NFZ – uczy i … BAWi!

Aby dopomóc świadczeniodawcom w ogarnięciu zarządzeń Prezesa NFZ, uruchomiono Bazę Aktów Własnych NFZ pod adresem baw.nfz.gov.pl Pomysł jest świetny. Wreszcie mamy teksty jednolite na bieżąco!

Nie ukrywam, najbardziej ucieszyła mnie zapowiedź: dostęp do tekstu ujednoliconego zarządzenia. Czasem tempo zmian jest zbyt szybkie. Wyszło jak wyszło. Próbując uruchomić subskrypcję, dowiedziałem się, że baza jest uruchomiona na platformie ABC PRO Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (03-825) przy ul. Owsianej 12

ABC PRO oferuje administracji rządowej rozwiązania wspierające tworzenie, publikację aktów normatywnych i innych aktów prawnych oraz prowadzenie i udostępnianie elektronicznego Dziennika Urzędowego.

https://www.abcpro.pl/administracja-rzadowa

Faktycznie, korzystają z tego liczne urzędy miejskie, starostwa powiatowe, itp. publikując tam swoje uchwały i zarządzenia. Po raz kolejny NFZ zrezygnował z tworzenia własnego oprogramowania, a to znaczy, że tworzone dokumenty muszą być ręcznie wrzucane i tagowane do publikacji w BAW. Ktoś musi poświęcić na to czas. Z drugiej strony mają gotową platformę, wystarczy regularnie zasilać bazę.

Wziąłem na pierwszy test leczenie szpitalne. Start wygląda tak:

baw.nfz.gov.pl

Pole głównego wyszukiwania dla frazy leczenie szpitalne daje 19 wyników. Mało, bo słowo leczenie jest również traktowane jako samodzielne kryterium. Trzeba ograniczyć tę listę.

baw.nfz.gov.pl

Postanowiłem przepisać kryterium do pola Filtruj – zestaw funkcji tuż nad listą tekstów.

teraz mam 4 wyniki, chociaż suma wskazuje na 54
https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/

Powinno być chyba więcej, macierzysta strona zarządzeń proponuje dużo więcej niż 4. Być może jest inny mechanizm wyszukiwania. Nie. Wygląda na to, że DSOZ i DGL wrzuca swoje pliki a DSM jeszcze nie. Jednak wrzuca. Trochę trudno się w tym poruszać, trzeba nabrać wprawy. Po lewej stronie jest tzw. lista zbiorów, i każdy departament NFZ ma tam swój zbiór. Akurat Departament Informatyki rzeczywiście nie ma jeszcze żadnego dokumentu w zbiorze.

OK, nieważne, ciekaw jestem tego tekstu jednolitego. To akurat będzie zły przykład, bo 1/2022/DSOZ jest zarządzeniem podstawowym i zmieniających jeszcze nie ma. Tylko gdzie jest 49 plików załączników do tego zarządzenia? No przecież są! Plik jest scalonym dokumentem z 1143 stron.

Zarządzenia COVID! Tam nie ma spokoju. BAW prezentuje tyle:

baw.nfz.gov.pl

Klikam sobie w najnowszy dokument:

baw.nfz.gov.pl – tekst zarządzenia zmieniającego z metryczką po lewej stronie

Teraz klikamy w NOWELIZACJE i… BINGO! Mamy to!

baw.nfz.gov.pl – tekst jednolity

BAW nie jest zbiorem archiwalnym. Dokumenty zaczynają się od najnowszego zarządzenia podstawowego i kolejnym zmieniających, jeśli były. Brak jest słów kluczowych. Jeśli kliknąć w skorowidz:

klikam w skorowidz i widzę niewiele

to widać niewiele. Leczenie szpitalne, psychiatria, fizjoterapia jako świadczenia nie istnieją. W ogóle skorowidz to na razie jeden wielki bałagan.

Nie znajdziecie też dokumentów zarządzeń dotyczących Izby Przyjęć/SOR Dlatego sądziłem, że DSM nic nie opublikował.

Jeszcze jedna przydatna funkcja to grupowanie. Powiedzmy, że działamy na zbiorze DSOZ.

Klikam w nagłówek kolumny i ciągnę go ponad listę

Dzięki temu można łatwo zorientować się w najnowszych dokumentach. O ile ktoś je tu w ogóle wrzuci:

Ten wpis został opublikowany w kategorii informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda, NFZ, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s