Zarządzeniem 77/2019/DSOZ Prezesa NFZ pojawia się nowe świadczenie w katalogu 1c czyli do sumowania: Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
Zarządzenie 77/2019/DSOZ pojawia się równocześnie z zarządzeniem 80/2019/DSOZ: pierwsze dodaje produkt do katalogu 1c w podstawowym zarządzeniu 38/2019/DSOZ:
- poz. 135
- kod: 5.53.01.0001649
- Nazwa produktu rozliczeniowego: Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Wartość punktowa: 15
- Zakresy świadczeń: wszystkie dla trybu: hospitalizacja
- Uwagi:
- do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie
o znacznym stopniu niepełnosprawności, bezwzględne przekazanie kodu uprawnienia w przypadku pacjenta posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, dedykowany wyłącznie w przypadku sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, o której mowa w art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. poz. 1128), nie można sumować z produktem o kodzie 5.53.01.0000708 (Przedłużona hospitalizacja matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka – od 5 doby od porodu)
- do rozliczenia niezbędne oświadczenie przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie
- Możliwość sumowania: kat. 1a dla dowolnych JGP oraz 1b
Zarządzenie 80/2019/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe (czyli 10/2019/DSOZ) dodaje załącznik 16 (nr 10 do zmieniającego), którym jest wzór oświadczenia tegoż opiekuna zawierający:
- OŚWIADCZENIE przedstawiciela ustawowego/ opiekuna faktycznego pacjenta małoletniego lub posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
- Dane świadczeniobiorcy czyli pacjenta
- Dane przedstawiciela ustawowego/ opiekuna faktycznego
- Dane dotyczące liczby dni pobytu
Uzasadnienia obydwu zmian są tak samo konkretne, jak pozostawiające wiele pytań o szczegóły realizacji.
Zarz. 77/2019/DSOZ dodaje w § 19 zarządzenia 38/2019/DSOZ ust. 7 w brzmieniu:
„7. W sytuacji rozliczania produktu: 5.53.01.0001649 Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z katalogu produktów do sumowania, określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia, świadczeniodawca obowiązany jest do dołączenia do historii choroby podpisanego oświadczenia, którego wzór określony jest w załączniku nr 16 do zarządzenia.”;
i wyjaśnia zmianę w punkcie 5.d Uzasadnienia:
…w celu częściowej refundacji kosztów pobytu opiekuna w szpitalu. Jednocześnie do zarządzenia dodano załącznik nr 10 (załącznik nr 16 do zarządzenia) będący oświadczeniem. Produkt ten jest dedykowany wyłącznie w przypadku sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, o której mowa w art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. poz.1128)
Zarządzenie 80/2019/DSOZ dodaje w § 12 zarządzenia 10/2019/DSOZ punkt 2 w brzmieniu:
W przypadku rozliczania produktu: 5.53.01.0001649 – Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, z katalogu produktów do sumowania, określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, świadczeniodawca obowiązany jest do dołączenia do historii choroby podpisanego oświadczenia, którego wzór określony jest w załączniku nr 16 do zarządzenia.”;
i uzasadnia to poprzez kopiuj/wklej z zarz. 70:
w celu częściowej refundacji kosztów pobytu opiekuna w szpitalu, umożliwiono rozliczenie produktu 5.53.01.0001649 – Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – zgodnie z załącznikiem 1 c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne i na warunkach w nim określonych. Produkt ten jest dedykowany wyłącznie w przypadku sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, o której mowa w art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Jako uzupełnienie zajrzyjmy jeszcze do Dz. U. poz. 1128, do którego odwołuje się zarządzenie Prezesa NFZ.
Struktura logiczna dokumentów legislacyjnych jest tak niezwykła, że Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2019 poz. 1128) nie zawiera art. 34 ust.3, ale informuje w art. 1, że:
W ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2019 r. poz. 1127) wprowadza się następujące zmiany:
(…)
2) w art. 35:
a) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Informacja o wysokości opłaty, o której mowa w ust. 2, oraz sposobie jej ustalenia, a także o uprawnieniach wynikających z ust. 4, jest jawna i udostępniana w lokalu zakładu leczniczego podmiotu, o którym mowa w ust. 1.”,
b) dodaje się ust. 4 w brzmieniu: „4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, o której mowa w art. 34 ust. 3.”.
Ustawa z dnia 16 maja poz.1128 zmienia więc treść ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ogłoszonej jako tekst jednolity w dniu 16 maja (Dz.U. 2019 poz. 1127) czyli w tym samym dniu. Pogratulować tempa! OK, ale co w końcu zawiera ta ustawa w art 34?
Art. 34.
1. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
2. Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, o której mowa w ust. 1, rozumie się opiekę, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym także opiekę sprawowaną nad pacjentem małoletnim albo posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu.
3. Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną sprawowaną nad pacjentem małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w podmiocie leczniczym, o którym mowa w art. 33 ust. 1, rozumie się również prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.
Wracamy do art. 33:
Art. 33.
1. Pacjent podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.
2. Pacjent ma prawo do odmowy kontaktu z osobami wymienionymi w ust. 1.
Równie ważny jest także ciąg dalszy ustawy:
Art. 35.
1. Pacjent ponosi koszty realizacji praw, o których mowa w art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1, jeżeli realizacja tych praw skutkuje kosztami poniesionymi przez podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.
2. Wysokość opłaty rekompensującej koszty, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik podmiotu, uwzględniając rzeczywiste koszty realizacji praw, o których mowa w art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1.
3. Informacja o wysokości opłaty, o której mowa w ust. 2, oraz sposobie jej ustalenia, a także o uprawnieniach wynikających z ust. 4, jest jawna i udostępniana w lokalu zakładu leczniczego podmiotu, o którym mowa w ust. 1.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, o której mowa w art. 34 ust. 3.
Telefoniczna odpowiedź Śląskiego OW NFZ – interpretacja centrali odnośnie produktu… jest to koszt pobytu opiekuna, łózko, pościel, toaleta, bez wyżywienia
PolubieniePolubienie
hmmm… to przejdźmy do komentarza. Pora na nowy wpis.
PolubieniePolubienie