51723001 – Błąd przy weryfikacji taryfy, powinna być wartość Niepoprawne dane wejściowe

Tajemnicze ostrzeżenie dotyczące rozliczeń programów lekowych.

Zazwyczaj kod 51723001 jest zaopatrzony w zrozumiały tekst, np. Błąd przy weryfikacji taryfy, powinna być wartość 151.424. I wszystko jasne. Tymczasem jako ostrzeżenie pojawia się zbyt często i nie znaczy nic konkretnego. Analiza komunikatu SWIAD nie wskazuje na nic niezwykłego. Pozornie wszystko jest poprawnie.

Pozornie, bo NFZ dość często zakłada pewne reguły sprawozdawczości bez powiadomienia świadczeniodawców o nich. Prawdopodobnie błąd jest niepoprawnie opisany, bo z rozmów z NFZ wynika, że przyczyną są różne daty wykonania świadczenia. Diagnostyka związana z wykonaniem programu powinna mieć datę rozpoczęcia i zakończenia taką samą. Sprawdziłem w Portalu – wszystkie pozycje opatrzone ostrzeżeniem mają różne daty. Na tę okoliczność NFZ przygotował przecież oddzielny kod błędu.

Programy lekowe są chyba jednym z trudniejszych zakresów do rozliczania. Konieczność prowadzenia danych na platformie SMPT i porównywanie danych przez NFZ jest dodatkowym źródłem kłopotów. Tymczasem tych sprawdzeń będzie coraz więcej.

Wczoraj czyli 10 czerwca 2019 NFZ rozszerzył zakres prowadzonych weryfikacji sprawozdań poprzez nowe sprawdzenia. Centralne Warunki Walidacji i Centralne Reguły Weryfikacji wymienione w tabeli umożliwią świadczeniodawcom sprawozdawanie świadczeń z zakresu chemioterapii i programów lekowych zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami Prezesa NFZ.

Kod Nazwa sprawdzenia Komunikat błędu
51701027 Sprawdzenie, czy dla świadczenia z katalogu 1n, 1t, 11, 1m, 1j …, daty początku i końca wykonania pozycji rozliczeniowej są sobie równe. Data zakończenia pozycji rozliczeniowej nie jest równa dacie jej rozpoczęcia
51715033 Sprawdzenie przekroczenia maksymalnej dawki substancji wydanej pacjentowi do domu dla schematów niejednolitych Nastąpiło przekroczenie maksymalnej dawki substancji wydanej pacjentowi do domu
51715036 Sprawdzenie zgodności rozliczanego świadczenia z zakresu programy lekowe, chemioterapia z wiekiem pacjenta Świadczenie udzielone niezgodnie z wiekiem pacjenta
51715037 Sprawdzenie przekazania danych o przystąpieniu do programu. Nie przekazano wymaganych danych o przystąpieniu do programu lekowego.
51715039 Sprawdzenie, czy świadczenia z zakresu programów lekowych sprawozdano z oczekiwaną krotnością we wskazanym okresie czasu. Sumaryczna krotność świadczeń w ramach programu przekracza maksymalną  dozwoloną  wartości w weryfikowanym okresie czasu.
51715046 Sprawdzenie czy sprawozdana krotność wynika z ilości substancji podanej pacjentowi. Krotność sprawozdana w pozycji rozliczeniowej nie jest równa ilości podanej pacjentowi substancji czynnej podzielonej przez ilość substancji wyrażonej w jednostkach miary.
51790027 Sprawdzenie, czy data przystąpienia do programu lekowego przekazana przez świadczeniodawcę dla danego pacjenta jest taka sama przy każdym rozliczeniu w ramach danego zakresu i wariantu schematu leczenia. Błędna data przystąpienia do programu lekowego dla danego pacjenta.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s