po pytaniach ortopedów stwierdziłem, że nic nie wiem, a tylko mi się zdaje…
Zarządzenie 182/2019/DSOZ w zakresie AOS ma do tej pory jedną zmianę. To już sukces. Zarządzenie zmieniające 25/2020/DSOZ wnosi w sprawie zakresu ortopedii niewiele.
W § 10 po ust. 8 dodaje się ust. 9 – 11, które razem wzięte mówią o tym, że dla zakresów ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci:
Przy rozliczaniu skojarzonego zakresu świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych (ust.9), opieki ze wskazań nagłych (AON – ust.10), świadczeń zabiegowych (ust.11) – po przekroczeniu wartości określonej na ich realizację w umowie, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie, odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.
Cały bukiet (skąd ja wziąłem takie słowo) zmian zawiera więc nadal zarządzenie 182.
nagłe a oddział
Lekkomyślnie założyłem, ze pacjent zgłaszający się ze skierowaniem do poradni ortopedycznej będzie miał liczone 60 dni od daty skierowania do momentu zakończenia możliwości wykazywania rozliczenia e wskazań nagłych. Wcale, że tak nie jest. Słuszność zachowuje (poza oczywistym brakiem skierowania) przejęcie pacjenta z SOR, IP, POZ, Nocnej opieki medycznej, ale nie ze szpitala.
Nazwa ze wskazań nagłych jest nieco wprowadzająca w błąd, kojarzy się bowiem z definicją stanów nagłych, pilnych, stabilnych. Powinno się raczej wskazywać na przyczyny urazowe, ponieważ pacjent z oddziału wychodzi już raczej w stanie stabilnym i niczego w sposób nagły nie potrzebuje. Jednakże, skoro mowa jest w zarządzeniu, że:
Świadczenia w ramach zakresu skojarzonego: ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych mogą być rozliczane przez świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresach ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci oraz chirurgii dziecięcej, spełniających warunki dodatkowe określone w załączniku nr 1a do zarządzenia -w przypadku udzielania świadczeń obejmujących zaopatrzenie urazu lub zabezpieczenie pourazowe, niezależnie od miejsca zaopatrzenia tego urazu – w okresie do 60 dni od rozpoznania świadczeniobiorcom z rozpoznaniami dotyczącymi narządu ruchu określonymi w załączniku nr 5d do zarządzenia na zasadach określonych w przepisach niniejszego zarządzenia, z wykorzystaniem grup W11-W32 oraz grup zabiegowych Z.
bez ograniczenia miejsca diagnozy (obejmujących zaopatrzenie urazu lub zabezpieczenie pourazowe, niezależnie od miejsca zaopatrzenia tego urazu) to po zakończeniu hospitalizacji i w związku z pourazowym zabezpieczeniem również można rozliczać ze wskazań nagłych, ale 60 dni od rozpoznania, czyli nie od daty skierowania wystawianego w dniu wypisu, ale od daty przyjęcia na oddział (równoznacznej z datą diagnozy urazu). Taki szczegół…
nagłe – załącznik 5d
- mogą być rozliczane w przypadku udzielania świadczeń obejmujących:
- zaopatrzenie urazu lub
- zabezpieczenie pourazowe
- niezależnie od miejsca zaopatrzenia tego urazu
- w okresie do 60 dni od rozpoznania
- pacjentom z rozpoznaniami dotyczącymi narządu ruchu określonymi w załączniku nr 5d do zarządzenia
Ten załącznik zdecydowanie się płatnikowi nie udał. Popatrzcie na fragment:

Dlaczego zawiera kody 3-znakowe? NFZ sam przecież od dawna rekomenduje nie używanie kodów 3-znakowych, jeżeli słownik zawiera pozycje z rozwinięciem po kropce. Jeśli ta lista miała zawierać nagłówki grup, to byłoby to użyte konsekwentnie również dla widocznych powyżej S68 i S70. Nikt nie zagwarantuje, że po jakimś czasie te 3-znakowe kody w sprawozdawczości nie zostaną zakwestionowane, chociaż można się bronić, że załącznik wyraźnie je zawiera. Jest to jednak sprzeczne z inną zasadą sprawozdawczości. Inna wątpliwość dotyczy kodów zakończonych .9 – dlaczego nie dotyczy wszystkich grup?
