trzeba było

Obfitość w historii Wieszczów Narodowych nie jest jakąś szczególną predyspozycją naszego Narodu do wizjonerstwa. Mądrość ludowa objawia się przede wszystkim w wizjonerstwie retrospektywnym. Jeżeli więc usłyszycie w jakiejś dyskusji o Istotnych Sprawach zwrot trzeba było, bądźcie pewni, że za chwilę waszym udziałem stanie się alternatywna historia kraju i świata, wolna od błędów i wypaczeń, spektakularna i triumfująca.

Są jednak takie chwile, gdy instynktowna pewność, że już teraz coś dzieje się wbrew logice, daje o sobie znać natychmiast. Nie twierdzę, że czosnek i cebula są niezawodnym środkiem na każdą dolegliwość, ale czasem warto posłuchać intuicji. Moment, gdy ogłoszono zamknięcie lasów, jest tego przykładem. Wiem, trzeba było inaczej. Wiedzieliśmy to już wtedy, w dniu decyzji. Jednym z objawów epidemii była jednak też histeria polityczna i decyzje, które dzisiaj oceniamy, że nie były efektem nadmiaru czosnku ani cebuli, wtedy argumentowane były twardą troską o zdrowie Narodu, choćby nawet w całości miał on siedzieć pod kluczem.

Może to i lepiej – jeszcze byśmy się stratowali w tych lasach.

Niewątpliwie w tym momencie zaufanie do Rządu dramatycznie spadło. Jeszcze kilka takich sytuacji i trudno się dziwić, że szczepienia przeciw SARS-CoV-2 realizują się tak opornie. Na takim fundamencie każda wieża będzie krzywa.

Trzeba było

Nadchodzi i mój czas na udział w wizjonerstwie retrospektywnym. Wprowadzenie programu Profilaktyki 40 PLUS będzie się kojarzyć jego realizatorom nieodłącznie z saltem technologicznym i informatycznym. Zwłaszcza tym, którym to salto nie wyszło i NFZ miłosiernie rozwiązał umowę.

Szczepienia populacyjne przeciw SARS-CoV-2 rozpoczęły się chyba w marcu 2021. Dostępne były na początku ostrożnie dorosłej, produkcyjnej grupie wiekowej. Potem było już z górki. Za chwilę będzie można szczepić dzieci.

Niechęć Polaków do szczepień próbowano pokonać na różne sposoby. Jednym z nich, nie mam pojęcia, spontanicznym czy wyreżyserowanym, było nagłośnienie oburzającego skorzystania ze szczepień w sposób nielegalny przez powszechnie rozpoznawane osoby. To dobry krok. Sprawienie wrażenia, że oto ktoś skorzystał z czegoś, z czego ja nie mogę było pobudzające. Szczepienia pojawiły się w przestrzeni publicznej jako towar pożądany i deficytowy.

Potem wszystko spowszedniało. Szczepienia przy okazji Majówki, w holu urzędu, przed koncertem, na festynie, w aptece. Przeciwników szczepień nie było z tego powodu mniej.

W lipcu weszła Profilaktyka 40 PLUS. Weszła z poślizgiem, wprawdzie każdy mógł pobrać skierowanie, ale nie bardzo było wiadomo, co z nim zrobić. W sierpniu NFZ poinformował, że jeszcze żaden realizator nie przekazał wykonania choćby jednego badania. To był jedyny komunikat o stanie realizacji. Cokolwiek MZ chwaliło się liczbą wygenerowanych skierowań, ale co z tego?

40 + COVID

Co stanęło na przeszkodzie, by połączyć te dwie akcje? Obowiązkowe badanie przed szczepieniem byłoby bardzo silnym akcentem w wyrażeniu troski o kondycję i bezpieczeństwo Narodu. Początkowo nawet grupy populacyjne byłyby zbieżne.

Szczepienie poprzedzone badaniem kondycji zdrowotnej osoby jest chyba czymś oczekiwanym, oczywistym. Ile komplikacji można uniknąć!

Cyfryzacja była ważniejsza. Priorytetowa. Szkoda.

Ten wpis został opublikowany w kategorii akcje, programy, kampanie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „trzeba było

 1. krwiodawca ;) pisze:

  A co stoi na przeszkodzie aby połączyć akcje HDK z badaniem np. cukru, cholesterolu, witaminy D3. Dodatkowe badanie byłoby silnym akcentem… Tymczasem rok w rok w wakacje zawsze jest ten sam temat „Dramatycznie brakuje krwi!”.

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   Co jakiś czas przy oddawaniu krwi pobierają mi dodatkową próbkę na takie badania. Nigdy nie pytałem o wyniki. Fakt, że nie istnieje taka oficjalna i wprost polityka monitorowania zdrowia krwiodawców, a chyba niewiele brakuje, by coś takiego zafunkcjonowało.

   Polubienie

   • krwiodawca ;) pisze:

    To polecam się dopytać na jakie. RCKIK nie ma aparatury na byle cukier, żeby więcej nie wymyślać. Owszem robiona jest podstawowa morfologia itp. pozwalające uznać prawidłowość pobranego materiału. Jednak byle lipidogram czy D3, przy oddawaniu krwi? Nie nie kochanieńki, to się nie da.
    Kiedy przez lata nie połączono tych kropek to kto miałby połączyć 40+ z covidem?

    Polubione przez 1 osoba

   • darjusz pisze:

    To prawda. Koncepcja jest, realizacja byłaby prosta, ale motywacji na górze brak

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s