a ty nad poziomy wylatuj…

Odwiedźmy ciocię Wikipedię i zapytajmy o SARS oraz COVID. To ważne, by rozumieć różnicę.

SARS-COV-2 to wirus

który wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego – COVID-19

https://pl.wikipedia.org/wiki/SARS-CoV-2

SARS jest przyczyną COVID. Można być zakażonym wirusem SARS, a COVID nie mieć. Można nie popaść w ostrą chorobę układu oddechowego, ale wirus sam w sobie może spowodować takie obniżenie ogólnej kondycji, że nastąpi zaostrzenie jakiejś dolegliwości organizmu, czyli to, co się w komunikatach nazywa chorobą współistniejącą. W wielu wypadkach nie jest to choroba współistniejąca, bo nie ma COVID, nie jest dodatkową tylko główną przyczyną trafienia pacjenta do szpitala. Pacjenta SARS-pozytywnego.

A teraz sam COVID:

Objawy
Większość pacjentów ma łagodne objawy i dobre rokowania, do typowych początkowych objawów choroby zaliczają się gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i płytki oddech. Do mniej częstych objawów należą m.in.: odkrztuszanie plwociny, ból głowy, dreszcze, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, biegunka, nudności i wymioty, ból gardła. Większość przypadków choroby ma łagodny przebieg, jednak część może prowadzić do zapalenia płuc lub niewydolności wielonarządowej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19#Objawy

Definicje te są istotne dla dalszych rozważań.

Wojewoda i NFZ używają słowa SARS

Weźmy sobie jakiś mały szpital. Oddział Chorób Wewnętrznych zostaje podzielony na część covidową i czystą. Tzw. Oddział COVID działa w związku z leczeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na II poziomie zabezpieczenia szpitalnego, z decyzji Właściwego Wojewody. Tenże wojewoda w swojej decyzji określa liczbę łóżek respiratorowych i bezrespiratorowych „dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2”.

Również właściwe zarządzenie NFZ dotyczące tych działań definiuje II poziom jako łóżka „dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2”, podczas gdy poziom III rozszerzony jest o „zakresy wskazane w poleceniu”. Chodzi o polecenie w decyzji wojewody.

Cały czas mowa jest o SARS, a nie o COVID, prawda?

Literalnie – wynikałoby z powyższego, że potencjał służyć może nie tylko samemu leczeniu COVID-19 ale również ogólniej pojętej potrzebie interwencji medycznej niekoniecznie bezpośrednio w związku z zakażeniem SARS-CoV-2, ale jednak u pacjenta zakażonego.

Trudno zaprzeczyć że choroby wewnętrzne stanowią wydzielony zakres medyczny. Oddział przemianowany na Oddział COVID pracuje w reżimie i przyjmuje pacjentów, u których stwierdzono pozytywny wynik SARS. Czasem bardzo trudno jest orzec, czy pacjent będzie leczony w związku z zespołem objawów typowych dla ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego wywołanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 czyli COVID-19 czy jednak w związku z chorobami współistniejącymi, których stan zaostrzył się w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, a które można zaliczyć do grupy chorób wewnętrznych lub też w ogóle bez związku z SARS, np. w celu wyrównania stanu glikemicznego w przebiegu cukrzycy, problemów kardiologicznych wymagających hospitalizacji, itp. Pacjent ma jednak pozytywny wynik testu na SARS i musi być hospitalizowany w oddziale COVID.

Poziom II czy III?

Rozdzielenie kompetencji pomiędzy II i III poziom zabezpieczenia sprawia, że pacjent kwalifikuje się do szpitala III poziomu w zakresie internistycznym, ale takich zakresów nie wskazano w organizacji zabezpieczenia leczenia pacjentów z SARS. Mało tego, NFZ przekonuje, że szpitale III poziomu powołano w celach zabiegowych a nie leczenia zachowawczego dla pacjentów SARS-pozytywnych.

Konsekwencje są takie, że pacjent na internie typu covidowego nie może mieć rozliczonego sumowania do osobodni przetoczenia preparatów krwiopochodnych, żywienia do- i pozajelitowego. Nie ma też mowy o jakimkolwiek JGP, jak to się dzieje dla szpitali III poziomu. Podanie słynnego osocza ozdrowieńców jest więc usługą gratisową.

Paradoksalnie, ten sam pacjent przeniesiony na OIT ma wszystkie te produkty sumowane: żywienie jako dodatkową punktację TISS oraz wszystkie świadczenia z katalogu 1c.