Można sprawozdać, np.:
S61.9 | Otwarta rana nadgarstka i ręki, część nieokreślona |
S66.8 | Uraz innych mięśni i ścięgien na poziomie nadgarstka i ręki |
S66.9 | Uraz nieokreślonego mięśnia i ścięgna na poziomie nadgarstka i ręki |
S68.8 | Urazowa amputacja innych części nadgarstka i ręki |
S68.9 | Urazowa amputacja nadgarstka i ręki, poziom nieokreślony |
S72.8 | Złamanie innych części kości udowej |
S72.9 | Złamanie kości udowej, część nieokreślona |
ale nie można przykładowo:
S60.9 | Powierzchowny uraz nadgarstka i ręki, nie określony |
S62.8 | Złamanie innej i nieokreślonej części nadgarstka i ręki |
S76 | Uraz mięśnia i ścięgna na poziomie biodra i uda |
Trzeba więc pilnować lekarzy, jeśli nie ma takiej blokady w systemie rejestracji, by kodowali pełnym kodem ICD10.
bardzo nagłe
Traktując dosłownie sformułowanie ze wskazań nagłych dopuszczalne jest przyjęcie pacjenta bez skierowania – Przyjęcie w trybie nagłym, ale tylko na pierwszą wizytę. Spotkałem się przy tym z dziwaczną rekomendacją, ze lekarz ortopeda, który postawił diagnozę i decyduje o kontynuacji leczenia nie wystawia potem skierowania sam do siebie, aby stało się zadość formalnościom, ale pacjent powinien postarać się o skierowanie u swojego lekarza rodzinnego. Kolejne wizyty, już ze skierowaniem, rejestrujemy jako Przyjęcie planowe na podstawie skierowania, ale rozliczamy ze wskazań nagłych. No, chyba że lekarz zdiagnozuje rozpoznanie nie zawarte w załączniku. Wtedy może być pierwszorazowe bez skierowania.
wymienność
Tak, można trafić na taką sytuację, gdy świadczenie spełnia wszystkie warunki i można mu wskazać zakres pierwszorazowy, zabiegowy lub ze wskazań nagłych. NFZ nie narzuca hierarchii przypisania. Wszystkie zakresy są z limitami odnawialnymi po kwartale, więc ten argument też nie ma zastosowania. Warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście spełnia wszystkie warunki.
zabiegowe
Ten zakres warto stosować, gdy spełnia warunki łącznie z pierwszorazowym. Zazwyczaj jest bardziej korzystny, a zakres pierwszorazowy nie ma pierwszeństwa. Można je stosować wg uznania, jeśli stajemy przed wyborem. Świadczenia zabiegowe warto natomiast rozliczać w zakresie wskazań nagłych ,jeśli jest taka możliwość.
pohospitalizacyjne
W zakresie podstawowym jest jeszcze jakby ukryty podzakres, związany z kontynuacją po zakończeniu hospitalizacji:
świadczenie pohospitalizacyjne —świadczenie realizowane w poradni przyszpitalnej, w okresie nie dłuższym niż trzydzieści dni od dnia zakończenia hospitalizacji, hospitalizacji planowej albo świadczenia udzielonego w ramach „leczenia jednego dnia” w rozumieniu przepisów w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, przez tego świadczeniodawcę, który udzielił danemu świadczeniobiorcy świadczenia gwarantowanego z zakresu leczenia szpitalnego, związane z nim przyczynowo, obejmujące ocenę przebiegu procesu leczenia po zakończeniu hospitalizacji w zakresie z niej wynikającym, w oparciu o badanie i posiadane lub przedstawione wyniki badań dodatkowych
item ibidem tamże
dotyczy poradni przyszpitalnej czyli należącej do tego samego świadczeniodawcy z zastrzeżeniem związku przyczynowego. Jak daleki jest to związek, nie umiem określić, ale gdyby drążyć temat to nadwyrężenie nadgarstków i stany związane z przeciążeniem spowodowanym brakiem umiejętności posługiwania się kulami ortopedycznymi po hospitalizacji w powodu złamania nogi już chyba takiego związku nie spełniają.
Świadczenie pohospitalizacyjne nie zawiera się w zakresie ze wskazań nagłych, może być rozliczone tylko w zakresie podstawowym. I to jest ciekawe, bo inne świadczenia technicznie można wskazać w ten sposób, a merytorycznie, jeżeli nie minęło 60 dni od diagnozy, to przecież nie ma wykluczenia z powodu miejsca tej diagnozy – też można.
pierwszorazowe
Czy można rozliczyć pierwszorazowe zamiast pohospitalizacyjnego? Raczej nie. Pierwszorazowe to:
świadczenie specjalistyczne pierwszorazowe —świadczenie wykonywane u pacjenta pierwszorazowego [def. w tym samym zarządzeniu: świadczeniobiorcę,który w ciągu 730 dni poprzedzających udzielenie świadczenia nie korzystał ze świadczeń w danym zakresie], polegające na kompleksowej ocenie stanu zdrowia (wywiad lekarski, badanie fizykalne, pozyskiwanie w drodze skierowania niezbędnych wyników badań dodatkowych, ocenę dostępnych i zleconych wyników badań dodatkowych), obejmujące łącznie:
itd.
a) podjęcie decyzji diagnostycznej – określenie jednostki chorobowej według klasyfikacji ICD-10 oraz podjęcie decyzji terapeutycznej, w tym określenie dalszego schematu opieki nad świadczeniobiorcą, oraz wskazanie dalszego trybu opieki w odniesieniu do podjętej decyzji
Mowa o tym samym zakresie czyli ortopedia i traumatologia, chociaż zmienia się rodzaj z SZP na AOS, więc nawet gdy wygaśnie po 30 dniach prawo do świadczenia pohospitalizacyjnego, pierwszorazowe nie jest poprawne.
