już nie pukajcie!

Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie „Sedno Sprawy” w Radiu Plus komentował zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), które zaczną obowiązywać od 1 października (…)

Pacjent po prostu będzie mniej pukał od drzwi do drzwi, będzie „bardziej załatwiany” na poziomie POZ

wyjaśnił Adam Niedzielski.

Wyobraźcie sobie, że siedzicie u lekarza na wizycie, a on co chwila odbiera telefon i coś z kimś konsultuje. Irytujące? Zastanawiam się nad organizacją pracy takiego lekarza specjalisty i w żaden sposób nie umiem tego pojąć ani znaleźć takiego rytmu pracy, by pogodzić jedno z drugim bez szkody obydwu stron. Zacznijmy od początku.

Pojawiło się właśnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2022 poz. 1965) i tam zaskakująca dla mnie zmiana:

w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy nieodpłatnie:
1) badania diagnostyczne, określone w części IV i IVa załącznika nr 1 oraz w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
2) leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze;
3) konsultacje: lekarza specjalisty, dietetyczne oraz porady edukacyjne, w przypadku świadczeń gwarantowanych, o których mowa w § 2 pkt 7.”;

§ 1 ust 3)

Ambitny lekarz POZ, który chce realizować świadczenia z zakresu opieki koordynowanej kardiologicznej powinien zapewnić

  1. Dostęp do konsultacji lekarza specjalisty lub lekarza ze specjalizacją I lub II stopnia lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie kardiologii lub lekarza ze specjalizacją II stopnia chorób wewnętrznych z pięcioletnią praktyką na oddziale szpitalnym o profilu zgodnym z zakresem świadczenia opieki koordynowanej.

w zakresie leczenia cukrzycy powinien zapewnić

  1. Dostęp do konsultacji lekarza specjalisty lub lekarza ze specjalizacją I lub II stopnia lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie diabetologii lub endokrynologii lub lekarza ze specjalizacją II stopnia chorób wewnętrznych z pięcioletnią praktyką na oddziale szpitalnym o profilu zgodnym z profilem opieki koordynowanej;

w zakresie chorób płuc powinien zapewnić

  1. Dostęp do konsultacji lekarza specjalisty lub lekarza ze specjalizacją I lub II stopnia lub w trakcie specjalizacji specjalisty w dziedzinie chorób płuc lub alergologii lub lekarza specjalisty lub lekarza ze specjalizacją II stopnia chorób wewnętrznych z pięcioletnią praktyką na oddziale szpitalnym o profilu zgodnym z profilem opieki koordynowanej.

i podobnie w zakresie endokrynologicznym czyli chorób tarczycy, oraz w każdym z tych przypadków dostep do konsultacji dietetycznych.

Lista nowych badań, na które od 1 października będzie mógł kierować pacjenta lekarz POZ zwiększyła się m. in. o USG metodą Dopplera, spirometrię i inne, według warunków realizacji – Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną w lokalizacji lub zapewnienie dostępu. Będzie mógł też wystawić skierowanie na tomografię.

Jak oni to zrobią?

Nie jest powiedziane, że lekarz specjalista ma pracować aktualnie na oddziale, ale ma mieć doświadczenie hospitalizacji w oddziale takiego profilu. We wspomnianym na początku artykule, Minister rozwinął szczegóły tej wizji:

– Lekarz rodzinny nie będzie wysyłał pacjenta do specjalisty po interpretację poszerzonych wyników badań, tylko będzie mógł przy pacjencie, w trakcie wizyty, wykonać telefon i skonsultować się z lekarzem specjalistą i prowadzić dalsze leczenie. Pacjent po prostu będzie mniej pukał od drzwi do drzwi, będzie „bardziej załatwiany” na poziomie POZ – wyjaśnił Adam Niedzielski.

tamże

To śmiała wizja. Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi tego zrobić, ale głęboko kombinuję – jak oni to zrobią? Który lekarz podpisze umowę na pozostawanie w dyspozycji lekarza POZ, by odebrać w każdej chwili telefon i wydać diagnozę na podstawie przeczytanych wyników badań, nie widząc pacjenta? Chyba lekarze emeryci znowu poczują się potrzebni. Zapomniałem, lekarz zazwyczaj nie wie, co to emerytura.