Lekarz, zgodnie z zasadami prowadzenia dokumentacji medycznej, powinien wskazać istotną przyczynę hospitalizacji jako rozpoznanie główne. W wielu przypadkach nie wskazuje U07.1, ale inne istotne problemy zdrowotne pacjenta z zakresu układu krążenia, pokarmowego, itp. U07.1 jest rozpoznaniem współistniejącym.

Dzięki temu większość świadczeń, od marca 2021, po wysłaniu do NFZ zyskuje błąd:

Błąd – 51005023 – Kod przyczyny głównej nie kwalifikuje do rozliczenia danego świadczenia.

NFZ stawia sprawę jasno: rozliczasz COVID, nawet jeśli pacjent nie miał COVID. Ma być rozpoznanie zasadnicze dla hospitalizacji U07.1 czyli COVID-19 zidentyfikowany. Rozpoznanie samo w sobie brzmi absurdalnie. Można zidentyfikować wirus. COVID to zespół objawów chorobowych. Lekarz ich nie identyfikuje. Leczy coś innego. NFZ to nie interesuje. Chcesz rozliczyć pobyt czy nie?

Umowa COVID czy JGP?

Teoretycznie można by olać umowę covidową i rozliczyć JGP z katalogiem 1c. Ale czy praktycznie jest to zasadne, legalne, poprawne? Łóżko jest przeznaczone dla pacjenta „z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2” decyzją Wojewody. Czy możemy wskazać inną umowę? To zależy…

NFZ po decyzji Wojewody wymaga od szpitala deklaracji, czy łóżka, których wydzielenie nakazał Wojewoda zostały wyniesione z pracującego na umowę PSZ oddziału czyli jako potencjał PSZ były objęte dotychczasowym finansowaniem czy też przyniesiono je ze strychu – dodatkowe, dotąd nie wykazywane, np. z powodu braku wystarczającej obsady personelu (warunki wymagane realizacji świadczeń).

Jeśli zostały wyłączone z potencjału, NFZ oblicza nowy, zmniejszony ryczałt PSZ oraz wskazuje inną kwotę finansowania gotowości tych łóżek w umowie COVID.

Jakże w takim razie z łóżek COVID wysyłać JGP, które miałoby zasilać zmniejszony ryczałt PSZ, skoro zostały wyłączone z potencjału? Wydaje się to sprzeczne z założeniami i być może może skutkować negatywną oceną po kontroli NFZ oraz cofnięciem refundacji. Ale czy fakt, że pacjent leży na łóżku nie wyłączonym z dotychczasowego finansowania lecz dodatkowo dostawionym coś zmienia? Łóżko jest wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, leży na nim pacjent z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 – rozliczony jest jednak w innej umowie. Przy okazji trzeba pamiętać, by nie uznać tego łóżka jako wolnego przy rozliczaniu gotowości.

Luka w rozumowaniu

Dzisiaj z ulgą rejestruję w ELC decyzję anulującą poziom II. Od dziś mamy tylko łóżka pierwszego poziomu. To znaczy tyle, że pacjenta SARS-pozytywnego musimy oddać komuś innemu. Komu? Jeśli jego leczenie wykracza poza hospitalizację internistyczną, trzeba trochę pokombinować, ale to już problem lekarzy. Jeśli nie ma komu oddać, musimy sami go leczyć. NFZ dopuszcza taką możliwość i uwzględnia w raportowaniu, ale w niczym więcej nie pomaga.

Dochodzę do wniosku, że MZ, a za nim NFZ, dopuszczają leczenie COVID w rozumieniu zgodnym z definicją COVID, określają poszerzone kompetencje i zadania szpitali III poziomu zabezpieczenia COVID, ale pomiędzy jednym a drugim nie widzą pacjentów, którzy, owszem, mają SARS, ale istotnie chorują na coś zupełnie innego. I tak, jak to opisałem poprzednio, pacjent SARS-pozytywny, klasyczny przypadek, bo wymagający żywienia pozajelitowego, z dobrymi parametrami oddechowymi, jest dla szpitala zyskiem o wartości zaledwie 3300 zł za 10 dni pobytu przy kosztach hospitalizacji o wiele wyższych i szpital II poziomu nie powinien go leczyć. Nie taki był cel powołania tego szpitala. Gdyby przejrzeć historie chorób, połowa pacjentów nie powinna tu trafić, pomimo, że NFZ uparcie twierdzi, że mamy leczyć pacjentów nie z powodu COVID, ale z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Ten wpis został opublikowany w kategorii covid, NFZ i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s