COVID i władza algorytmu

czyli o tym, dlaczego kwarantanna jako sytuacja medyczna z przyczyn epidemiologicznych stała się sytuacją administracyjną z przyczyn administracyjnych. W bardzo dużym skrócie: nie wolno mi wyjść z domu, ponieważ chcę pojechać do innego miasta.

Na początku lipca Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał taki oto optymistyczny komunikat Ministerstwa Zdrowia:

Szanowni Państwo,
Poprawiająca się sytuacja epidemiczna pozwoliła na uruchamianie kolejnych świadczeń i usług w zakresie rehabilitacji. Nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (przez zmianę § 14), umożliwi ono m.in. organizację turnusów rehabilitacyjnych, o którym mowa
w art. 10c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W celu obniżenia ryzyka przenoszenia zakażeń, w ww. rozporządzeniu zawarto wymóg posiadania przez uczestnika tego turnusu i jego opiekuna negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego albo zaszczepienie się przeciwko COVID-19.
Z tego względu umożliwi ono dokonywanie zgłoszeń na przedmiotowe testy diagnostyczne m.in. za pośrednictwem formularza udostępnionego przez ministra właściwego do spraw zdrowia na stronie internetowej gov.pl. Od 21 czerwca br. rozszerzono funkcjonalność tego narzędzia o możliwość zgłaszania na test przed turnusem rehabilitacyjnym także osób poniżej 18 roku życia.
Nie wszystkie osoby niepełnosprawne udające się na przedmiotowe turnusy rehabilitacyjne mają jednak możliwość skorzystania z internetu i zgłoszenie się na test za pośrednictwem ww. formularza, dlatego w rozporządzeniu wskazano także, iż zlecenie na wykonanie testu mogą wystawić lekarze podstawowej opieki zdrowotnej(POZ) (zgodnie z § 14 ust. 3 pkt 2).

Trzeba się wybrać do lekarza POZ.

Formularz, o którym mowa w piśmie jest na stronie:

https://aplikacje.gov.pl/app/sanepid/#/86fc1x/adults-qualification-reh

Zlecenie, nieważne zy online czy poprzez konsultanta, dotyczy wyłącznie osoby dorosłej, nie mogę zgłosić swojego dziecka. No i w tym momencie zgubiła mnie nadgorliwość. Na turnus potrzebne zaświadczenie o stanie zdrowia, po co to odkładać albo mnożyć wizyty? Przy okazji lekarz wystawił skierowanie na test COVID. Test można sobie odroczyć, w punktach testowych nie robią problemu. Problem jest w tym, że wystawienie skierowania automatycznie rozpoczyna kwarantannę.

Gdybym miał zasady zlecania testu wyjaśnić jakiemuś pacjentowi, pewnie bym o tym nie zapomniał, ale we własnej sprawie zawaliłem…

Przybyli ułani pod okienko!

Następnego dnia rano zadzwonił policjant z pytaniem o dziecko. Dopiero wtedy zrozumiałem, że jest na kwarantannie. Czy mój lokalny Sanepid mógł anulować kwarantannę? Nie mam pojęcia. Nie zadzwoniłem. Infolinia ogólnopolska Sanepidu nie zna się na takich sytuacjach. Pani na każde moje pytanie odpowiadała, że wynik testu kończy kwarantannę. Policja tymczasem nie robiła problemu. To nie jest dla nich nowość.

https://www.gov.pl/web/gis/48-22-25-00-115—infolinia-do-kontaktu-z-inspekcja-sanitarna-w-sprawie-koronawirusa

