immunoglobuliny dla zaawansowanych

Do końca 2017 roku RCKiK były odpowiedzialne za zaopatrywanie szpitali w immunoglobulinę anty-RhD. Po 1 stycznia świadczenie będzie można rozliczyć w ramach produktów NFZ, jeżeli lek nie pochodzi jeszcze z zapasów regionalnych centrów krwiodawstwa, ale jest zakupem własnym placówki medycznej.

SZP

Zarządzeniem 14/2018/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 22 lutego 2018 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne pojawiła się możliwość rozliczania immunoglobulin świadczeniem 5.53.01.0000013 – Podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej przy spełnieniu warunków:

 • konieczność udokumentowania zakupu fakturą/ rachunkiem (w przypadku wykorzystania produktu leczniczego dystrybuowanego przez RCKiK nie podlega rozliczeniu),
 • produkt do rozliczenia wyłącznie w zakresie położnictwo i ginekologia – I lub II lub III poziom referencyjny zgodnie z warunkami realizacji określonymi w lp.39 zał. nr 4 do rozporządzenia szpitalnego),
 • wymagane wskazanie procedury wg ICD-9 99.111

AOS

Z kolei zarządzenie 22/2018/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 14 marca 2018r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna wprowadza świadczenie ambulatoryjne 5.05.00.0000097 – podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży

Wartość produktu rozliczeniowego powinna być wyliczana na podstawie kosztu zakupu leku, w wysokości nieprzekraczającej urzędowej ceny zbytu dla dawki 300 mcg/2ml (1500 IU) określonej w załączniku do obowiązującego obwieszczenia Ministra Zdrowia.

Sprawozdawczość

W obydwu przypadkach raport statystyczny powinien wykazywać następujące wartości atrybutów komunikatu SWIAD:

 • Kod specjalnego rozliczenia: SK – rozliczenie wg specyfikacji kosztowej należy wskazać podczas dodawania świadczenia
 • Krotność: wartość wyliczona na podstawie ceny z faktury zakupy – zależnie od rozwiązań oprogramowania wpisujemy albo koszt świadczenia w zł
  Krotność faktyczna: K1 (jedno świadczenie to jedno podanie 300 µg immunoglobuliny RhD ujemnej)
 • Procedura wg ICD-9: 99.111

Podanie może być dosumowane w jednym zestawie świadczeń do innego świadczenia AOS lub SZP realizowanego w danym dniu. Niektóre programy nie pozwalają na proste poprawne wstawienie dodatkowej usługi, np. za pomocą pakietu usług – trzeba jeszcze potem edytować wpis.

Trzeba też wiedzieć, co gdzie wpisać, bo pól jest kilka, zależnie od oprogramowania zestaw nazw to np. : ilość, ilość rozliczeniowa, taryfa.

Komunikatem SWIAD powinna wyjść przykładowo taka informacja (SZP):

<nfz:dane-poz-rozl

 • prod-jedn=”5.53.01.0000013″
 • prod-kontr=”03.4450.040.02″
 • wyroznik=”1″
 • nr-umowy=”0000000000201800″
 • rok=”2018″ miesiac=”01″ swiadcz-ratuj-zycie=”N”
 • data-od=”2018-01-01″ data-do=”2018-01-01″
 • cena=”1.0000″ waga-pkt=”1.0000″ krotnosc=”281.2300″ krotn-fakt=”1.0000″
 • specj-rozlicz=”SK” taryfa=”1.0000″ lb-jedn-rozlicz=”281.2300″ koszt=”281.23″

>

Przykładowy sposób wypełnienia (AOS):

somed_sk_0

NIEPOPRAWNY

somed_sk_1

POPRAWNY

albo tak:

pps_sk_1

też POPRAWNY (z forumpps.pl)

Zastanawia mnie, skąd w powyższym obrazku waga punktowa 268, ale to się rozstrzygnie, gdy wrócą weryfikacje z NFZ. Temat jest otwarty.

Dzień dobry. Poproszę dowód.

Pozostaje jeszcze przekazanie dowodu zakupu.

W tym przypadku pomysłodawca realizacji tego zakresu sprawozdawczości przysporzył kłopotów obu stronom operatorowi świadczeniodawcy i OW NFZ. Muszą oni ręcznie przeprowadzić uzgodnienie poprawności. Do świadczenia podania immunoglobuliny nie da się wskazać dowodu zakupu ani komunikatem SWIAD, jak to się dzieje przy programach lekowych, ani rejestracją w dodatkowym webserwisie jak przy endoprotezoplastykach. Od obydwu pomysłów chroń nas Panie Boże i Ministrze Zdrowia, ale to, co jest teraz, to jednak prowizorka.

Wysyłamy więc mailem skan faktury, pisząc w treści, że dotyczy to tych i tych hospitalizacji (bez podawania danych osobowych, oczywiście), osoba w OW NFZ musi odnaleźć te pozycje po swojej stronie i ręcznie usunąć status błędu weryfikacji:

 • 51690037 Rozliczenie Świadczenia Wymaga Potwierdzenia Fakturą/Rachunkiem/Inną Specyfikacją Kosztową Lub Zgody Na Indywidualne Rozliczenie.

Oczywiście, jakakolwiek zmiana wymuszająca podniesienie wersji świadczenia ustawi pozycję ponownie do weryfikacji i trzeba zacząć od nowa. Początek nie wydaje się skomplikowany – dopóki jest tylko jedna faktura. Po stronie świadczeniodawcy raczej nie znajdzie się pole uwag przy świadczeniu, gdzie możnaby dopisać nr faktury. Programiści są bardzo oszczędni. Jeśli lokalny system nie ma wdrożonej rejestracji wydania leku z Apteki Szpitalnej ze wskazaniem pacjenta Oddziału lub Poradni, to bezpośrednio w bazie nie uda się przechować informacji, z której faktury jest konkretne podanie w sposób umożliwiający automatyczne zestawienie zbiorcze wykonania. Trzeba pilnować, by do NFZ nie przesłać informacji o 10 dawkach immunoglobuliny z faktury za dawek 5 albo za drugim razem nie podać innej faktury. Jak tego samego będą pilnować po drugiej stronie, nie mam pojęcia. W tym przypadku komputer nie upraszcza zbyt wiele, jest tylko bardziej nowoczesną łopatą.

Się dzieje…

Co oddział to inne zwyczaje. Oto fragment opisu sposobu rozliczania z forum:

po rozmowie z NFZ, w produkcie jednostkowym musiałem zaznaczyć przy procedurze podania immunoglobuliny ZP czyli zgodę płatnika oraz SK czyli specyfikację kosztową. Dodatkowo według instrukcji pracownika NFZ w krotności (odblokowała się po zaznaczeniu ZP) musiałem wpisać liczbę: 292,947 (po pomnożeniu jej przez moją cenę za punkt która wynosi 0,96zł daje cenę urzędowa immunoglobuliny określoną na 281,23zł).

Zapytałem o to w moim OW. Nr zgody dla przekazania nr faktury? Pani z monitoringu świadczeń absolutnie zakazała kombinowania ze zgodą płatnika, co mnie nie zdziwiło, ponieważ stan na dziś jest taki, że wszystkie 18 rozliczeń immunoglobuliny na oddziale mam poprawnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, immunoglobuliny i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „immunoglobuliny dla zaawansowanych

 1. Pingback: … dla produktów innych niż stosowane w chemioterapii i programach lekowych – czyli jak wynaleźć koło? | Biurko przeciwpancerne

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s