Dodatkowy koszt pobytu pacjenta COVID-19 nie zawarty w kosztach JGP

to jedno z bardziej zaskakujących rozliczeń, jakie spotkałem. Dzisiaj można powspominać.

Rozliczenie związane jest z leczeniem COVID-19 a nie z zakażeniem SARS-COV-2. Przynajmniej tu nazwa jest zgodna z prawdą. 

5.62.01.0000019 – Dodatkowy koszt pobytu pacjenta COVID-19 nie zawarty w kosztach JGP

Traktowanie pozostałych rozliczeń, które mają w nazwie COVID-19 – dosłownie i literalnie mogłoby mieć zgubne skutki. To rozliczenie ma ciekawe warunki poprawności:

– za osobodzień;
– nie więcej niż za 10 osobodni w ramach hospitalizacji;
– do rozliczenia w sytuacji:
– świadczeń zrealizowanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w podstawowym systemie zabezpieczenia albo w rodzaju leczenie szpitalne i świadczenia wysokospecjalistyczne rozliczonych grupami JGP: D16, D18, D37E, D37F, D46, D50, D52, E53G, na rzecz pacjentów po przebytej infekcji SARS-CoV-2 wymagających dalszego leczenia szpitalnego i przeniesionych na inny oddział tego samego lub innego szpitala z oddziałów szpitalnych zapewniających łóżka na II lub IV poziomie systemu zabezpieczenia COViD-19 lub ze szpitali tymczasowych;
– sprawozdania u ww. pacjentów rozpoznania współistniejącego U08, U08.9, U09, U09.9

Może być wskazane do rozliczenia tylko wtedy, gdy pobyt pacjenta związany jest z przeniesieniem (wewnątrz podmiotu) lub skierowaniem (z podmiotu leczenia COVID) na oddział chorób wewnętrznych, pediatryczny lub chorób płuc.

Intencją jest bezpośrednie zwolnienie łóżka COVID, zatem pomiędzy pobytami nie może być odstępu czasowego. Z tej intencji jasno wynika, że to „zdrowe” oddziały nie chcą przyjmować pacjentów z oddziałów COVID i to je trzeba motywować do przyjęć.

Aby otrzymać ten dodatek, trzeba wykazać właściwe JGP, tak więc nie każdy pacjent oddany z oddziału COVID przyniesie ten zysk. Oddział musi kombinować, by rozliczyć co należy. Oczywiście NFZ nigdy nie miał na myśli nakłaniania do oszustwa w dokumentacji medycznej.

Nie uwzględniono motywowania oddziału OIT – jeśli z odcinka COVID pacjent zostanie przeniesiony na czysty OIT, a więc zwolni się tak strategiczne łóżko respiratorowe – nie należy się nic.

Rozliczenie zawarte jest w umowie COVID, tak więc, aby je uzyskać, należy taką umowę mieć wskazaną do realizacji przyjmującego oddziału. Jeśli szpital dostaje pacjenta po COVID z zewnątrz, a takiej umowy nie posiada, powinien upomnieć się o nią w swoim oddziale wojewódzkim NFZ.

Większość pacjentów w oddziałach COVID to pacjenci internistyczni, którzy leczeni są zachowawczo z innych powodów niż te kierujące do krótkiej listy JGP, więc tak naprawdę żadnych dodatków nie generują. Jeśli pojawią się te właściwe rozliczenia, to by zarobić jako szpital 1000 zł w tym zakresie trzeba spełnić powyższe warunki i wypracować 20 osobodni czyli nie mniej niż 2 pacjentów. Z drugiej strony, każdy dodatkowy dzień to jednak tylko 50 zł i nic więcej. Każdy kolejny dzień hospitalizacji po uzyskaniu JGP to już straty, więc jeśli to możliwe, pacjent idzie do domu.

Szału nie ma.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s