zarządzenie 83/2022/DSOZ – dwuosobowy personel i sprawozdawczość

Tak, nadal dręczę to zarządzenie. Nie ma nowej umowy, nie ma wytycznych z OW, więc jak pajac wyskakuję przed orkiestrę. Mottem na dziś będzie bezradność NFZ:

Ze względu na system informatyczny funkcjonujący w Funduszu…

uzasadnienie zarządzenia

NFZ powołuje się na swój system informatyczny jako powód wprowadzenia rozliczeń połowy wizyty realizowanej przez dwie osoby. Jak napisałem poprzednio, NFZ chce wiedzieć, ile czasu przeznacza na realizację świadczeń każda osoba personelu ośrodka i czy nie przeznacza go za dużo. Sesje psychoterapii rodzinnej, psychoterapii grupowej oraz dwuosobowe wizyty, porady domowej lub środowiskowej wymagają przekazania informacji o każdej osobie z osobna. Ta osobność jest chyba dosłowna, ponieważ wszystko, co na ten temat otrzymuje NFZ – dostaje w komunikacie xml typu SWIAD.

Stąd moje zaskoczenie sposobem rozwiązania problemu. Weźmy sesję psychoterapii rodzinnej:

 • 5.00.04.1791034sesja psychoterapii rodzinnej – pierwszy z dwóch prowadzących (80 – 100 minut) – I poziom referencyjny – pierwszy uczestnik (waga punktowa: ½ z 29,24
 • 5.00.04.1791035 sesja psychoterapii rodzinnej – drugi z dwóch prowadzących (80 – 100 minut) – I poziom referencyjny – pierwszy uczestnik (waga punktowa: ½ z 29,24)

To jest jedna wizyta pacjenta. Typowa wizyta w AOS w komunikacie xml wygląda tak:

Jedno świadczenie – jedna osoba personelu

Jak widać informacja o personelu realizującym pojawia się w elemencie świadczenia jako element 5 poziomu, na równi z procedurami i rozliczeniem. Personel może pojawić się w zakresie świadczenia tylko raz (krotność: 1)

Poziom w hierarchiiElementKrotnośćOpis elementu
5personel-real1Dane identyfikujące osobę udzielającą lub odpowiedzialną za udzielenie świadczenia.
5procedura0-nElement umożliwiający przekazanie precyzyjniejszych danych o wykonanym świadczeniu np. konkretne procedury medyczne.
5nfz:pozycja-rozl0-nPozycja rozliczeniowa (zrealizowany produkt) związana z wykonanym świadczeniem.

Wyżej w hierarchii są elementy nadrzędne:

Poziom w hierarchiiElementKrotnośćOpis elementu
1zestaw-swiadczen1-n
1z
Element umożliwiający grupowanie świadczeń, niezbędny dla tych przypadków, gdy ze względu na przyjęte zasady sprawozdawczości muszą być one przekazywane równocześnie. W szczególności dotyczy to wszystkich pobytów na oddziałach podczas hospitalizacji pacjenta
2dane-zestawu0-1Element pomocniczy (techniczny) występujący wtedy, gdy przekazywane są informacje charakteryzujące wykonane świadczenie. Nie występuje (a wraz z nim żaden z podległych elementów), jeżeli świadczeniodawca przekazuje wyłącznie informację o potrzebie usunięcia danych o zestawie świadczeń, wysłanych w jednym z poprzednich komunikatów
3swiadczenie1-nElement obejmujący dane charakteryzujące świadczenie.
4dane-swiadczenia0-1Element techniczny, obejmujący wszystkie podległe elementy, wykorzystywany do czytelnego wydzielenia informacji nieprzekazywanych w przypadku usuwania świadczenia.

Z tego wynika, że jeden zestaw świadczeń może składać się z kilku świadczeń, a wewnątrz każdego z nich będzie informacja o personelu, procedurach i rozliczeniu.

Wstawiając dwa rozliczenia obok siebie, dla pierwszego z dwóch prowadzących i drugiego z dwóch prowadzących nie zyskamy nic. Czy można za pomocą jednego świadczenia przekazać informację o kilku osobach? Można.

Przedstawione wyżej elementy podstawowe tworzą szkielet komunikatu. Konkretne dane przekazywane są w atrybutach tych elementów.

Element “procedura”

Pomiędzy atrybutami elementu procedury może się również pojawić informacja o personelu:

Personel-proc jest wymagany w przypadku procedur zabiegowych i diagnostycznych hospitalizacji. Być może jeszcze gdzieś też.

Tak więc, gdyby NFZ włączył wymagalność personelu przy procedurach medycznych dla świadczeń ośrodka I poziomu i centrum II poziomu, nie musiałby kroić rozliczeń na pół. Jest także możliwe włączenie wymagalności czasu przy dacie wykonania.

To nie wszystko

Jest jeszcze jeden sposób przekazania informacji o personelu, dość nietypowy, bo wykorzystywany przy sprawozdawczości transportu medycznego i ratownictwa. W przypadku zespołów RTM wymagany jest cały zespół wyjazdowy i NFZ to dostaje.

Być może jest jeszcze kilka kombinacji elementów komunikatu SWIAD, o których nie wiem. Wniosek jest taki, że system informatyczny NFZ przyjąłby informację bez wygłupiania się z produktami rozliczeniowymi, ale zabrakło:

 • dobrej woli/
 • pieniędzy/
 • czasu/
 • inteligencji/
 • empatii*

*niepotrzebne skreślić

W końcu nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli kto inny ma je wykonać.

Kończmy

Mam nadzieję, że się mylę, ale cały ten wywód zmierza do jednego wniosku:

Trzeba będzie rejestrować dwie oddzielne wizyty dla jednoczasowego udzielenia świadczenia temu samemu pacjentowi przez dwuosobowy zespół placówki wsparcia psychologicznego. Dwa razy daty, dwa razy rozpoznanie i diagnoza, dwa razy procedura i rozliczenie, tylko różne osoby wykonujące.

Ten wpis został opublikowany w kategorii psychiatria, XML, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „zarządzenie 83/2022/DSOZ – dwuosobowy personel i sprawozdawczość

 1. Ky pisze:

  Ewidencja 2 wizyt na to samo raczej nie przejdzie (bo dokumentacja, statystyka, etc). „Obejście” na ten bajzel pewnie będzie musiał stworzyć dostawca oprogramowania, żeby z 1 wizyty wypluć 2 swiady, co też jest absurdem…

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Statystyka jest ok, bo to tylko statystyka. Dokumentacja się nie zmieni, co miałoby się zmienić. A na dwie wizyty NFZ jest gotowy. Gotów był wrócić na pół roku do raportowania hospitalizacji w arkuszach Excel. Gotów był, żeby te same hospitalizacje dodatkowo ręcznie przepisywać do Rejestru pacjentów COVID.
   Że pacjent zobaczy podwójnie w IKP? Połowę rzeczy nie ma w IKP, co za różnica, gdy czegoś będzie więcej niż trzeba?
   Tak. Ja się obawiam, że będziemy pisać podwójnie. Dostawcy nic nie zrobią, bo po co? Przecież działa.

   Polubienie

  • darjusz pisze:

   W jednym zestawie mogą być dwa elementy świadczenia w rozumieniu struktury XML. Tak działa hospitalizacja: IP + oddział. Nigdy jednak te elementy nie były jednoczasowe i dotyczyły dwóch różnych kontaktów. Wychodzi na to samo: czy dwie wizyty (już działa) czy dwa świadczenia (a w każdym oddzielne ICD 10, ICD 9, produkt).

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s