Pierwszorazowe mają jeszcze tę korzyść rozliczeniową, że:
W przypadku, gdy decyzja diagnostyczna dotycząca pacjenta pierwszorazowego, rozliczanego w ramach skojarzonego zakresu świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych określonego w załączniku nr 1a do zarządzenia, została podjęta w ciągu 42 dni od dnia udzielenia porady początkowej i spełnione zostały pozostałe warunki, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, wartość rozliczanego świadczenia ulega skorygowaniu z zastosowaniem wskaźnika 1,1.
Mowa tu o czasie pomiędzy WP1 a np. W40, W41, itp.
Wskaźniki
Niezależnie od zakresu, w przypadku udzielania świadczeniobiorcom:
- do 3 lat – wartość świadczenia ulega skorygowaniu współczynnikiem 1,6.
- w wieku od 4 do 18 lat – wartość świadczenia ulega skorygowaniu współczynnikiem 1,3.
Dodatkowo w ramach zakresu skojarzonego: ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych, wartość świadczeń ulega skorygowaniu współczynnikiem 1,6.
Dodatkowo w umowie typu Podstawowe szpitalne zabezpieczenie dochodzi współczynnik zależny od poziomu czyli w 2020 to jest 1,02 lub 1,03.
Chyba więc nie trzeba teraz uzasadniać wyższości wskazań nagłych nad innymi. Współczynnik 1.6 jest wystarczającym argumentem, a nie wyklucza pozostałych współczynników.
Weryfikacja – komunikat
Jeśli tego mało, mam informację z NFZ, że od 1 marca 2020 (mam to czytać: weryfikacja wsteczna?) weszło nowe sprawdzenie Czy w ramach danych elementu procedura przekazano przynajmniej jeden atrybut procedura-czas, dla przyjęcia w trybie nagłym Nowy atrybut dostępny w SWIAD od wersji 9.9.1. zgodnie z zarządzeniem 113/2019/DI Prezesa NFZ (DI czyli Departament Informatyki) z dnia 23 sierpnia 2019 r. o komunikacie xml z późn. zm. – zgodnie z paragrafem 3 rozporządzenia

Oczywiście, że sięgnąłem natychmiast do rozporządzenia – paragraf 3 – i jeżeli nie pomyliłem rozporządzeń, to i tak czuję, jakbym ugryzł kamień…

Niezależnie od naszych wątpliwości, NFZ będzie sprawdzać, czy w przypadku przyjęcia w trybie nagłym przynajmniej jedna procedura medyczna ma czas wykonania. Mój program na razie tego nie potrafi, więc szykuje się ponowny eksport danych. Ciekawe czy dostawca oprogramowania w ogóle o tym wie?
Jeśli chodzi o ostatni aspekt artykułu „Weryfikacja – komunikat” to w łódzkim OW NFZ już lecą takie weryfikacje. Osobiście mam problem z dostawcą ale dlatego że art. 15 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 interpretuje jako „świadczenia ratujące życie” a nie jako realizowane w trybie nagłym.
PolubieniePolubienie
One nawet nie są w trybie nagłym tylko że wskazań nagłych. Podobnie jak nie jest to przypadek nagły. Zła nazwa, dziwne konsekwencje.
PolubieniePolubienie
Niestety NFZ działa w naszym kraju jak działa… Dużo procedur i przepisów, których zawiłość jest czasami bardzo niejasna.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dopiero raczkuję w rozliczeniach z NFZ i pomagam w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej.
W info zwrotnym od NFZ często wyskakuje nam błąd nr „51608039 – Wykazane świadczenie przekracza limit świadczeń dla ustalonej grupy świadczeń lub nastąpiło niedopuszczalneich nakładanie”
Stąd moje pytanie, czy jednej wizycie można dać dwa rozliczenia, np: pierwszorazową WP1 i zabiegową ze wskazań nagłych?
PolubieniePolubienie
Nie można, niestety. Można połączyć tylko WP1 z pierwszorazową W40, W41, itp. jeżeli lekarz jest w stanie postawić diagnozę od razu.
PolubieniePolubienie
Aha, pierwszorazową nie jest obowiązkowa. Jeśli lepsza jest refundacja dla zabiegowej ze wskazań nagłych, to WP1 można sobie darować.
PolubieniePolubienie
Czy pierwsza wizyta wg rozpoznań z zał, 5d również podlega rozliczeniu w oparciu o współczynnik 1,6?jak ją traktować bez skierowania i nagłą?
PolubieniePolubienie