czyja to piaskownica?

Już was nie lubimy, zabierajcie swoje zabawki i idźcie sobie, czyli…

Poinformowanie świadczeniodawców realizujących umowę o udzielanie świadczeń w zakresie Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny, o planowanym rozwiązaniu umowy.

Centrala NFZ

Tytuł pisma, przesłanego dzisiaj przez oddziały wojewódzkie, brzmi nieco dziwnie.

NFZ zabiera się za to, co obiecał minister: tym, którzy sobie nie radzą, podziękujemy.

Sytuacja ośrodków I poziomu referencyjnego opieki psychologicznej jest nieco dziwna. W trakcie realizacji umów podejmowano dziwne działania usprawniające organizację tej opieki. Z troski o dobro świadczeniobiorców, skutecznie zablokowano wykonywanie sesji grupowych, wyłączając z terapii ważne narzędzie oddziaływania, zwłaszcza, gdy nasila się izolacja środowiskowa młodzieży. Nauka zdalna, obostrzenia zaostrzeń i zaostrzanie obostrzeń nie pomagają. Tym bardziej pojawia się nacisk na pracę w środowisku, ale znowu maksymalnie redukując efektywność. Właściwie wizyty środowiskowe zostały potraktowane identycznie jak sesje grupowe.

Kolejny krok to wyodrębnienie diagnostyki psychologicznej i komplikowanie kompetencji. Wielu terapeutów przestało się orientować, co mogą robić i jak.

Jednocześnie minister rozpowszechnił puste do dziś deklaracje o udostępnieniu szkoleń i wszelkiej pomocy ośrodkom, cokolwiek to miało znaczyć.

Ministerstwo spodziewało się, że obowiązek posiadania lekarza psychiatry w zespole tragicznie zmniejszy zasięg tej akcji, ale mizerna dostępność współpracy takich lekarzy spowoduje wiele innych problemów.

Do tego wtrąciła się jeszcze Polska Rada Psychoterapii. Chcieli dobrze, ale tak sformułowali postulaty do MZ, że akceptacja połowy z nich dała zupełnie odwrotny efekt.

W kolejnych negocjacjach PRP chciała ponownie wystąpić w imieniu ośrodków. Projekt rozporządzenia tkwił w fazie konsultacji, gdy NFZ, nie czekając, wydał kolejne zarządzenie.

Właściwie to chyba skończyło się na niczym. No, nie tak do końca, skoro NFZ proponuje:

Dane analizowane były pod kątem spełnienia wymaganej co do zasady do realizacji w ramach ryczałtu miesięcznego, liczby 412 świadczeń z uwzględnieniem przepisu, iż zmniejsza się liczbę świadczeń ogółem w sytuacji gdy odpowiednio 20%, 25%, 30%, 35%, 40%, 45% realizacji świadczeń stanowią świadczenia środowiskowe.
Jak wykazała ww. analiza, średnia z % realizacji świadczeń w okresie od kwietnia 2020 roku do sierpnia 2021 roku wyniosła w Polsce około 54%. Wobec powyższego obliczono, że około 10%, tj. 35 ośrodków wykonało wymagane świadczenia w ramach ryczałtu na poziomie nie większym niż 30%, przy czym podkreślić należy, że w przedmiotowej analizie nie uwzględniono ośrodków, w których udzielanie świadczeń rozpoczęło się nie później niż od dnia 1 marca 2021 r.
Wobec powyższego oraz w związku z faktem, iż okres rozliczeniowy, a tym samym rozliczenie świadczeń w zakresie ośrodka kończy się z dniem 31 grudnia 2021 r.,za wyjątkiem ich rozliczenia w okresie wcześniejszym, należy rozwiązać umowy o udzielanie świadczeń w zakresie ośrodka, przyjmując poniższe zasady:
 realizacja świadczeń na dzień 31 grudnia 2021 r. nie przekracza poziomu 30% świadczeń
wymaganych w ramach ryczałtu miesięcznego z uwzględnieniem, tzw. „suwaka”,
 czas trwania umowy na dzień 31 grudnia 2021 r. w zakresie ośrodka jest dłuższy niż 6 miesięcy,
 w ciągu ostatnich 4 miesięcy realizacja wymaganych w ramach ryczałtu miesięcznego świadczeń nie ma tendencji wzrostowej, przy czym nie przekracza 70 % wykonania w ostatnim ocenianym miesiącu.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s