W żadnym miejscu, ani tu:

https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa-przed-turnusem-rehabilitacyjnym2

ani tu:

https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/turnus-rehabilitacyjny-tylko-po-szczepieniu-lub-z-waznym-testem-przeciw-covid-19/

nikt nie wspomina o związanej z oczekiwaniem na test kwarantannie (tu się wspomina i nie tylko o tym: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 poz. 905))

https://www.gov.pl/web/eKolejka/pacjent-skierowany-na-test

Kwarantanna jako akt administracyjny

Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają osoby współzamieszkujące z osobą skierowaną na test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 w okresie oczekiwania na wynik tego testu.
O obowiązku poddania się kwarantannie takich osób mówi § 4 ust. 6 – 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. (Dz. U. z 2021 r. poz. 512 i 546)
Należy jeszcze wskazać, że na podstawie § 4 ust. 7 obowiązku, o którym wyżej mowa, nie stosuje się do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o której mowa w ust. 6, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/czy-mieszkajacy-z-objetymi-kwarantanna-maja-kwarantanne-faq

Być może ma to swoje uzasadnienie i logikę i nawet epidemiologiczne podstawy, ale trudno się zgodzić z samym aktem nałożenia kwarantanny na osobę, która oczekuje na test nie w związku z podejrzeniem zakażenia, kontaktem z osobą zakażoną ani z powodu objawów.

Potrzeba spełnienia wymogu udowodnienia braku zakażenia przed przyjęciem na turnus rehabilitacyjny, to formalność administracyjna. Gdyby nie to, ta sama osoba poruszała by się nadal bez przeszkód w przestrzeni społecznej.

e-kolejka

jest algorytmem, który uruchamia się automatycznie w momencie pojawienia się w bazie nowego zlecenia na test COVID:

Wszystko zaczyna się od kontaktu pacjenta z lekarzem. Jeśli w trakcie wizyty pacjent otrzyma skierowanie na badanie w kierunku SARS-CoV-2, wtedy w oparciu o miejsce pobytu pacjenta, e-kolejka otrzymuje zanonimizowaną informację, że w danej okolicy trzeba zorganizować badanie.
Następnie e-kolejka szuka terminów na 2 do 36 godzin do przodu. E-kolejka najpierw przeszukuje placówki w danej gminie, a jeśli nie znajdzie wolnych miejsc, przeszukuje również placówki w danym powiecie. Gdy e-kolejka znajdzie wolny termin, wtedy odsyła zgłoszenie do systemu informatycznego Ministerstwa Zdrowia. Następnie system Ministerstwa Zdrowia przygotowuje i wysyła SMS-a do pacjenta z rekomendacją zawierającą miejsce i termin badania. Po otrzymaniu wiadomości pacjent powinien udać się na zabieg we wskazanym miejscu i czasie. W otrzymanej wiadomości SMS znajduje się link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta za pomocą, której można zaakceptować, odrzucić rekomendowaną wizytę albo wyszukać innego wolnego terminu lub miejsca badania. 
Jeśli e-kolejka nie znajdzie wolnego terminu i miejsca w danym powiecie, pacjent również otrzyma SMS-a z linkiem do Indywidualnej Strony Pacjenta za pomocą której będzie miał możliwość samodzielnego wyszukania wolnego terminu (w przedziale od 2 do 36 godzin do przodu) i miejsca badania w całej Polsce.

https://www.gov.pl/web/eKolejka/pacjent-skierowany-na-test

Władza tego algorytmu jest tak wielka, że nikt z nią nie dyskutuje i nikt nie zamierza poddawać w wątpliwość sensu pozostawania na kwarantannie, niezależnie od powodu oczekiwania na test COVID.

Na koniec ciekawostka.

Ośrodek, do którego jedziemy wymaga od uczestnika turnusu negatywnego testu na COVID, ale jeśli okaże dowód pełnego szczepienia to nie. W tym samym ośrodku można też wykupić pobyt komercyjny. Wtedy nic nie jest potrzebne. No, może dystans…

Ale nie ten społeczny czy fizyczny. Potrzebny jest dystans do świata, do administracji publicznej, konsultantów wszelkich infolinii, rozporządzeń i jeszcze do siebie samego. Może wtedy uda się nie zwariować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „COVID i władza algorytmu

  1. rozie pisze:

    Wiadomo, że klient kupujący wariant komercyjny mniej zarażający jest. A klient pod krawatem mniej awanturujący.

    Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s