bon turystyczny

temat w sam raz na wakacje.

Bon turystyczny to fajna sprawa. Nie ma się co rozpisywać.

Ale skąd go wziąć?

Wiadomo. Trzeba mieć profil zaufany i konto ZUS PUE. Setki portali internetowych oficjalnych i amatorskich pokierują was, trzymając cały czas za rękę. Opuszczą dopiero w chwili, gdy okaże się, że żadnego bonu nie ma. A być powinien.

Pomijam drobny niuansik zwany „pułapką na ojców”, gdy świadczenie 500+ pobiera matka dziecka, a bon chce otrzymać ojciec. Weźmy prostą sytuację, gdy ojciec pobiera 500+, ma konto w ZUS PUE, a bonu nie ma. To ja.

Telefon do ZUS nic nie wyjaśni. ZUS nie jest dysponentem bonu, a jedynie udostępnia platformę do jego aktywowania. Właściwym dystrybutorem bonu jest Polska Organizacja Turystyczna. Jeśli bonu w ZUS nie ma, rola ZUS się kończy. Trzeba się zwrócić do POT. Wyjaśnia to ZUS w obszernym FAQ dostępnym na jego stronie

Co trzeba zrobić, jeśli na PUE ZUS nie mam zakładki [Polski Bon Turystyczny]?Jeśli w zakładce [Ogólny] nie ma zakładki [Polski Bon Turystyczny], oznacza to, że nie masz ustalonego prawa do świadczenia w formie bonu. W takiej sytuacji, jeśli spełniasz wymagane warunki, powinieneś złożyć wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) – wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel. POT wyda w tej sprawie decyzję. 

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/polski-bon-turystyczny/2619185

Na stronie bonturystyczny.polska.travel można znaleźć jeszcze ciekawszy opis:

Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Czasem – w zależności od monitora – nie widać jej od razu. W zakładce [Ogólny] w menu bocznym po lewej stronie na dole strony znajduje się szara strzałka skierowana w dół – trzeba ją nacisnąć.

https://bonturystyczny.polska.travel/dla-osob-uprawnionych#ptk26

Oddział Bardzo Zamiejscowy

Osoby, które chcą uzyskać więcej informacji o tej formie płatności mogą dzwonić pod numer specjalnej całodobowej Infolinii Polski Bon Turystyczny: tel.: +(48 22) 11 22 111. To jest taki telefon, żeby sobie pogadać i coś się dowiedzieć. Bezpośrednio nie pomogą. Zadzwoniłem i dowiedziałem się, że instytucja wypłacająca 500+ nie zgłosiła nas do POT i że należy wysłać za pomocą ePUAP do POT wniosek o przyznanie bonu wraz z niezbędnymi załącznikami.

Wysłałem. Ciężko się czeka, gdy właściwie nie wiadomo, czy po tamtej stronie coś się dzieje. Na stronie POT, na samym dole serwisu znalazłem kontakt:

Oddział zamiejscowy do spraw obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego

ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka

tel.: +48 800 702 270, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.

Zadzwoniłem. Cały dzień odrzucało połączenie z powodu przeciążenia linii. Dopiero o 15.40 udało mi się uzyskać sygnał i miła pani poinformowała mnie:

Przed tobą jest 81 oczekujących.

Imponujące, prawda? Najciekawsze jest to, że pod tym adresem jest Elsta – kompleksowe usługi w zakresie instalacji elektrycznych i automatyki dla przemysłu, w tym głównie sektora energetycznego, ochrony środowiska, hutnictwa i przemysłu wydobywczego.

Elsta sp. z o.o.
ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka, Tel: +48 12 350 13 50, www.elsta.pl

Za blisko?

Właściwy budynek firmy jest w głębi, ale i tak lepiej się tam nie wybierajcie osobiście….

Chociaż z drugiej strony…

budynek Elsty jest w głębi. to jest właśnie widok z drugiej strony.
Ten wpis został opublikowany w kategorii akcje, programy, kampanie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s