operacja zaćmy – nowe zasady, stare problemy

W ostatnim czasie NFZ wprowadził kilka zmian w związku z zabiegiem operacji zaćmy. Zwiększanie wartości realizowanych świadczeń wpływa na zmniejszenie czasu oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy, zwłaszcza u pacjentów w przypadkach pilnych.

Statystyka

Według danych Ministra Zdrowia liczba zabiegów w kolejnych latach wzrasta: z 187 478 w 2013 do 300 235 w roku 2017 czyli nastąpił wzrost o 60%. Tymczasem czas oczekiwania spada: dla przypadków pilnych z 189 dni (grudzień 2013) do 134 (maj 2018) – krócej o 55 dni czyli o 30%. Analogicznie dla przypadków stabilnych nastąpił spadek czasu oczekiwania z 503 do 480 dni czyli o 23 dni krócej (to zaledwie 4,5%).

Są jeszcze  inne przyczyny zmniejszania się kolejek.

W zeszłym roku [2016] – jak wynika z informacji DGP – z opcji operacji za granicą skorzystało 15 729 pacjentów z Polski. Głównie w Czechach. Tylko jedna cieszyńska placówka od wejścia w życie dyrektywy transgranicznej przyjęła 7 tys. polskich pacjentów.

Blisko 36,2 mln zł wydał NFZ na leczenie za granicą w ramach tej dyrektywy, w tym niemal 33,68 mln zł na leczenie zaćmy. Z list oczekujących na te zabiegi w kraju skreślono 1798 osób.

~mp.pl marzec 2018

Rozliczane etapy

Od 1 lipca 2018 roku obowiązkowa jest wizyta kwalifikacyjna przeprowadzana przez ośrodek, w którym pacjent ma być operowany. Wizyta powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do ośrodka ze skierowaniem rozpoznania zaćmy. Pozytywna kwalifikacja oznacza wpis do właściwej kolejki. Z kolei po przeprowadzonym zabiegu może odbyć się kontrolna porada specjalistyczna w tym samym ośrodku (nie wcześniej niż 14 dni po dacie zakończenia hospitalizacji związanej z leczeniem zaćmy, a nie później niż 28 dni – w trybie ambulatoryjnym).

Rozliczenie zabiegu zaćmy podzielone jest na dwie kategorie: I i II. NFZ nie wyjaśnia wprost, na czym polega różnica pomiędzy nimi, ale zgodnie z opisem świadczenia w załączniku 10 do zarządzenia 66/2018/DSOZ kategoria I dotyczy osób do 18 roku życia. Ten warunek nie jest wymieniony w charakterystyce JGP. Różnią się także rozpoznaniami kierującymi – kategoria II nie zawiera zaćmy urazowej, dziecięcej, wrodzonej ani starczej typu Morgagniana, kategoria I zawiera też więcej procedur kierujących. Istotna różnica, to również refundacja lepszych soczewek dla ludzi młodych. W przypadku zastosowania soczewek pierścieni i soczewek anirydalnych albo soczewek torycznych o parametrze 2 i więcej dioptrii, możliwe jest zastosowanie przy rozliczeniu współczynnika korygujacego 1,25 czyli refundacja wyniesie 2658.75 zamiast 2127 pkt.

Świadczenia rozliczane w zakresie zaćmy to:

 • 5.52.01.0001528 Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy – w trybie ambulatoryjnym – 40 pkt (zgodnie ze standardami PTO (nie dotyczy dzieci) – dotyczy świadczeniobiorców, którzy otrzymali skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy po 26 czerwca 2018 r.);
 • 5.51.01.0002101 Usunięcie zaćmy – kategoria I wyceniono na 2127 pkt;
 • 5.51.01.0002102 Usunięcie zaćmy – kategoria II na 1860 pkt;
 • 5.52.01.0001526 Kontrolna porada specjalistyczna po zabiegu związanym z leczeniem zaćmy to kolejne 465 pkt. (wykazana pomiędzy 14 a 28 dniem po hospitalizacji).

Element nfz:okulistyka czyli oczekiwany sposób przekazywania danych

Zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. nr 3a czyli zgodnie z opisem świadczenia (zał. nr 10) świadczeniodawcę obowiązuje konieczność sprawozdania w raporcie statystycznym: ostrości wzroku (wg skali Snellena) oraz ewentualnych powikłań po usunięciu zaćmy (pęknięcie torebki tylnej/zapalenie wnętrza gałki ocznej) przy czym wszystkie te parametry mają być przekazane zarówno przy wizycie kwalifikującej, zabiegu i wizycie kontrolnej. Wszystkie oddziały NFZ publikowały na początku sierpnia to wyjaśnienie techniczne, ponieważ medycznie nie zawsze mają sens (informację o powikłaniach po należy przekazać także dla kwalifikacji):

Atrybut dotyczący ostrości wzroku należy wypełnić dla wszystkich powyżej wymienionych świadczeń, po przeprowadzeniu badania z wykorzystaniem powszechnie stosowanej do tego celu tablicy Snellena, określając wynik w zapisie dziesiętnym.
Informacja o powikłaniach (pęknięcie, zapalenie) należy sprawozdać odpowiednio:
[x]
dla wizyty kwalifikacyjnej i zabiegów usunięcia zaćmy – wartość parametru „N”,
[x]
dla porady kontrolnej – wartość parametru odpowiednio dla stanu faktycznego („T” lub „N”).

