o światach równoległych

albowiem istnieją i zaraz tego dowiodę.

Właściwy Minister oraz tajemniczy Zespół Wsparcia CeZ mają nadzieję, że epidemia nie skończy się tak szybko, albowiem zadysponowane na stworzenie Rejestru pieniądze po prostu by się zmarnowały, skoro uruchomić wszystko zamierzają dopiero za pół roku.

Tymczasem to istnieje już od roku. Teoretycznie działa. Teoretycznie, bo żaden z moich lekarzy nie odważył się zarejestrować tam do końca choćby jednego pacjenta. Mogliby teraz zakrzyknąć Ha! Kazałeś nam uzupełniać coś, co dopiero legalnie ma istnieć od 2022 roku!

Gdyby rozrysować zakres podległości publicznych instytucji: Minister Zdrowia, NFZ, CeZ, NIK (Narodowy instytut Kardiologii), Urzędy Wojewódzkie, PZH, Sanepid i nałożyć na to zakresy danych, których od nas odrębnie wymagają, okazało by się, jak bardzo powielamy te dane, jakie ta dywersyfikacja sprawia niejasności statystyczne – no i przede wszystkim fakt, że…

W jednym świecie istnieje już Krajowy Rejestr Pacjentów COVID-19
prowadzony przez podmiot podległy Właściwemu Ministrowi,
którego w innym świecie Właściwy Minister jeszcze nie wymyślił,
a jak już wymyślił, to ruszy on dopiero za pół roku
i to prowadzony przez zupełnie inny podległy mu podmiot!

Dobra, żartowałem. Obowiązek już istnieje. Wpisywać trzeba. Po prostu ten Rejestr to był zły pomysł i trzeba go zrobić od nowa i oddać komuś innemu. Mówi o tym:

Dz.U. 2020 poz. 6252020-05-16obowiązującyRozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19
Dz.U. 2020 poz. 8732020-05-16obowiązującyRozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19
Dz.U. 2021 poz. 6362021-04-08obowiązującyRozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19
Dz.U. 2021 poz. 6142020-04-09obowiązującyRozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji

I to wszystko będzie w ELC!

Zacytuję raz jeszcze zakres danych, które są niezbędne do uratowania Narodu od epidemii SARS-CoV-2, a które będzie można sprawozdawać dopiero od stycznia 2022.

§ 3. Szczegółowy zakres informacji, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, przekazywanych przez usługodawcę do SEZOZ i gromadzonych w tym systemie obejmuje dane dotyczące:
1) wieku pacjenta z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez wskazanie przedziału powyżej albo poniżej 65. roku życia;
2) stanu pacjenta z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 według modyfikowanej skali wczesnego ostrzegania (skali MEWS), obejmujące:
a) wartość skurczowego ciśnienia tętniczego,
b) tętno,
c) częstość oddechów,
d) temperaturę,
e) objawy neurologiczne (świadomy, reagujący na głos, reagujący na ból, brak reakcji),
f) saturację,
g) wydalanie moczu (mililitry/kilogram/godzina);
3) tlenoterapii prowadzonej wobec pacjenta z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, obejmujące informacje o:
a) prowadzeniu tlenoterapii (tak, nie),
b) rodzaju tlenoterapii (tlenoterapia wysokoprzepływowa, tlenoterapia bierna, respiratoroterapia);

Dz.U. 2021 poz. 614

Komu to się wydaje znajome? Jakieś deja-vu? Tak.

Istnieje taka strona rejestrcovid.mz.gov.pl, która jest bazą zasilającą EWP (System Ewidencji Wjazdów do Polski) w wyniki testów na obecność SARS-CoV-2, ale nie tylko!

EWP, iKARD, KRM/KRP, itp.

Najpierw EWP:

System Ewidencji Wjazdów do Polski (EWP) obsługuje całość procesu zlecania badań w kierunku COVID-19 i sprawdzania ich wyników, obsługi kwarantanny oraz izolacji.
Do tej pory Centrum e-Zdrowia udostępniało możliwość obsługi funkcjonalności realizowanych przez EWP jedynie z poziomu portalu rządowego: gabinet.gov.pl 

Jak widać, pierwotne przeznaczenie tej platformy było całkiem inne. Nie wiem, jaka jest data tej informacji. większość takich serwisów administracji publicznej nie pozwala zweryfikować aktualności informacji, ponieważ nie ma nigdzie śladu po dacie umieszczenia, aktualizacji, itp. EWP to system przygotowany i obsługiwany przez Centrum e-Zdrowia (dawniej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia).

