ukraińskie oświadczenie o uprawnieniu do świadczeń

użyteczny wpis z podtekstem o administracyjnej empatii i jak sobie z nią poradzić

Od czasu pojawienia się uchodźców wojennych z Ukrainy trwają wątpliwości, ile trzeba zgromadzić dokumentów na temat takiej osoby w placówce medycznej, by NFZ uznał kiedyś spełnienie wszystkich formalności i zapłacił za jego leczenie. Osoba taka była do niej uprawniona na podstawie specustawy, nawet w czasie, gdy ta jeszcze nie istniała, a niektóre osoby, które nie były w niej uwzględnione, zostały w niej uwzględnione również wstecz poprawką do tegoż aktu.

Wkrótce po tych regulacjach powstało także ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 1 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. 2022 poz. 752)

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (§ 2.) – a więc nie są wymagane te dokumenty dla wcześniejszych świadczeń medycznych, ale od dzisiaj są niezbędne.

Ponieważ kiedyś tak się nieszczęśliwie zdarzyło, że przez chwilę pracowałem jako edytor/korektor w drukarni, pozostała mi po tym estetyczna trauma, której staram się pozbyć, ale z marnym skutkiem.

Rozporządzenie zawiera załącznik, a załącznik zawiera dwa, trójjęzyczne dokumenty. Tak, jest tam uwzględniona wersja dla rosyjskojęzycznych Ukraińców i chociaż zapisane cyrylicą słowa ukraińskie i rosyjskie wyglądają do siebie podobnie, te dwa języki czasem istotnie się różnią. Cały dokument rozporządzenia jest w pliku PDF, załączniki także. Ktoś, przygotowując ten plik, nie zadał sobie trudu, bo jakoś to wyglądało, stąd mamy takie kwiatki w podziale strony:

Wiem, jest to tylko wzór. Każdy może sobie zrobić własny i będzie legalny, o ile tylko będzie zawierał taki sam zbiór objaśnień i informacji. Warto więc poszukać sobie wersji edytowalnej. Jest taka? Na szczęście jest.

Na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego jest wersja edytowalna aktu skierowanego do ogłoszenia. Dzięki temu możemy sobie trochę przyciąć, ścisnąć i dopiero dać do druku.

Plik jest też bezpośrednio do pobrania również tutaj:

Proszę zwrócić uwagę, że Ukraińcy zatrudnieni w Polsce, nawet gdy przybyli tu jako uchodźcy wojenni, powinni wypełniać standardowe oświadczenie, jeżeli ich pracodawca płaci składki zdrowotne do ZUS lub też sami opłacają dobrowolne ubezpieczenie. W standardowym oświadczeniu należy wskazać podstawę uprawniającą do świadczeń i oświadczenie takie wypełnia się wtedy, gdy osoba jest UBEZPIECZONA, ale status eWUŚ z jakiegoś powodu tego nie potwierdza. Ewentualnie można wskazać inną podstawę uprawnienia, jeśli rzeczywiście zaistniała wymieniona tam przyczyna posiadania tychże uprawnień.

W oświadczeniu uchodźcy wojennego, bo w sumie taki charakter ma ten dokument, zasadniczą treścią jest potwierdzenie, że osoba je składająca

posiada prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa/

przy okazji proszę sobie skreślić literówkę: na podstawie na podstawie

Oczywiście treść tego wpisu może zawierać jakieś administracyjne usterki, jeśli w jakimś miejscu popełniłem uszczerbek na logice lub minąłem się z prawdą, tudzież jedynie słusznymi poglądami, proszę o interwencję czytelnika.

Gdyby ktoś chciał gotowy poprawiony dokument, proszę korzystać, ale wcześniej sprawdzić poprawność z oryginałem. Wiadomo, ktoś, kto czyta setny raz nie zobaczy już tego, co widać za pierwszym.

