NFZ o prawie do głosu

dawno, dawno temu… czyli kto kojarzy procedurę zarządzania zmianą warunków zawierania i realizacji umów z NFZ.

Dziesięć lat temu, we wrześniu 2011 roku NFZ opublikował taki komunikat:

W związku ze znaczną liczbą napływających wniosków w sprawie dokonania zmian warunków zawierania i realizacji umów w poszczególnych rodzajach, uprzejmie informujemy, że od dnia 1 września 2011 r. w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązuje ujednolicony sposób ich procedowania pn. Procedura zarządzania zmianą warunków zawierania i realizacji umów.

Rozpatrywanie wniosków odbywać się będzie dwa razy w roku:
– dla wniosków wpływających do dnia 31 marca – okres rozpatrywania do 30 kwietnia danego roku,
– dla wniosków wpływających do dnia 31 sierpnia – okres rozpatrywania do  30 września danego roku.

Do wniosków dotyczących wyceny świadczenia opieki zdrowotnej wymagane jest przedłożenie szczegółowej specyfikacji kosztowej.
Propozycje zmian, w tym specyfikacje kosztowe przyjmowane będą według jednolitych wzorów – formularze wraz z instrukcją ich wypełniania do pobrania niżej.
Wnioski należy składać w wersji papierowej, a także elektronicznej na adres: wnioski_zmiany@nfz.gov.pl .

Komunikat NFZ

Do komunikatu dołączono materiały:

  • Instrukcja dla składających wnioski,
  • Wzór wniosku o dokonanie zmian warunków zawierania i realizacji umów,
  • Karta kalkulacji kosztów – świadczenie ambulatoryjne,
  • Karta kalkulacji kosztów – świadczenie stacjonarne,
  • Instrukcja wypełniania karty kosztowej.

Przejrzałem Internet, ale szału nie ma. Nie odnalazłem wzmianki o tej znacznej liczbie napływających wniosków ani nie kojarzę już tego czasu z jakimiś drastycznymi zmianami i protestami, które mogły być ich przyczyną.

Wszelkie wzmianki o tej procedurze kończą się z rokiem 2012. Czy tak niewielu świadczeniodawców o tym pamięta, czy instrument okazał się nieskuteczny? Komunikat nie ograniczał w czasie tej inicjatywy, ani potem nie pojawił się taki.

Co to właściwie za procedura?

Wydaje się, że każdy podmiot leczniczy, który ocenia jakieś świadczenia jako zbyt nisko refundowane, może wnioskować o zmianę, podpierając wniosek wyliczeniami kosztów.

Myślę, że tą drogą można by wnioskować np. o przesunięcie badania antygenu swoistego PSA (kod ICD 9: I61) z listy W1 do W2 w zakresie AOS.

Dokument opisuje sposób wypełniania wniosku o dokonanie zmian dotyczących określania warunków zawierania i realizacji umów.

Wnioski mogą składać:

  • stowarzyszenia będące zgodnie z postanowieniami ich statutów towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszających specjalistów z poszczególnych dziedzin,
  • kierownicy podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Z tego powodu od razu pojawiły się protesty Federacji Porozumienia Zielonogórskiego, które zostało wyłączone powyższym z takiego wnioskowania.

Być może barierą dla liczności wniosków był wymóg własnoręcznego wyliczenia kosztów, a może po prostu świadczeniodawcy nie wierzą w skuteczność tego działania?

Drugie prawo głosu

Dotyczy projektów zarządzeń NFZ. Komunikaty o projektach zarządzeń w określonych zakresach wskazują na termin składania uwag do ich zawartości.

Z powodu znikomej aktywności na torach internetowych, braku współdziałania świadczeniodawców, brak również informacji, kto i z jakim skutkiem skorzystał z tych form wpływu na poziom refundacji świadczeń NFZ.

Dziękuję za uwagę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii rozliczenia, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s