zarządzenie 83/2022/DSOZ – domownik wg NFZ

W naszej grupie dyskusyjnej ktoś zasiał wątpliwość o kod rozpoznania i jego nazwę oraz co z tego wynika. Miał rację. NFZ nie mógł mieć żadnych wątpliwości, że to za chwilę wypłynie, ale nie próbował nawet nic wyjaśniać.

Zarządzenie 83/2022/DSOZ w pewnym miejscu stanowi, że:

k) po pkt 18 dodaje się pkt 18a w brzmieniu:
„18a) w przypadku realizacji świadczeń w zakresie sesji rodzinnej oraz sesji wsparcia psychospołecznego, o których mowa w załączniku nr 8 do rozporządzenia, do sprawozdawania i rozliczania świadczeń stosuje się rozpoznanie wg ICD-10 odpowiednio Z76.4 – inni domownicy korzystający z opieki zdrowotnej oraz Z76.8 – osoby stykające się ze służbą zdrowia w innych określonych okolicznościach; ”

Najpierw zajrzyjmy do tego załącznika.

4) sesja psychoterapii rodzinnej – sesja z rodziną, stanowiąca element ustalonego planu leczenia, nastawiona na przepracowanie nasilających się problemów i trudności oznaczających dysfunkcjonalność rodziny powodującą ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych i somatycznych u członka rodziny, prowadzona według określonej metody, w formie od 6 do 12 sesji w okresie pół roku;

Dz.U. 2021 poz. 2400

6) sesja wsparcia psychospołecznego – oddziaływanie psychospołeczne na jedną osobę lub w grupie od 2 do 6 osób, kierowane do świadczeniobiorców lub ich rodzin, lub innych osób stanowiących oparcie społeczne świadczeniobiorcy; wsparcie psychospołeczne może obejmować do 12 sesji w okresie pół roku; w ramach sesji podejmowane są działania edukacyjno-konsultacyjne;

Dz.U. 2021 poz. 2400

Do sesji psychoterapii rodzinnej – stosuje się rozpoznanie (odpowiednio)
Z76.4 – inni domownicy korzystający z opieki zdrowotnej
Do sesji wsparcia psychospołecznego – stosuje się rozpoznanie (odpowiednio)
Z76.8 – osoby stykające się ze służbą zdrowia w innych określonych okolicznościach

Przypomnijmy sobie, że to samo zarządzenie definiuje rozpoznanie dla pracowników ośrodka/zespołu podlegających superwizji:
Z76.8 – osoby stykające się ze służbą zdrowia w innych określonych okolicznościach

Zakładając, że pracownicy ośrodka to osoby zdrowe, nie wymagające pomocy psychologicznej, to tak samo kodując osoby biorące udział w sesji wsparcia, zakładamy, że to też osoby zdrowe. Co innego domownicy.

Z powyższego wynika też, że pacjent – dziecko objęte opieką ośrodka – nie podlega sesji rodzinnej, ponieważ nie jest innym domownikiem, ale głównym beneficjentem opieki, a w cytacie, który jest tematem tego wpisu, nie użyto wyłączenia w stylu:

stosuje się (do osób innych niż beneficjent opieki) rozpoznanie wg ICD-10 odpowiednio

Jak wszyscy, to wszyscy.

Kim są domownicy?

Domownicy to osoby osoby zamieszkujące z pacjentem stale lub chwilowo, niekoniecznie zameldowane w miejscu zamieszkania pacjenta. Ponieważ NFZ nie definiuje tego pojęcia, moglibyśmy skorzystać z innego źródła tej definicji. Na przykład, kim byłby dorosły domownik w rozumieniu przepisów o doręczeniach. Definicja chyba jest dość logiczna:

W ocenie NSA jest wystarczające dla uznania określonej osoby za domownika, o którym mowa w art. 149 o.p. (także art. 43 k.p.a.) aby osoba odbierająca pismo zamieszkiwała z adresatem, prowadząc z nim wspólne gospodarstwo domowe lub też aby będąc krewnym lub powinowatym przebywała ona w mieszkaniu adresata za jego zgodą okresowo, przy czym jest bez znaczenia, jakiego okresu to dotyczy oraz czy osoba ta prowadzi z adresatem wspólne gospodarstwo domowe.

To dobra definicja, ale nijak się ma do rozpoznania wymaganego przez NFZ:

Z76.4

Według polskiej edycji ICD-10:

Z76.4 – Inny pensjonariusz w zakładzie opieki zdrowotnej

Gdybym jednak miał nie ufać tłumaczeniu, to mogę sięgnąć do wersji angielskojęzycznej:

Z76.4 – Other boarder in health-care facility

W zakresie ochrony zdrowia pensjonariuszami nazywa się osoby czasowo przebywające w izbach wytrzeźwień, noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych (RPO), albo może to być beneficjent sanatorium lub zakładu opieki długoterminowej (ZOL, DPS) .

Tak czy siak, NFZ chyba trochę odleciał.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, psychiatria i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „zarządzenie 83/2022/DSOZ – domownik wg NFZ

 1. Anonim pisze:

  Dzien dobry. Jak mogę dołączyć do grupy dyskusyjnej?

  Pozdrawiam

  Olga

  Pobierz aplikację Outlook dla systemu Androidhttps://aka.ms/AAb9ysg ________________________________

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s