jedziemy dalej?

Kto przebrnął przez poprzedni wpis, zapewne poradzi sobie teraz w wielu nietypowych sytuacjach. Sprawdzimy?

Pacjent w trakcie hospitalizacji może częściowo lub całkowicie, czasowo lub trwałe, stracić samodzielność. Zakładamy, że do szpitala dotarł samodzielnie, z wyjściem ma problem.


Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz, także niebędący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne.

Pacjentowi, na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje transport sanitarny bezpłatny lub częściowo płatny, tam i z powrotem, w związku z leczeniem. Skoro skierowanie było od lekarza innego niż ubezpieczenia zdrowotnego, kto płaci za transport powrotny?

To akurat łatwe. Nikt nie wskazuje, że to ma być to samo zlecenie. Zlecenie na transport powrotny wystawia lekarz oddziału.


Teraz sami:

Pacjent ma prawo wyboru szpitala posiadającego umowę z NFZ w danym zakresie, na terenie całej Polski. Skierowanie na leczenie szpitalne może być wystawione przez każdego lekarza lub felczera. Skierowanie do szpitala wystawiane jest wtedy, gdy cel leczenia nie może być osiągnięty w żaden inny sposób.

Czy, wybierając nie najbliższy szpital traci prawo do bezpłatnego transportu?


Pacjent wybiera najbliższy szpital. Można powiedzieć, że jego budynki widzi przez okno.

Pogorszenie stanu zdrowia podczas hospitalizacji wymusza przekazanie go transportem międzyszpitalnym do odległego ośrodka. Który z tych dwóch szpitali i na jakich zasadach odwiezie go do domu?


Pacjent wybiera najbliższy szpital. Można powiedzieć, że jego budynki widzi przez okno. Po zakończonej hospitalizacji wymaga transportu. Jednakże mieszka sam, na czwartym piętrze bez windy. Prosi o transport do rodziny.

Jak się domyślacie, będzie to ok. 300 km w jedną stronę. Płaci czy nie?


Na koniec niespodzianka.

O tym chyba wie niewielu, a w rzeczywistości to się chyba nie zdarza:

Zakwaterowanie poza szpitalem


Od 2015 roku obowiązuje zapis w ustawie zdrowotnej, który stanowi, że jeśli stan zdrowia pacjenta wymaga wykonywania procedur medycznych stosowanych w leczeniu szpitalnym, ale nie wymaga pobytu w szpitalu, to świadczeniodawca zapewnia bezpłatnie, na wniosek pacjenta, zakwaterowanie go w innym miejscu, np. w hotelu lub pensjonacie. Informację tę odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta. Pacjentowi, który korzysta z zakwaterowania poza szpitalem, przysługuje bezpłatnie, na jego wniosek, transport z miejsca tego zakwaterowania do miejsca udzielania świadczeń. Informację tę odnotowuje się w dokumentacji medycznej.

https://www.nfz-szczecin.pl/syfjl_leczenie_szpitalne.htm


I ani słowa o dysfunkcji…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s