~ OW NFZ Kielce

Standardy kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy – nie dotyczy dzieci

Zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

 1. Na listę oczekujących na zabieg zaćmy pacjent zostaje wpisany po wizycie kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez lekarza specjalistę okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany. Wizyta kwalifikacyjna odbywa się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do tego ośrodka.
 2. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest stwierdzenie zmętnienia soczewki w badaniu z użyciem biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy.
 3. Nie można kwalifikować do zabiegu pacjentów z ostrością wzroku lepszą niż 0,6 do dali (z najlepszą korekcją), z wyjątkiem przypadków przedstawionych niżej, które należy traktować jako pilne (jeżeli istnieje konieczność udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia):
  • zaćma stanowi przeszkodę w diagnostyce i leczeniu innych schorzeń oka,
  • w jaskrze zamkniętego kąta lub z wąskim kątem przesączania zagrażającym wystąpieniem jaskry,
  • w przypadku powstania różnowzroczności w wyniku operacji pierwszego oka przekraczające 3,0 D,
  • osoby wykonujące zawód kierowcy, osoby z udokumentowanym upośledzeniem umysłowym oraz chorobami psychicznymi.

Z danych zebranych w Klinice Okulistyki WIM wynika, że 83 proc. pacjentów, u których w 2017 r. wykonano operację miało ostrość wzroku wyższą niż 0,6 (mp.pl), spodziewamy się więc drastycznego zmniejszenia kolejek. To nieco kuriozalne, wykonujemy coraz więcej operacji, czas oczekiwania to 1,5 roku. Jak postępuje zaćma w tym czasie? Brak tego kryterium pozwalał na leczenie we wcześniejszym stadium choroby.

Proszę pamiętać, że obecne techniki operacyjne pozwalają na przeprowadzenie zabiegu w chwili, gdy zaćma jest w początkowej fazie rozwoju. Nie wolno więc zwlekać, by choroba nie utrudniła czy nawet uniemożliwiła widzenie. Im stadium choroby jest bardziej zaawansowane, tym zabieg jest trudniejszy i większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych, a duża rana może spowodować nadmierny astygmatyzm. Zatem zaćmę należy operować w chwili, gdy ostrość widzenia zacznie utrudniać nam normalny tryb życia.

Operacja zaćmy polega na zastąpieniu naturalnej soczewki oka – sztuczną soczewką. Zabieg refundowany przez NFZ umożliwia zastosowanie jedynie podstawowej soczewki – po jej wszczepieniu pacjent będzie musiał używać dodatkowych okularów do czytania i nie zostanie u niego skorygowany astygmatyzm. Aby przywrócić pacjentowi pełną ostrość wzroku do dali oraz umożliwić czytanie bez okularów, należy wszczepić soczewkę multifokalną lub multifokalno-toryczną (korygującą też astygmatyzm). Zabieg chirurgiczny ze wszczepem takiej soczewki nie jest refundowany przez NFZ

~ Eyemed, Lublin

Czy to straszenie pacjentów, aby namówić na wersję komercyjną?

– Myślimy o precyzyjnym określeniu zasad operacji zaćm, tak by uniknąć sytuacji, gdy na zabieg kierowani są pacjenci, którzy jeszcze tego nie wymagają. Musimy pamiętać, że jest to procedura wiążąca się ze stosunkowo wysokim ryzykiem dla zdrowia pacjenta, kończąca się czasem całkowitą utratą wzroku – wskazał Jacyna.

~mp.pl kwiecień 2018


No tak, leczenie zaćmy grożącej nieuchronnie ślepotą jest ryzykowne, bo można stracić wzrok. Wybór należy do ciebie.


Poczytaj również:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, JGP, okulistyka, rozliczenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „operacja zaćmy – nowe zasady, stare problemy

 1. inga pisze:

  Jeżeli chodzi o oczy,to rzeba o nie dba regularnie, ale jeżeli chodzi o zaćmę, to możemy się jej kompletne nie spodziewać co i jak. Dlatego ja dbam o oczy regularnie, to najlepszy środek zapobiegawczy i regularna wizyta u okulisty

  Polubione przez 1 osoba

 2. kaja pisze:

  też mam problemy ze zdrowiem, ale na razie idę do endokrynologa, bo problemy mam straszne niestety jezeli chodzi o problemy tarczycowe, nie wiem jak to zniose ale prawda jest tez taka, że w moim przypadku to już niby nic nie pomoze tylko leki. Coś z tarczyca nie teges.

  Polubienie

 3. janka pisze:

  Każdy ma swoje problemy taka prawda, ja zmagam się pcos… to też jest straszny problem

  Polubienie

 4. Kamcia pisze:

  Zaćma to straszna choroba 😦

  Polubienie

 5. julia pisze:

  Zdrowie jest bardzo ważne. Ja niedawno znalazłam świetną hurtownię medyczną i szczerze mówiąc kupiłam tutaj bardzo porządne produkty w dobrej cenie

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s