVID. Nagle okazało się, że rozpoznaniem zasadniczym na oddziale COVID musi być U07.1 Tymczasem lekarze wpisywali faktyczny problem medyczny, U07.1 traktując jako chorobę współistniejącą, coś w stylu relacji urazu i wskazania rodzaju okoliczności V-Y. Skoro już to jest błędem, to co zrobić ze stertą kart informacyjnych, zawierających inny układ rozpoznań? Jak wskazać JGP ze skróconą taryfą przy kilku pobytach o różnym charakterze w jednej hospitalizacji?

Okazuje się więc, po kilku miesiącach dłubania w xls, że nie mieliśmy pojęcia o zasadach rozliczania pacjentów z COVID. Weryfikacje automatyczne na serwerach NFZ w pierwszych dniach komunikacji XML były jak obrońcy średniowiecznego grodu.

Świadczeniodawcy wysyłają zestawy świadczeń COVID komunikatem SWIAD do NFZ. Miniatura średniowieczna wykonana przez anonimowego pracownika oddziału wojewódzkiego.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „NFZ wiedział, nie powiedział, a to było tak!

 1. Krystian pisze:

  Hmm, a ja zawsze myślałem, że to U07.1 jako główne rozpoznanie to tylko dlatego, żeby łatwo było wyciągnąć z przeglądu wizyt te do zestawienia xls i od czasu wprowadzenia sprawozdawania komunikatem SWIAD może być wpisywane jako współistniejące, bo tam jest bardziej logiczne…
  Bo skoro U07.1 musi być jako główne to wygląda na to, że gdy przyjdzie pacjent do chirurga np. z zapaleniem wyrostka i jak na teście robionym przy przyjęciu wyjdzie covid dodatni, to przy głównym rozpoznaniu U07.1 wygląda jakby covid leczyli wycinając wyrostek 🙂
  I jeśli był to covid bezobjawowy, to po 10 dniach od testu i wycięciu wyrostka będzie wyleczony z covida 😉

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s