kwarantanna, izolacja i to trzecie

Czym są te sytuacje, stosowane w ochronie zdrowia od dawna, dowiedzieli się wszyscy z powodu epidemii. Chociaż zmieniała się definicja czasu, to sens tych rodzajów odosobnienia się nie zmienił.

I zdawać by się mogło, że to standard i nic nowego się wydarzy.

Jeśli ktoś potrzebuje testu na SARS-CoV-2, to od zlecenia do wykonania trwa w kwarantannie, nawet jeśli nic mu nie jest, a wynik jest warunkiem przyjęcia do sanatorium.

Osoby z kontaktu z osobą zakażoną mogą mieć nałożoną kwarantannę przez Sanepid. Z różnych względów lekarz POZ może czas kwarantanny wydłużyć lub skrócić. To banały.

Jeszcze bardziej banalna jest izolacja. To określony przez MZ czas pozostawania w odosobnieniu od momentu uzyskania pozytywnego wyniku. Izolację nadaje algorytm.

A to trzecie?

Kilka dni temu kontaktował się z nami Sanepid w związku z pacjentem, który przy wypisie dostał na drogę 30 dni kwarantanny. Powinno mu zostać 4 dni izolacji. Hospitalizowany był z całkiem innego powodu, ale wynik miał pozytywny.

Kombinowaliśmy, co się właściwie wydarzyło. Nikt, włącznie z lekarzem wypisującym, nie ustawił mu takich wakacji.

Postawcie się w sytuacji tego człowieka. Wyszedł ze szpitala i następnego dnia Policja pyta go o zdrowie. Ja tak po prostu opowiadam wam historyjkę, a ile on musiał użyć słów powszechnie uznawanych za nieuznawane, by zaakceptować ten stan? Jak pozdrawiał Pana Ministra? W jakich superlatywach opisywał system ochrony zdrowia?

Tymczasem nikt nic nie mógł ani wyjaśnić, ani tym bardziej naprawić tego statusu.

Tknęło mnie wtedy, że to mogłem być ja. Bo w imieniu lekarzy próbuję prowadzić Rejestr Pacjentów COVID na stronie internetowej rejestrcovid.mz.gov.pl

Tak, to byłem ja. Wprawdzie próbowałem błąd powtórzyć, ale jeszcze mi się nie udało. Fakt, że to się dzieje poza świadomym działaniem rejestratora, nie daje mi spokoju. Coś jest nie tak, ale nie wiem, co. Najważniejsze, by poprawić poprzednie wpisy i to, razem z obsługą tej platformy, zrobiliśmy.

Przejrzałem tymczasem akty prawne oraz internet w ogólności, by odnaleźć źródło tych 30 dni. Wiem tylko tyle, że pacjent pozytywny, który z powodu hospitalizacji trafia do tego Rejestru, zamiast 10 dni izolacji dostaje 30 dni kwarantanny z urzędu. Są nawet szpitale, które ten status przedłużają ponad 30 dni. W jakim celu? Nie wiem. Zakończenie hospitalizacji powinno jednak ten okres uciąć z dniem wypisu.

Algorytm nie zadziałał. A ponad algorytm nie masz większej władzy w technicznym świecie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii covid i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s