Jak spójny i czytelny jest sposób formułowania kryteriów przez NFZ mogłem się przekonać ryjąc w zarządzeniu 66/2018/DSOZ.
Czym się różni rozliczenie B18G od B19G?
Zaraz, zaraz. Dla przykładu weźmy najpierw B98A i B98B. Są to dwa rozliczenia rozdzielone ze względu na zastosowanie grupy wiekowej w kryterium i nazywają się odpowiednio:
B98A Leczenie zachowawcze okulistyczne >17 r.ż.
wymagane wskazanie rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań B98A; wiek >17 r.ż.
B98B Leczenie zachowawcze okulistyczne <18 r.ż
wymagane wskazanie rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań B98B; wiek < 18 r.ż.
Czytelne? Chyba tak. Chyba, bo trzeba się przyzwyczaić do skrótu myślowego polegającego na tym, że wiek zawsze zaokrągla się w dół do pełnych lat. Dzięki temu pacjent w wieku 17.5 definiowany jest jako 17 i nie spełnia warunku >17 r.ż. NFZ nazwałby to pewnie kwantowaniem parametru. Oni to lubią. Teraz wróćmy do właściwych rozliczeń. Czym się różnią kategorie zabiegów rozliczanych za pomocą:
B18G Usunięcie zaćmy – kategoria I
wymagane wskazanie procedury z listy procedur B18G, procedury z listy dodatkowej B2 oraz rozpoznania zasadnicznego z listy rozpoznań B18G
B19G Usunięcie zaćmy – kategoria II
wymagane wskazanie procedury z listy procedur B19G, procedury z listy dodatkowej B2 oraz rozpoznania zasadnicznego z listy rozpoznań B19G
Jeśli chodzi o kryteria, nie różnią się prawie niczym, bo wspomniane listy są bardzo do siebie zbliżone. Wskazówka: czytać wszystko. Wyjaśnienie jest w załączniku 10 do zarządzenia, a tam na końcu: OPIS PRZEDMIOTU UMOWY, Część VII, Usunięcie zaćmy – kategoria I, Grupa JGP – B18G – czytamy m. in.:
2.2 warunki finansowania świadczeń: zabiegi wykonywane osobom poniżej 18 r.ż.
Przy B19G nie ma nic na temat wieku. I zagadka rozwiązana. Prosto, jasno i czytelnie.