filozofia helpdesku

Testy antygenowe wykonujemy i rozliczamy z NFZ od dawna, dlatego nie spodziewałem się, że można to skomplikować. A jednak, jak mawiali starożytni: kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu.

Tymczasem testy antygenowe, których wykonywanie umożliwiono w tzw. mobilnych punktach wymazowych (nie znoszę tej nazwy) należy rejestrować zupełnie gdzie indziej czyli na platformie gabinet.gov.pl

Po zarejestrowaniu testów, wystawiłem fakturę do NFZ i okazało się, że wg nich liczba wykonań jest inna. Jak to zweryfikować? Nie wiadomo, bo z poziomu miejsca, w którym są wpisywane, nie można zobaczyć żadnej listy zbiorczej, szczegółowej ani nic. Tak po prostu. Sprawdziłem więc od strony EWP, że brakowało mi 2 wpisów. Zadowolony dzwonię do NFZ, że już się zgadza. NFZ na to, że nowa dostawa aktualnych statystyk z CeZ w tej sprawie jest raz w tygodniu czyli za tydzień.

To tak? Płatnik świadczeń zdrowotnych nie ma bezpośredniego dostępu do informacji o ich realizacji ani żadnej sensownej statystyki? To po prostu cichy przewrót pałacowy!

Jednak nic nie zdetronizuje odpowiedzi z CeZ, gdy zapytałem, jak to możliwe, że w gabinet.gov.pl na liście dostępnych raportów jest taki raport, ale nic nie generuje.

kolejność pozycji też daje do myślenia

Oto odpowiedź na moje pytanie:

Funkcjonalność generowania raportów dotyczących testów antygenowych wpisywanych za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl jest obecnie ograniczona (raporty w przypadku podmiotów nie będą zawierać danych).
Prosimy o raportowanie poza aplikacją.
Raport z wykonanych testów jest przekazywany przez CeZ bezpośrednio do NFZ.
W związku z tym prosimy o kontakt z odpowiednim OW NFZ w celu ustalenia sposobu poprawnego raportowania wymaganych danych przez NFZ.
Pozdrawiamy,
Centrum e-Zdrowia

Jeśli męczycie się nad zrozumieniem tego wywodu, zaniechajcie. Użyję metafory z branży spożywczej:

Wchodzę do sklepu i proszę o masło.
– Nie ma masła – odpowiada sprzedawczyni.
– Jak to! Przecież widzę półkę pełną masła!
– To na razie tylko puste opakowania, nad masłem dopiero pracujemy.

I nie mówcie mi więcej, że rozliczanie świadczeń to bułka z masłem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii absurdy, informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s