nie ma, bo nie ma

Projekt zarządzenia – warunki zawierania i realizacji umów – opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień pojawił się 09 czerwca 2022 roku. Opinie w sprawie projektu można było przekazywać w terminie do 14 dni po dniu publikacji czyli do 24 czerwca. Projekt zakładał, że zawarte w nim zmiany mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku czyli już od tygodnia.

Więc obowiązują, tylko nie wiadomo jakie.

Co mam powiedzieć? Czekamy. Zarządzenie ma coś zmienić w zakresie funkcjonowania ośrodków opieki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny.

Od 2020 roku trwa ten eksperyment. Trudno to nazwać inaczej. Wprowadzono i zaraz potem wycofano wiele zmian w funkcjonowaniu ośrodków. NFZ do dziś się upiera, że zaproponowany na początku ryczałt był ryczałtem, a nie zaliczką, ale tam można interpretować dowolnie różne pojęcia. Były suwaki, nie ma suwaków, skład personelu wymagany teraz jest zupełnie inny niż na początku, ale skoro w ofercie deklarowałem, że spełniam i będę spełniać, to pomimo tych zmian mamy się trzymać pierwotnego składu proporcji zawodowych personelu.

Najbardziej krzywdzące jest porównanie warunków realizacji do pilotażu opieki psychiatrycznej dla dorosłych. To jest tak, jakby robił to inny MZ i inny NFZ.

COVID spowodował, że wiele ośrodków nie dało rady osiągnąć limitu. Limitu, o którym powiedziano rok później, że był zbyt wyśrubowany. Nie jest to argumentem, by nie żądać zwrotu pieniędzy od ośrodków za pobrany ryczałt, który nie był ryczałtem. Nadal przed zwrotem broni się 45 ośrodków, które pójdą z torbami, jeśli to zrobią. NFZ przeanalizuje indywidualnie każdy przypadek.

Pojawiły się potem różne dziwne pomysły, np. personel dodatkowy, który może pracować, a za jego pracę możemy nic nie dostać, jeśli personel podstawowy nie osiągnie limitu. Nie wiadomo, jak wskazać do NFZ, kto jest kim.

NFZ będzie liczył ich czas pracy personelu w miesiącu i porównywał do czasu realizacji świadczeń. Jeśli świadczeń będzie za dużo, NFZ nie zapłaci za cały dzień, w którym czas został przekroczony. Przekroczyć łatwo, bo MZ określił czas świadczenia przykładowo od 50 do 70 minut, co oznacza, że jest wg NFZ nie mniej niż 60 minut, bo MZ jest głupi i się nie zna.

Są świadczenia, które trzeba realizować we dwie osoby. Te dwie osoby nie można sprawozdać do NFZ, bo komunikat SWIAD nie umożliwia przekazywania informacji o dwóch osobach realizujących. NFZ wymyślił więc podział rozliczenia na dwa mniejsze. Problem w tym, że rozliczenie w komunikacie SWIAD nie zawiera, jako element xml, informacji o wykonującym. Trzeba będzie rejestrować dwie wizyty, które pacjent zobaczy w swoim IKP jako dwie i uzna to za przekręt.

Te sprawy i tysiące innych są powodem naszych licznych dyskusji pomiędzy ośrodkami. W końcu owocują one artykułami w mediach. Premier bojkotuje te rewelacje. Po co straszyć społeczeństwo upadającą psychiatrią dziecięcą. Dzieci kiedyś dorosną, będzie dobrze.

Dzięki wprowadzonym zmianom dzieci i młodzież mają możliwość korzystania ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych bez skierowania.

.

Duże liczby nie przemawiają do wyobraźni, ale jak coś w kilka lat zwiększa się cztery razy, to mówi to samo za siebie. To pokazuje, jak nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, dba o młodych i najmłodszych obywateli – stwierdził premier.
Ten wpis został opublikowany w kategorii psychiatria, zarządzenia NFZ i inne akty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „nie ma, bo nie ma

 1. Dominika pisze:

  Dzień dobry! Komentarz nie w temacie posta, ale z nadzieją na możliwie szybką reakcję. 🙂
  Poszukuję odpowiedzi na pytanie czy istnieje lista konkretnych procedur ICD-9, które mogą być rozliczone przez NFZ na oddziałach dziennym i stacjonarnym rehabilitacji ogólnoustrojowej?
  W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej znajduje się lista (załącznik nr 3) z wykazem konkretnych procedur ICD-9, jednak wyłącznie w odniesieniu do stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Nie udało mi się znaleźć wykazu konkretnych procedur dla innych komórek rehabilitacyjnych.
  Najbardziej interesuje mnie czy procedury znajdujące się w ICD-9 pod numerem 94 („Zabiegi związane z psychiką”) na oddziałach właśnie rehabilitacji ogólnoustrojowej dziennej i stacjonarnej mogą być przez NFZ rozliczane?
  Pozdrawiam!

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Szczerze, to nie wiem. To nie jest mój zakres. Mogę tylko wskazać, na podstawie ogólnych zasad, że jeśli w zakresach, o które pytasz, nie jest stosowany żaden system jgp, ale np. osobodzień, tonie ma takiej listy. Należy wskazywać procedury odpowiadające wykonanym czynnościom medycznym i tyle. NFZ raczej nie zakwestionuje świadczeń z tego powodu.

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s