jeszcze o Pobycie związanym z COVID

czyli ciekawe przypadki próby rozliczania 5.62.01.0000003 – POBYT ZWIĄZANY Z ZAPOBIEGANIEM I PRZECIWDZIAŁANIEM ZAKAŻENIU WIRUSEM SARS-COV-2 W PODMIOCIE WYKONUJĄCYM DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ

Nie wpadłem sam na przyczynę dziwnego błędu:

51606005Niedozwolone współwystępowanie świadczeń (pary)

Błąd dotyczył tego właśnie rozliczenia. Pobyt był na IP i nie było żadnych dodatkowych świadczeń ani z umowy COVID ani spoza umowy COVID. To o co chodzi?

Swego czasu dyskutowaliśmy na forum o tym dziwnym rozliczeniu i były osoby, które dysponując oddziałem SOR wykazywały w ciągu pierwszych 15 minut od przyjęcia to właśnie rozliczenie, a potem w tym samym pobycie, ale z wyraźnym oddzieleniem czasowym wszystkie właściwe temu pobytowi rozliczenia SOR.

Nie mogłem w to uwierzyć!

No to jak? Można wykazać jakkolwiek, byle by nie nakładały się czasowo? Mój NFZ (wiem jak to brzmi – mój NFZ, twój NFZ) twierdzi, że nic absolutnie i gdyby hospitalizacja trwała 10 dni, a rozpoczęła się podejrzeniem i uprę się na to rozliczenie, to reszta dni jest gratis. Nie łączy się nawet z rozliczeniami saturacji COVID!

A w ZOW NFZ od tego miesiąca wchodzi błąd łączenia SOR z pobytem izolacyjnym. Łóżka izolacyjne mamy zlokalizowane i wykazane do NFZ w SOR, na co jest zgoda. Natomiast z info od osoby weryfikującej wynika, że od maja wszedł filtr centralowy, który nie dopuszcza kategoryzacji w SOR pacjenta, dla którego zrealizowany jest pobyt izolacyjny.

głos w dyskusji

Wszystko zależy jak będą wykazane świadczenia do rozliczenia. Na oddziale zwykłym można zrobić np. 10-11.06 z pobytu w izolatce (I poziom) a 11-12.06 z jgp. Więc jeżeli jest w stanie pani rozróżnić i wydzielić pobyt SOR i covid tak żeby nie nakładały się umowy to myślę że przejdzie.

tamże

Przychodzi pacjent i pobieramy wymaz. Do czasu wyniku pacjent jest w izolowanym pomieszczeniu przeznaczonym dla takiego pacjenta. Po uzyskaniu wyniku pacjent jest przenoszony na salę ogólna. Czyli mamy pobyt w izolacji do czasu wyniku i to można rozliczyć z covida. Po czym ma pacjent udzielane świadczenia np. urazowe w SOR i to rozliczamy z PSZ.

item ibidem

My robimy od początku pobyty obserwacyjne tylko dla świadczeń zrealizowanych w SOR (tylko odmowy przyjęcia) oraz na wyznaczonych łóżkach obserwacyjnych w oddziałach, pod warunkiem, że nie ma dalszego pobytu związanego z JGP.

również

nie można wykazywać w jednym czasie dwóch umów bo to podwójne finansowanie świadczeń. Ale pobyt w jednej komórce podzielony na 2 części już można. W sensie mam pobyt 2h na SOR to nie mogę przez całe 2h wykazywać i pobyt w izolatce i i przez całe 2 h pobytu rozliczeń SOR. Ale np przez pierwszą godzinę izolacje a przez drugą już SOR można wykazywać.

A u mnie błąd.

Dopiero potem ktoś wpadł na pomysł, by przejrzeć cały dzień tego pacjenta. Okazało się, że pobyty były dwa, przy czym drugi nawet zakończony następnego dnia. Na niewiele się to zdało. Błąd weryfikacji Niedozwolone współwystępowanie świadczeń (pary) pojawił się w przypadku, gdy pacjent w IP w pierwszym pobycie miał rozliczenie Pobyt związany z COVID, w drugim, rozpoczętym godzinę po tamtym, ale zakończonym następnego dnia zwykłe rozliczenia IP.

To ja chcę do innego NFZ!

(żartowałem!)

Ten wpis został opublikowany w kategorii covid. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s