Nie ma żadnych wytycznych dla lekarzy specjalistów, jakie mają spełniać warunki po swojej stronie, a nie będzie to umowa z NFZ, ale podwykonawstwo gabinetu POZ finansowane z budżetu powierzonego:

konsultacja z lekarzem specjalistą  (lekarz poz – lekarz specjalista )81,65 zł
konsultacja z lekarzem specjalistą  (pacjent – lekarz specjalista)120,75 zł
konsultacja dietetyczna50,52 zł

Czym jest konsultacja pacjent – lekarz specjalista – nie wiem. Być może lekarz specjalista przyjmie pacjenta, jak dotychczas u siebie, jednak nie na podstawie własnej umowy AOS z NFZ. Czy lekarze specjaliści będą mieli obowiązek sprawozdawać statystycznie takie wizyty? NFZ dopilnuje, by nie płacić dwa razy za to samo.

To już za tydzień!

Niepohamowany optymizm każe ministrowi wierzyć, że akt prawny ma sprawczość natychmiastową. To nie pierwszy dokument, który jest komentowany w tym rozumieniu, że skoro zmiany mają obowiązywać od 1 października, to będą dostępne od 1 października.

Dostosowanie się do wymagań, podpisanie aneksu umowy z NFZ oraz podwykonawcami – specjalistami, dietetykiem, pracowniami diagnostycznymi musi trochę potrwać. Ale to dostosowanie i kolejne kroki są wtórne, pierwszym jest decyzja, poparta analizą, której się nie robi w jeden dzień – czy mi się to opłaca?

Jest o czym myśleć i co liczyć, bo np. za USG metodą Dopplera lub echo serca NFZ ma zamiar zapłacić lekarzowi POZ 106.26 zł, a za spirometrię 38.50 zł (wg projektu zarządzenia).

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus wyjaśnił, co zmieni się w przychodniach POZ od 1 października po wdrożeniu opieki koordynowanej. 

to chyba jednak nierealne

Aktualne zarządzenie NFZ w sprawie POZ nie będzie za chwilę aktualne. Czy nowe pojawi się do końca miesiąca? Jest szansa, że tak.

Zarządzenie 64/2022/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej jest z maja 2022 roku, ale jest już Projekt zarządzenia – Podstawowa Opieka Zdrowotna opublikowany w dniu 16.09.2022, który oczekiwał na opinie uprawnionych podmiotów do 23.09.2022.

A w nim:

„1a. Dla finansowania świadczeń, o których mowa w załączniku nr 6 do rozporządzenia MZ ustala się budżet powierzony opieki koordynowanej.”;

§ 1. ust 2): w § 10 pkt 4 otrzymuje brzmienie

oraz

5. Przy pierwszorazowym ustalaniu wartości budżetu powierzonego opieki koordynowanej uwzględnia się:
(…)
4) harmonogram lekarzy specjalistów, o których mowa w załączniku nr 6 rozporządzenia MZ  będący załącznikiem do umowy o udzielanie świadczeń gwarantowanych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
(…)
7. Konsultacja lekarza poz z lekarzem specjalistą może odbyć się przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (teleporad) z zastrzeżeniem ust. 9.
(…)
9. Łączna wartość konsultacji z lekarzem specjalistą (lekarz poz – lekarz specjalista) nie może przekroczyć 3% kwoty  budżetu powierzonego opieki koordynowanej w okresie rozliczeniowym.

Jednocześnie minister ma świadomość krótkiej kołdry:

Może skrócenie nastąpiło by z drugiej strony, gdyby lekarze specjaliści w sposób fachowy przekazywali pacjentów stabilnych na kontynuację leczenia z powrotem do POZ, ale pacjent chyba jednak woli te kolejki…

– To jest konsekwentne działanie, które ma na celu skracanie kolejek do specjalistów. Już jakiś czas temu znieśliśmy limity w dostępie do specjalistów, to znaczy, że nie ma ograniczeń kontraktowych, można obsłużyć jak najwięcej pacjentów i być pewnym, że lekarz specjalista otrzyma za to wynagrodzenie. Działanie tego instrumentu jest w tym sensie ograniczone, że liczba specjalistów jest stosunkowo mała i oni w nieskończoność nie mogą zwiększać swojego obciążenia pracą

wyjaśnił szef MZ

Jak to wszystko się zorganizuje w naszej przestrzeni medycznej i ekonomicznej – bardzo jestem ciekaw.

Można poczytać również tu:

Ten wpis został opublikowany w kategorii zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s