Higiena

córka Eskulapa. Jak się zapewne domyślacie – ciąg dalszy rodzinnych opowieści.

Higieja, a w rzymskiej formie Salus, jest patronką farmaceutów. W sztuce przedstawiana jest zwykle jako młoda kobieta z atrybutami – kielichem i wężem. Motyw węża prześladuje tę rodzinę od dawna, natomiast historia kielicha jest bardzo ciekawa.

Higieja cierpiała na nerwicę natręctw. W jej przypadku objawiało się to permanentną potrzebą mycia rąk. Chyba was to nie dziwi.

W środowisku antycznych celebrytów bardzo popularne były uczty, a ponieważ sztuka destylacji nie była jeszcze zbytnio poważana, głównym trunkiem było wino. Zasadą było zazwyczaj, że może zabraknąć wody, ale nie wina! I tak się stało. Pewnego razu Higieja, bawiąc się nadto lekkomyślnie na takiej imprezie, odczuła tak natarczywą potrzebę umycia rąk, że włożyła je do wina. Skutek był raczej odwrotny, przy okazji jeszcze się oblała. W dodatku zleciały się muchy. Oddaliła się więc w ustronne miejsce, by się nieco ogarnąć, gdy w tym czasie podano jakieś egzotyczne danie.

Nieszczęśliwie się złożyło, że kucharz się nie popisał i wszyscy oprócz Higiei dostali sraczki  (łac. diarrhoea). Połączono te dwa fakty w związek przyczynowo-skutkowy, jakoby polanie się winem uchroniło ją od tej przypadłości. Stąd przypisuje się jej wynalezienie środków dezynfekcyjnych i odkażających. Jeśli się dobrze przyjrzeć wizerunkom Higiei, to na krawędzi pucharu można dostrzec muchę. Nieprzypadkowo jest ona zwierzęcym uosobieniem Higiei.

Przyjrzyjcie się tylko uważnie:

Ten wpis został opublikowany w kategorii po godzinach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s