a właściwie, to kończyć.
CMJ, trochę w tyle za peletonem, ale żwawo, szykuje się do corocznych rankingów. Szpitale, które chcą się porównać z innymi w klasie jakości, przesyłają swoje dane do końca marca. Czyli do piątku.
Dane za 2021 rok. A statystyka nazywa się WSK 2022. A jest 2023, gdyby ktoś pytał.
Centrum Monitorowania Jakości jest jednostką Ministerstwa Zdrowia. Jak wylicza na swojej stronie, jego pasje i obsesje, to:
inspirowanie oraz wspieranie działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych,ocena
ocena czynników mających wpływ na poziom świadczeń zdrowotnych,
ocena wskaźników obrazujących poziom rezultatów świadczeniodawców.
https://www.cmj.org.pl
To ostatnie skutkuje tą właśnie statystyką.
Warto jeszcze wspomnieć o ich stronie internetowej. To styl i wykonanie z poprzedniej epoki. Daje się wyczuć estetykę Windows 97. Strona jednak jest funkcjonalna i czytelna. Skoro działa, nie warto jej psuć jakimiś wodotryskami i licznikami sukcesów.
Do statystyki CMJ przygotował ankietę. Jest obszerna i dość trudna. Jej efektem będzie synteza danych z wielu szpitali do postaci
wskaźników jakości, na które składają się parametry subiektywne (badanie satysfakcji pacjenta), obiektywne (wskaźniki medyczne) oraz o charakterze pośrednim (wskaźniki jakości życia). Działalność w tym zakresie realizowana jest przez Ośrodek Konsultacyjno – Szkoleniowy.
item
Przejdźmy do niektórych pytań. Najciekawsze dotyczą pacjentów hospitalizowanych w 2021 roku
wsk.cmj.org.pl
Pytanie WD11
Liczba pacjentów w wieku 15 lat i więcej uwzględniająca łącznie:
- 1) pacjentów z zatorem płucnym (PE) w trakcie przyjęcia do szpitala w diagnozie pierwotnej lub wtórnej (kody ICD-10 I26.0, I26.9)
- 2) pacjentów, u których wykonano jedynie procedurę 38.7 wg ICD-9-CM (przerwanie ciągłości żyły głównej)
- 3) pacjentów, u których wykonano procedurę 38.7 wg ICD-9-CM jako pierwszą, przed inną operacją
Kolejne, pytanie WD12 odnosi się do wyniku z poprzedniego:
Liczba pacjentów wypisanych ze szpitala w 2021 roku z kodami ICD 10: I26.0, I26.9 określającymi zator płucny (embolię płucną) w dowolnej diagnozie wtórnej oraz liczba readmisji z powodu zatoru płucnego w ciągu 30 dni od wypisu w dowolnej diagnozie wśród pacjentów w wieku 15 lat i więcej z wyłączeniem grupy zdefiniowanej w punkcie WD11
A więc poziom skomplikowania rośnie.
Bardzo ciekawe jest Pytanie WD13
Liczba pacjentów w wieku 15 lat i więcej wypisanych w 2021 roku z kodami ICD określającymi sepsę w dowolnej diagnozie pierwotnej i wtórnej (kody ICD-10 określające sepsę: A40.0-A40.3, A40.8-A40.9, A41.0-A41.5, A41.8-A41.9, R57.2, R57.8, R65.0, R65.1, T81.1)
Na pierwszy rzut oka nic tam nie ma szczególnego. Proste, pojedyncze kryterium. Jeśli jednak przejrzeć kody ze słownika ICD 10, to trzech z nich nie znajdziecie. Dlaczego?
CMJ posługuje się słownikiem międzynarodowym w klasycznym, chociaż starym nieco, wydaniu. Jest to Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, Rewizja dziesiąta, Tom I, Wydanie 2008
Dostępna tu:
Problem polega na tym, że Minister Zdrowia nie uznaje tego zbioru w całości.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego – obowiązujący: tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 290 z późn. zm., wskazuje, że:
§ 3. 1. Świadczenia gwarantowane obejmują:
item
1)6) świadczenia scharakteryzowane:
a) procedurami medycznymi określonymi w części I załącznika nr 1 do rozporządzenia,
b) rozpoznaniami określonymi w części II załącznika nr 1 do rozporządzenia,
II. Świadczenia scharakteryzowane rozpoznaniami – jest to wybiórcza lista rozpoznań nie pokrywająca się ze słownikiem ICD-10 WHO, stąd rozpoznania: R57.2, R65.0 oraz R65.1, jakkolwiek poprawne, nie są w pewnym sensie legalne – świadczeniodawcy realizujący na podstawie kontraktów z NFZ świadczenia finansowane ze środków publicznych nie mają możliwości rejestrowania takich kodów.
Również Centrum eZdrowie, chociaż powołuje się na ten właśnie słownik WHO, publikuje wyszukiwarkę z zawartością zgodną z w/w rozporządzeniem, nie wykazując tych kodów w swojej bazie. I pewnie wielu innych też. Z wyszukiwarki możecie skorzystać tu:
Podsumowując: te kody ICD-10 nie istnieją dla polskich szpitali i nie warto się na nie powoływać w statystykach. No, ale gdyby Minister kiedyś zmienił zdanie, wszystko jest gotowe.
Kolejne pytania ankiety, dotyczące porodów, składają się z kilku kryteriów naraz. Mój szpital nawet nie gromadzi tak szczegółowych danych w formie, która mogłaby być przetwarzana przez kwerendy statystyczne, np. informacje o sposób przebiegu poprzedniego porodu, przecież niekoniecznie w tym samym szpitalu.
WD18 Liczba porodów pierwszorazowych w 2021 roku z wyłączeniem: Poród przedwczesny – przed końcem 37 tygodnia, nieprawidłowe położenie płodu, obumarcie płodu, ciąża mnoga, położenie miednicowe.
WD19 Liczba porodów pierwszorazowych z cięciem cesarskim wśród pacjentek zdefiniowanych w punkcie WD18
WD20 Liczba porodów w 2021 roku po przebytym w przeszłości cięciu cesarskim z wyłączeniem: pierworódki, Poród przedwczesny – przed końcem 37 tygodnia, nieprawidłowe położenie płodu, obumarcie płodu, ciąża mnoga, położenie miednicowe.
WD21 Liczba porodów drogami natury wśród pacjentek zdefiniowanych w punkcie WD20
Na szczęście ankieta nie jest obowiązkowa, bo w porównaniu z nią, statystyki GUS to bułka z masłem. Statystycznie rzecz biorąc, oczywiście.