ELC – trudno się oderwać!

Centrum e-Zdrowia postawiło na innowacyjność i stworzyło program łamiący skostniałe reguły koncepcyjności oprogramowania.

Ewidencja łóżek COVID została stworzona ponad rok temu i nadal podlega transformacjom, ale jest to od dawna już tylko szlifowanie diamentu. Wymienię podstawowe cechy wyróżniające ten system:

Jedno konto użytkownika

Wszyscy w szpitalu pracujemy na jednym koncie. Dzięki temu nie musimy zmieniać hasła, a każdy czuje się współodpowiedzialny za dane wprowadzane do systemu. Każdy może wejść w konfigurację szpitala, zmienić stan zajętości łóżek na każdym z oddziałów. Prośby o konta z różnicującymi uprawnieniami uznano za bezzasadne i słusznie.

Prosta definicja profilu szpitala

Jeżeli szpital posiada łóżka bezrespiratorowe w kilku lokalizacjach, operator nie musi bawić się w symulowanie każdego oddziału z osobna. Jeśli zdefiniuje zasób łóżek bezrespiratorowych dla dorosłych, nie można wprowadzić drugiego identycznego odwzorowującego inną, odrębną lokalizację. Podobnie, posiadając łóżka respiratorowe w OIT i poza nim, nie zawraca sobie głowy tym podziałem. Poza tym specyfika izolacji na tych oddziałach zwalnia z potrzeby wiedzy o cechach dostępności i konieczności dysponowaniem łóżkami z podziałem na płeć pacjenta.

nie należy mnożyć bytów bez potrzeby
Szpital, który zarządza ponad setką łóżek w kilku różnych miejscach (piętra, skrzydła, bloki, odcinki) ma wszystko na jednej liście. Dzięki temu ma przejrzysty i pełny obraz sytuacji

Nie jesteś sam

Operator, zajmujący się raportowaniem stanu zajętości swojego szpitala, za każdym razem musi go wyszukać z listy wszystkich szpitali COVID. Dzięki temu, że brak konfiguracji od razu przenoszącej do własnej placówki, jest świadomy współtworzenia obrazu sytuacji epidemicznej z innymi szpitalami i brak mu poczucia osamotnienia w walce z pandemią.

Dokładne wyszukiwanie pacjenta 0/1

Mając zdefiniowaną strukturę, należy wypełnić ją zajętością przez pacjentów. Służą do tego dwa pola tekstowe na każdy rekord pacjenta, które można wypełnić dowolną treścią, stąd każdy szpital może określić sposób rejestracji wg własnego uznania. Każdy zasób łóżek jest odrębny. Wyszukując pacjenta wg kryterium Numer pacjenta należy podać treść tego pola z dokładnością do znaku. Jedna litera mniej da pusty wynik. Dlatego wyszukiwanie daje zawsze zero albo albo jeden i tylko jeden rekord wyniku. Również wypis wymaga dokładnego podania numeru pacjenta lub rezerwacji, bo wyszukanie rekordu do modyfikacji działa identycznie.

Niezależność pracy

Oddziały nie muszą współpracować. Tzw. wypis oznacza zwolnienie łóżka, a nie opuszczenie szpitala, pacjent może nie być wypisany z łóżka bezrespiratorowego, ale OIT nie musi czekać na to i przyjmie go na swoje łóżko, kiedy zechce. Operator na jednym oddziale nie może ze swojego miejsca wyszukać pacjenta innego oddziału, dopóki się nie przeniesie w jego obszar zasobów.

Eliminacja błędu operatora

Dzięki temu systemowi operator nie może się mylić. Jeśli zrobił wypis nie tego pacjenta, co trzeba (lub zgon), musi go przyjąć od nowa i po sprawie! Oczywiście numer pacjenta musi się różnić od poprzedniego wpisu, bo to pole jest unikalne. Nie ma wycofywania wypisów, nie ma poprawiania dat. Za to można uruchamiać operację wypisywania pacjenta już wypisanego wiele razy, program nie protestuje.

Zasada jednego miejsca i czasu

Liczy się tylko tu i teraz. Operator nie wprowadza daty ani godziny, czas operacji jest wartością pobieraną z systemu i nie podlega modyfikacji. Główną ideą jest priorytet ręcznego wprowadzania danych w czasie rzeczywistym.

Transparentność

Wszystko widać. Każde wejście w zasoby łóżek jest odnotowane, dlatego spełniony jest warunek potwierdzania stanu, nawet jeśli nic się nie zmieniło nie rzadziej niż co 3 godziny. Wystarczy wejść i wyjść. Oczywiście w dostępnym module Raport – zmiany stanów łóżek nie będzie tego widać, aktywność operatorów szpitali nie jest wiedzą przeznaczoną dla tychże operatorów.

Rozwijanie kompetencji cyfrowych

Każda osoba, która jest odpowiedzialna za wprowadzanie informacji o łóżkach na tzw. poziomie POZOSTAŁE, musi po wypisaniu pacjenta w części raportowej, wejść do części konfiguracyjnej i usunąć puste łóżko zmniejszając liczbę deklarowanych łóżek. Przy przyjęciu działa odwrotnie, najpierw zwiększa liczbę łóżek w części konfiguracyjnej, potem deklaruje jego zajętość. Dzięki temu nawet pielęgniarka może poznać całą strukturę tej aplikacji, co z pewnością zwiększa jej poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo współobywateli.

Podobnie w sytuacji, gdy zajęte zostaną wszystkie deklarowane łóżka, aby dodać kolejnego pacjenta, trzeba wejść samodzielnie w konfigurację, na co pozwala idea jednego konta dostępu – i zwiększyć liczbę łóżek wg uznania. Nikt jednak nie wie do końca, czy nadmiarowi pacjenci powinni być rejestrowani czy tylko dopełniamy stan deklarowany. W zasadzie program służy do informowania dyspozytora karetek o wolnych lóżkach, a nie o naszej działalności ponad stan.

Samodzielność

Wszelkie wsparcie zostało ograniczone do minimum, zgodnie ze złotą zasadą informatyki: operator pozostawiony z problemem wystarczająco długo, w końcu sam sobie z nim poradzi. Skromność twórców oprogramowania i osób utrzymujących jego działanie jest tak wielka, że w prowadzonej korespondencji nie poznałem nikogo z nich z imienia i nazwiska. Nieliczne odpowiedzi sygnowane są niezmiennie podpisem:

Pozdrawiamy
Zespół CeZ

W naszych krzykliwych czasach nikt już nie pamięta, że autorzy wielkich dzieł pozostają w cieniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „ELC – trudno się oderwać!

  1. xpil pisze:

    Cofamy się do tyłu nazad wstecz, czy jak?

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s