Profilaktyka 40+ i lipidogram

czym jest, a czym nie jest lipidogram i co z tego wynika?


Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” (Dz.U. 2021 poz. 1081) w załączniku nr 1 określa standardowy skład pakietu badań dla mężczyzny i kobiety. Końcowa recepta może być oczywiście krótsza, zależy to od odpowiedzi, jakich udzieli osoba przystępująca do programu w ankiecie wstępnej (około 50 pytań – lepsze niż Spis Powszechny).

W pozycji 2 każdego z tych pakietów jest:

stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

zał. 1, Wykaz świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego

Niby nic szczególnego , a jednak bo ALBO to ALBO – kiedy działa i w jaki sposób?

Na gotowym e-skierowaniu pojawia się w tej intencji zlecenie na M71 czyli Lipoproteiny/lipidy, rozdział, a nie I99 Cholesterol całkowity. Tymczasem tekst końcowy po wypełnieniu ankiety przez pacjenta na IKP zawiera słowo Lipidogram bez znaczenia kodem.

Lipidogram

Nawet NFZ widzi różnicę, ponieważ inaczej kieruje gruper JGP w AOS:

Procedura M71 Lipoproteiny/lipidy, rozdział (lista W2) nie zastępuje lipidogramu (4 x lista W1) czyli grupy badań:
• I99 Cholesterol całkowity
• K01 Cholesterol HDL
• K03 Cholesterol LDL
• O49 Triglicerydy

Lipoproteiny – kompleksy złożone z lipidów i białek tzw. apolipoprotein. Lipoproteiny dzielą się na cztery frakcje: chylomikrony – CHM, lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości – VLDL, lipoproteiny o pośredniej gęstości – IDL, liporoteiny o niskiej gęstości – LDL, lipoproteiny o wysokiej gęstości – HDL. Rozdział elektroforetyczny lipoprotein na frakcje pozwala na ich ocenę jakościową w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

https://www.medistore.com.pl/lipoproteiny-rozdzial-w-surowicy

Okazuje się więc, że metoda uzyskania wyników dla M71 jest inna niż pakietu lipidogramu i nie każde laboratorium dysponuje taką możliwością.

Po stronie generatora skierowania pozostaje zlecone M71, realizator Profilaktyki 40 PLUS być może będzie chciał forsować I99/K01/K03/O49, jeśli jednak sprawozda te badania powstanie konflikt danych.

Co w takiej sytuacji?

No, nie mam pojęcia.

To kolejna forma świadczeń, która nie ma poprzednika w sposobie organizacji i sprawozdawania. Dość wspomnieć, że skierowanie jest do komórki o kodzie resortowym VIII: 3456, a realizującym w rzeczywistości może być komórka, które nigdy do żadnych świadczeń bezpośrednio nie miała zastosowania – Laboratorium albo np. Gabinet zabiegowo-diagnostyczny.

Ponadto ocena miarowości rytmu serca może być wykonana przez pielęgniarkę za pomocą stetoskopu i ciśnieniomierza. Aparat EKG nie matu nic do rzeczy.

Efekt końcowy jest również zaskakujący: pacjent dostaje wyniki i błogosławieństwo. Żadnej analizy lekarskiej, jeśli coś go niepokoi, niech szuka pomocy sam.

Na podstawie udzielonych przez Ciebie odpowiedzi proponujemy przeprowadzenie następujących badań profilaktycznych:

1. Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym
2. Płytki krwi
3. Stężenie poziomu glukozy
4. Kreatynina
5. Badanie ogólne moczu
6. Kwas moczowy
7. PSA – Antygen swoisty dla stercza całkowity
8. AspAT, ALT, GGTP
9. Pomiar masy ciała – do BMI
10. Pomiar wzrostu – do BMI
11. Pomiar obwodu pasa
12. Pomiar ciśnienia tętniczego
13. Lipidogram

Na badanie zgłoś się na czczo do jednego ze wskazanych punktów laboratoryjnych (Realizatorzy Programów Profilaktycznych – wybierz nazwę programu „Profilaktyka 40 PLUS”). Pamiętaj, aby wcześniej zakupić w aptece pojemnik jednorazowy na próbkę moczu. Do punktu pobrań zgłoś się z próbką moczu. Będziesz miał pobraną krew do badań laboratoryjnych oraz wykonane pomiary: ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała, wzrostu, obwodu pasa, obliczony wskaźnik BMI oraz oznaczenie miarowości pracy serca.

Jeśli masz dalsze wątpliwości lub pytania dotyczące swojego stanu zdrowia lub badań profilaktycznych, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym/lekarzem POZ.

To tekst końcowy po wypełnieniu ankiety przez pacjenta na IKP.

Dużo zdrowia życzę. Przyda się.

Ten wpis został opublikowany w kategorii akcje, programy, kampanie, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Profilaktyka 40+ i lipidogram

  1. Supernova pisze:

    Przy tych cenach nie opłaca sie tego organizować ani wykonywać. Nawet nie nagoni się sobie pacjentów na to, a osobny potencjał trzeba wykazać i utrzymywać, nie wiadomo jaka komórka organizacyjna ma to realizować, kto ma odbierać wyniki, na co znowu wyrzucamy $? Moja jednostka tego nie realizuje ani nie ma zamiaru, szkoda trwonić zasoby szpitala.

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s