Wersja edytowalna po poprawkach też jest dostępna:

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii rozliczenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „ukraińskie oświadczenie o uprawnieniu do świadczeń

 1. Krystian pisze:

  To jeszcze tylko poczekać aż programy będą dostosowane do nowego wzoru oświadczenia i będzie można rozliczać…
  I wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie…

  Polubienie

 2. Sulejman pisze:

  Rozwiązania po byku. A utworzyli jakieś uprawnienia dodatkowe które można wstawić w okresy fianansowania tym ludziom? oni już dawno opuścili szpital, nie podpiszą oświadczenia, nie mieli często dokomentów żeby oświadczenie móc zlożyć? coś na przykład uprawnień do świadczeń wynikających z Konstytucji.

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Ustanowiono okres od 24 lutego do 6 kwietnia czasem, gdy każda dowolną forma oświadczenia jest ważna. Od 7 kwietnia już tylko ten wzór.

   Polubienie

   • Sulejman pisze:

    Nie da się oświadczeniem rozliczyć jeżeli oni nie posiadali dokumentów, bez numerów oświadczenie jest nieważne ani formalnie ani walidator nie przepuszcza. Jak takie sytuacje rozwiązujesz? Mam masę dzieci na pediatrycznym gdzie nie ma numerów dokumentów dzieci ani rodzica, bo nie mieli albo personel nie spisał.

    Polubione przez 1 osoba

   • darjusz pisze:

    Przygotowałem dla punktów rejestracji formularz identyfikacji uchodźcy. Nie wypełniają go jak należy, ale w większości to pomaga. Najważniejszy jest kontakt do osoby lub instytucji udzielającej schronienia. Czasem przysyłają mi skany, czasem wyjaśnienia w mailu. W czasie ewakuacji nie wszystko da się zabrać. Wiele dzieci ma tylko akt urodzenia i informację o dacie przekroczenia granicy w moim druku.

    Polubienie

   • darjusz pisze:

    Wciąż jako podstawę uprawnienia stosuję INN_DOK, wpisując tam wszystko, co wiem.

    Polubienie

 3. E.K pisze:

  Dzień dobry, proszę o podpowiedź. Czy jest możliwość rozliczenia świadczeń? Ewentualnie do jakiej kategorii pacjentów można zaliczyć poniższy przypadek. Pacjent zgłasza się do placówki celem diagnostyki – kobieta w ciąży. Przekroczyła po 24 lutym granicę z Polską. Studentka uczelni ukraińskiej, ale pochodzenia armeńskiego. Z dokumentów wynika iż posiadała Vizę na okres nauki. Czy fakt , że jest w ciąży może skorzystać z świadczeń jako osoba niebezpieczna ale z prawem do świadczeń? Czy nie chroni Ją jakaś konwencja. Proszę o informację zwrotną dotyczącą tej kwestii. Z góry dziękuję. Pozdrawiam. E.K

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   Przeszukałem kilka źródeł, ale wskazują na uprawnienia pomimo braku ubezpieczenia dla Polki zamieszkującej w RP, uchodźcy oraz osób, które otrzymały tzw. ochronę uzupełniającą (nie wiem, co to).
   Warto zadzwonić pod Telefoniczną Informację Pacjenta lub do konsulatu swojego kraju.
   Opisywana osoba powinna była ubezpieczyć się samodzielnie:
   Studenci obcokrajowcy spoza UE ubezpieczają się w Polsce poprzez zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z odpowiednim oddziałem NFZ i sami finansują sobie opłacanie comiesięcznej składki zdrowotnej, chyba że posiadają Kartę Polaka lub zaświadczenie o polskim pochodzeniu wtedy obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne spoczywa na uczelni, na której studiują.

   Osoba zainteresowana takim ubezpieczeniem musi złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W tym celu niezbędne jest okazanie dokumentów: paszportu wraz z dokumentem potwierdzającym legalny pobyt w Polsce (wiza, Karta Pobytu), dokumentu potwierdzającego posiadanie statusu studenta (legitymacja studencka lub zaświadczenie z uczelni) 

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s