RejestrCOVID zwany jest potocznie iKARDem dla odróżnienia od prawdziwego EWP. Podmiot prowadzący Rejestr to Narodowy Instytut Kardiologii – powołany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 marca 1979 r. Wewnątrz zobaczymy oficjalne tytuły:

Dla kogo jest przeznaczony RejestrCOVID?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 podmiotami zobowiązanymi do raportowania pacjentów w rejestrze są:
– podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne, w tym opiekę zdrowotną w izolatorium,
– medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2

rejestrcovid.mz.gov.pl

Czyli mój szpital jako podmiot leczniczy jest zobowiązany zasilać go swoimi danymi. Oprócz rejestracji wykonywanych testów są tam więc dodatkowe funkcjonalności. Otóż w rejestrCOVID jest sekcja testów i rejestru pacjentów.

Jeśli wynik testów jest dodatni, pacjent pojawia się na panelu decyzji:

Teraz za pomocą akcji mam zdecydować, czy odsyłam go do izolacji domowej, do innego szpitala czy też wciągam we własny rejestr. Rejestr jest już całkiem spory.

i ma dużo kolorowych elementów. Naprawdę niezła robota. Legenda tej tablicy wygląda następująco:

Instrukcja postępowania mówi tak:


PRZYJĘCIE PACJENTA:
1. Uzupełnij datę przyjęcia
2. Ustaw miejsce przyjęcia pacjenta (Izolatorium, Oddział zachowawczy, OIT)
3. Jeżeli przed hospitalizacją pacjent miał wynik testu na COVID-19, wprowadź datę wyniku oraz wynik testu
4. Wprowadź MEWS – Informację o stanie pacjenta, najlepiej uzupełnij przeprowadzone badania przy przyjęciu (temperatura, ciśnienie skurczowe, tętno, ilość oddechów / min oraz Skalę AVPU)
5. Jeżeli pacjent został podłączony do Respiratora lub ECMO oznacz na diagramie początek terapii.
KOLEJNE DNI HOSPITALIZACJI
1. Uzupełnij wynik testu na COVID-19 – w dniu otrzymania wyniku
2. Uzupełnij zmianę miejsca pobytu pacjenta (Izolatorium, Oddział inny niż OIT, OIT) klikając w dzień i czas zmiany oraz wskazując nowe miejsce
3. Uzupełnij MEWS – informację o stanie pacjenta wprowadzając dane (temperatura, ciśnienie skurczowe, tętno, ilość oddechów oraz Skalę AVPU) lub wpisując wartość liczbową
4. Jeżeli pacjent został podłączony do Respiratora lub ECMO oznacz to diagramie.
ZAKOŃCZENIE HOSPITALIZACJI
1. Wprowadź datę zakończenia hospitalizacji
2. Informację o tym, jak zakończyła się hospitalizacja
3. Informację o wszelkich powikłaniach zaobserwowanych w ciągu trwania hospitalizacji
4. W przypadku zgonu, wypełni kartę zgonu

Przy czym MEWS zaznaczyć sobie można suwaczkiem od razu lub poklikać bardzo przyjazny zestaw informacji podstawowych:

I to wszystko będzie w ELC!

Porównajcie sobie już teraz z powyższą funkcjonalnością – instrukcję zmiany łóżka przez pacjenta w ELC:

Lista zmian dostępnych po wdrożeniu:
A. Przeniesienie pacjenta
1. Przeniesienie pacjenta z jednego poziomu zabezpieczenia szpitala, przeznaczenia łóżka i typu łóżka na inny poziom zabezpieczenia szpitala, przeznaczenia łóżka i typu łóżka.
2. Przeniesienie pacjenta następuje poprzez kolejne czynności:
a. wypis pacjenta z zachowaniem numeru wykazu głównego i numeru pacjenta w wykazie głównym przyjęć i wypisów (tzw. księdze głównej);
b. przyjęcie pacjenta na inny poziom zabezpieczenia szpitala, przeznaczenia łóżka i typu łóżka:
• wpisanie numeru wykazu głównego przyjęć i wypisów (tzw. księgi głównej szpitala) bez zmian;
• wpisanie numeru pacjenta w wykazie głównym rozszerzonego na końcu o dowolny ciąg znaków;
• zachowanie przyczyny zmiany zajętości łóżka: przyjęcie pacjenta.

Przykład dla pierwszego przeniesienia pacjenta:
a. pacjent został wypisany z numerem 12345678
b. pacjent został wpisany na inny typ łóżka z numerem 12345678PRZ01

Przykład dla drugiego przeniesienia pacjenta:
a. pacjent został wypisany z numerem 12345678PRZ01
b. pacjent został wpisany na inny poziom zabezpieczenia z numerem 12345678PRZ02

Będzie lepiej. To jasne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii absurdy, covid, MZ, NFZ i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s