Naiwnie myślałem, że słownik PRH będzie uzupełniony o CBE i po sprawie.
O, naiwności!
Komunikat dla świadczeniodawców
Przypominamy, że zarządzeniem nr 98/2019/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2019 r. dla produktów/leków/substancji leczniczych określonych przez płatnika, innych niż stosowane w chemioterapii i programach lekowych został wprowadzony obowiązek przekazywania danych o fakturze zakupowej, w komunikacie SWIAD (w elemencie nfz:faktura zakup i nfz:dane-poz-inne) i w komunikacie FZX (w elemencie poz-inna).
W celu obustronnego dostosowania systemów informatycznych do realizacji zadania komunikatem z 21.02.2020 roku Centrala, przesunęła termin rozpoczęcia egzekwowania tego obowiązku począwszy od dnia 1 kwietnia 2020 roku.
Powyższe informacje będą w początkowym etapie zbierane dla następujących świadczeń jednostkowych, realizowanych w ramach umowy dot. leczenia szpitalnego:
kod | nazwa świadczenia jednostkowego |
5.53.01.0000012 | Produkt Leczniczy W Ramach Ratunkowego Dostępu Do Technologii Lekowej |
5.53.01.0001436 | Produkt Leczniczy Nie Zawarty W Kosztach Świadczenia |
5.53.01.0001650 | Wyrób Medyczny Stosowany W Leczeniu Pęcherzowego Oddzielania Naskórka |
5.53.01.0001435 | Wyrób Medyczny Nie Zawarty W Kosztach Świadczenia |
5.53.01.0001509 | Hipotermia Lecznicza |
5.53.01.0000013 | Podanie Immunoglobuliny Anty-rhd Pacjentce Rhd-ujemnej |
5.53.01.0001496 | Przeciwciała Monoklonalne Lub Poliklonalne W Przeszczepieniu Nerki U Pacjenta Wysoko Immunizowanego |
5.53.01.0001529 | Koszt Rogówki Nie Zawarty W Kosztach Świadczenia |
Przekazanie danych wskazanymi komunikatami zwalnia świadczeniodawcę z:
– wymogu przekazywania kopii lub skanu dokumentu potwierdzającego poniesiony koszt (np. rachunek, faktura, inna specyfikacja kosztowa, inny dokument potwierdzający) oraz
– konieczności wypełniania dotychczasowego elementu komunikatu SWIAD tj. nfz:dokument (kod-systemu = SK dokument).W celu rozliczenia świadczeń nadal konieczne jest przekazanie kodu specjalnego rozliczenia SK.
NFZ przewiduje rozszerzenie powyższego obowiązku sprawozdawczego dla świadczeń z innych rodzajów. Przyszłościowo zostaną wprowadzone weryfikacje zgodności danych przekazywanych w obu komunikatach.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz wiedząc, że zarejestrowane w Aptece Szpitalnej faktury związane z programami lekowymi są uzupełniane pozycjami wg słownika PRH, spodziewałem się, że oto zostanie dokonana cudownej urody fuzja słowników i PRH oraz słownik elementów wszczepów, gotowy, przebogaty i aktualizowany przez Centralną Bazę Endoprotezoplastyk zostaną zjednoczone w lokalnej bazie, jako i immunoglobulina i wszelkie inne pozycje, dla których NFZ przewiduje rozszerzenie powyższego obowiązku sprawozdawczego dla świadczeń z innych rodzajów.
Tym bardziej wydawało mi się to słuszne, bo Przyszłościowo zostaną wprowadzone weryfikacje zgodności danych przekazywanych w obu komunikatach. Dlaczego nie uzgadniać wpisów CBE z fakturami komunikatu FZX – najlepiej poza świadczeniodawcą. Skoro CBE pobiera dane sprawozdawcze SWIAD dotyczące szczegółów hospitalizacji i sposobu rozliczenia, niechże wiąże sobie te dane z fakturą sprawozdaną poprzez FZX.
Nie musielibyśmy wpisywać tego, co teraz wpisujemy do CBE!
O, naiwności!!!
Dostawca mojego oprogramowania potwierdza brak dostępu do słownika CBE. Mamy to uzupełniać ręcznie.
Jak więc miałoby to działać?
Czy każdy świadczeniodawca sprawozda pozycję faktury związaną z produktem medycznym na swój własny sposób?
Co z licznymi, różnymi wersjami tego samego produktu zrobi NFZ?
W którym słowniku zawierają się immunoglobuliny RhD dla ginekologii, elementy wszczepów okulistycznych sprawozdawane jako koszt rogówki nie zawarty w kosztach leczenia i inne produkty lecznicze?
Co NFZ miał na myśli pisząc: W celu obustronnego dostosowania systemów informatycznych do realizacji zadania komunikatem z 21.02.2020 roku Centrala, przesunęła termin rozpoczęcia egzekwowania tego obowiązku począwszy od dnia 1 kwietnia 2020 roku.
Jeśli wspomniane zarządzenie zawiera datę rozpoczęcia obowiązywania tego rodzaju sprawozdawczości:
7. Komunikat, o którym mowa w ust. 1 pkt 6:
1) stosuje się do danych przekazywanych przez świadczeniodawców w okresie sprawozdawczym rozpoczynającym się od dnia 1 września 2019 r. oraz w kolejnych okresach;
2) może być stosowany do przekazywania danych o świadczeniach opieki zdrowotnej udzielonych w okresie sprawozdawczym występującym przed dniem 1 września 2019 r.
to jakie prace były wykonywane aż do teraz, skoro niespodziewanie egzekucję obowiązku ustala się na 1 kwietnia? Co się działo, że nagle przypominamy sobie o czymś, co miało działać już od pół roku i na wariata przystępujemy w sposób zupełnie niezorganizowany do realizacji obowiązku?
Dowiemy się 1 kwietnia.
Od jutra ma działać coś, czego funkcjonalności NFZ chyba do końca nie przemyślał.