zasoby me widzę ogromne…

na początek próbka poezji:

…informujemy również, że wybranie przez Świadczeniodawcę w Portalu Potencjału pozycji „Oprzyrządowanie do unieruchomienia i pozycjonowania pacjenta na stole terapeutycznym” jest równoznaczne z deklaracją posiadania „Zestawu do unieruchamiania pacjenta”, wymienionego w cz. II lit. A pkt XXXXI, kol. pierwsza pkt 43.3.4, kol. trzecia pkt 1f) Załącznika Nr 3 cyt. Zarządzenia.

~ Małopolski OW

Śmiałem się z laski lub kuli, dopóki mnie to nie dotyczyło. Teraz robię ofertowanie dla Stacji Dializ i już się nie śmieję…
W zasobach słownikowych NFZ są związane z hemodializą trzy podstawowe pozycje:

  • 0011119 – aparat do leczenia nerkozastępczego (brak cech!)
  • 0010387 – aparat do hemodializy (+ 00103870001 – automatyczna kontrola ultrafiltracji / 00103870002 – możliwość wykonania hemoperfuzji)
  • 0010195 – sprzęt do hemodializy (+ 00101950001 – pozwalający na pozaustrojowe ciągłe oczyszczanie krwi, umożliwiające eliminację substancji toksycznych związanych z albuminami)
  • 0010049 – dializator (+ 00100490001– z automatyczną kontrolą ultrafiltracji)

Wszystkie te elementy wymagają podania producenta oraz numeru seryjnego, są więc chyba  urządzeniami trwałymi. W wymaganiach (Dz. U. poz.1766) czytam, że w miejscu udzielania świadczeń niezbędny jest aparat do hemodializ z automatyczną kontrolą ultrafiltracji. Nie wnikając w cechy sprzętu (dodawane są do słownika od czasu do czasu w miarę potrzeb bez jakiegoś większego rozgłosu) niech mi ktoś wyjaśni, czym się różni aparat od sprzętu? I czym jest w takim razie sam dializator? Biorąc pod uwagę kod techniczny wymieniłem zasoby w odwrotnej chronologii – dializator był najpierw i z jakiegoś powodu przestał się podobać.

Takich „kwiatków” jest całe mnóstwo, słownik puchnie, a świadczeniodawcy nie do końca wiedzą, co mają wybierać, aby spełnić wymogi – sprzęt, aparat, zestaw, urządzenie, stanowisko – definicje pewnie gdzieś są.

Nie macie wrażenie, że można to zrobić prościej? Mam wrażenie, że większość elementów pokazanych poniżej to jedno i to samo…

keratometrcykloergometr

kiedyś był jeszcze 0010038 – CYLKOERGOMETR, ale ktoś go usunął…
poza tym słownik dysponuje jeszcze zasobem 0010198 – sprzęt do treningu interwałowego z cechą: 00101980001 – bieżnia ruchoma lub cykloergometr + osprzęt

resuscytacjalaseroterablainfuzintubacjatestypomocypozaustrkula

lampa

Lampa PUVA (0010460) nie ma cech, jeśli wybierzesz lampę 0010114, masz do wyboru cechy:

lampatercechy

z kolei lampa do naświetlań (0011056) to prawie jakby to samo:

lampanaswcechy

i darujmy sobie już te literówki…

jaktosiepisze

Słownik po prostu jest, należy to zaakceptować i jakoś z tym żyć. Pozycje się pojawiają lub znikają, jak to w przyrodzie… Centrala NFZ od czasu do czasu coś tam pogrzebie, a oddziały potem się muszą tłumaczyć:

Co oznacza kolor czerwony tła sprzętu w SZOI?
Czerwone tło sprzętu w SZOI oznacza sprzęt, który obecnie nie jest już dostępny w słowniku sprzętu. Taki sprzęt został dodany przez Państwa w przeszłości, gdy był dostępny w słowniku sprzętu.

~ Wielkopolski OW

albo:

Aparat USG zostały wykazany w sprzęcie, w opcjach dodatkowych zostały dodane wszystkie głowice używane przy tym aparacie, czy należy jeszcze raz wykazać te głowice jako oddzielny sprzęt, bo w wykazie w SZOI występują też same głowice USG?

Wykazując sprzęt – aparat USG, w pozycji cechy charakterystyczne sprzętu należy wybrać rodzaj posiadanej głowicy; nie ma konieczności wykazywania posiadanych głowic jako odrębnego sprzętu.
Nie ma konieczności usuwania tego sprzętu i może on zostać wykazany w ofercie.

(tamże)

albo

W związku ze zgłaszanymi telefonicznie problemami ze znalezieniem sprzętu w słowniku dostępnym w Portalu Potencjału, do niniejszego komunikatu zostało dołączone zestawienie w formacie xls zawierające aktualną zawartość słownika sprzętu wraz z jego cechami.

~Śląski OW

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Portal Św. i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s