W naszej grupie dyskusyjnej ktoś zasiał wątpliwość o kod rozpoznania i jego nazwę oraz co z tego wynika. Miał rację. NFZ nie mógł mieć żadnych wątpliwości, że to za chwilę wypłynie, ale nie próbował nawet nic wyjaśniać.
Zarządzenie 83/2022/DSOZ w pewnym miejscu stanowi, że:
k) po pkt 18 dodaje się pkt 18a w brzmieniu:
„18a) w przypadku realizacji świadczeń w zakresie sesji rodzinnej oraz sesji wsparcia psychospołecznego, o których mowa w załączniku nr 8 do rozporządzenia, do sprawozdawania i rozliczania świadczeń stosuje się rozpoznanie wg ICD-10 odpowiednio Z76.4 – inni domownicy korzystający z opieki zdrowotnej oraz Z76.8 – osoby stykające się ze służbą zdrowia w innych określonych okolicznościach; ”
Najpierw zajrzyjmy do tego załącznika.
4) sesja psychoterapii rodzinnej – sesja z rodziną, stanowiąca element ustalonego planu leczenia, nastawiona na przepracowanie nasilających się problemów i trudności oznaczających dysfunkcjonalność rodziny powodującą ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych i somatycznych u członka rodziny, prowadzona według określonej metody, w formie od 6 do 12 sesji w okresie pół roku;
Dz.U. 2021 poz. 2400
6) sesja wsparcia psychospołecznego – oddziaływanie psychospołeczne na jedną osobę lub w grupie od 2 do 6 osób, kierowane do świadczeniobiorców lub ich rodzin, lub innych osób stanowiących oparcie społeczne świadczeniobiorcy; wsparcie psychospołeczne może obejmować do 12 sesji w okresie pół roku; w ramach sesji podejmowane są działania edukacyjno-konsultacyjne;
Dz.U. 2021 poz. 2400
Do sesji psychoterapii rodzinnej – stosuje się rozpoznanie (odpowiednio)
Z76.4 – inni domownicy korzystający z opieki zdrowotnej
Do sesji wsparcia psychospołecznego – stosuje się rozpoznanie (odpowiednio)
Z76.8 – osoby stykające się ze służbą zdrowia w innych określonych okolicznościach
Przypomnijmy sobie, że to samo zarządzenie definiuje rozpoznanie dla pracowników ośrodka/zespołu podlegających superwizji:
Z76.8 – osoby stykające się ze służbą zdrowia w innych określonych okolicznościach
Zakładając, że pracownicy ośrodka to osoby zdrowe, nie wymagające pomocy psychologicznej, to tak samo kodując osoby biorące udział w sesji wsparcia, zakładamy, że to też osoby zdrowe. Co innego domownicy.
Z powyższego wynika też, że pacjent – dziecko objęte opieką ośrodka – nie podlega sesji rodzinnej, ponieważ nie jest innym domownikiem, ale głównym beneficjentem opieki, a w cytacie, który jest tematem tego wpisu, nie użyto wyłączenia w stylu:
stosuje się (do osób innych niż beneficjent opieki) rozpoznanie wg ICD-10 odpowiednio
Jak wszyscy, to wszyscy.
Kim są domownicy?
Domownicy to osoby osoby zamieszkujące z pacjentem stale lub chwilowo, niekoniecznie zameldowane w miejscu zamieszkania pacjenta. Ponieważ NFZ nie definiuje tego pojęcia, moglibyśmy skorzystać z innego źródła tej definicji. Na przykład, kim byłby dorosły domownik w rozumieniu przepisów o doręczeniach. Definicja chyba jest dość logiczna:
W ocenie NSA jest wystarczające dla uznania określonej osoby za domownika, o którym mowa w art. 149 o.p. (także art. 43 k.p.a.) aby osoba odbierająca pismo zamieszkiwała z adresatem, prowadząc z nim wspólne gospodarstwo domowe lub też aby będąc krewnym lub powinowatym przebywała ona w mieszkaniu adresata za jego zgodą okresowo, przy czym jest bez znaczenia, jakiego okresu to dotyczy oraz czy osoba ta prowadzi z adresatem wspólne gospodarstwo domowe.
To dobra definicja, ale nijak się ma do rozpoznania wymaganego przez NFZ:
Z76.4
Według polskiej edycji ICD-10:
Z76.4 – Inny pensjonariusz w zakładzie opieki zdrowotnej
Gdybym jednak miał nie ufać tłumaczeniu, to mogę sięgnąć do wersji angielskojęzycznej:
Z76.4 – Other boarder in health-care facility
W zakresie ochrony zdrowia pensjonariuszami nazywa się osoby czasowo przebywające w izbach wytrzeźwień, noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych (RPO), albo może to być beneficjent sanatorium lub zakładu opieki długoterminowej (ZOL, DPS) .
Tak czy siak, NFZ chyba trochę odleciał.
Dzien dobry. Jak mogę dołączyć do grupy dyskusyjnej?
Pozdrawiam
Olga
Pobierz aplikację Outlook dla systemu Androidhttps://aka.ms/AAb9ysg ________________________________
PolubieniePolubienie
A czy tu już jesteś?
https://facebook.com/groups/268620341444783/
PolubieniePolubienie