AOP – jak to się rozlicza?

Skoro ktoś zapytał…

Powiedziałbym, że normalnie, ale czasem nie wszystko jest takie oczywiste.

Rozliczenia świadczeń pielęgniarki należą do grupy JGP, dlatego nie dzieje się tu nic więcej niż dla porady lekarskiej. W umowie jest oddzielny zakres skojarzony dla tej grupy świadczeń.

02.1020.501.02ŚWIADCZENIA W ZAKRESIE DIABETOLOGII-AOP
02.1100.501.02ŚWIADCZENIA W ZAKRESIE KARDIOLOGII-AOP
02.1450.501.02ŚWIADCZENIA W ZAKRESIE POŁOŻNICTWA I GINEKOLOGII- AOP
02.1500.501.02ŚWIADCZENIA W ZAKRESIE CHIRURGII OGÓLNEJ- AOP

Do dziś nie ustaliłem, czy danymi skierowania dla pielęgniarek są dane poprzedzającej je porady lekarskiej (skąd przecież pochodzą dyspozycje dalszego planu leczenia) czy pierwotne skierowanie zewnętrzne do poradni.

Trzeba pamiętać, że stosuje się tu powszechna w NFZ zasada tragedii greckiej: jedność miejsca, czasu i osoby. Oznacza to, że dla danego pacjenta w danym dniu możliwy jest zakres świadczeń tylko raz, a więc niedopuszczalne dwie porady pielęgniarskie, lekarskie ani mieszane.

Nie mam tego w umowie!

No, tak.
NFZ, aby nie robić zamieszania w rozliczeniach, dodaje ten punkt umowy na żądanie. Należy zwrócić się wnioskiem o poszerzenie zakresu świadczeń o porady pielęgniarskie i wykazać we wniosku fakt posiadania przez personel dokumentów uprawniających do wykonywania świadczeń. Będzie to potwierdzenie istnienia w programie kształcenia elementu ordynacji leków i wyrobów i właściwy wpis w Portalu Świadczeniodawcy/ SZOI w sekcji kompetencji tego personelu (kod 0369):

albo dyplom kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie, któremu również odpowiada pozycja ze słownika kompetencji o kodzie 0368.

Taki kurs trwa 3 miesiące, można się spodziewać w drugim półroczu zwiększenia tego zakresu w umowach. Na razie szału nie ma. Za pomocą wyszukiwarki umów aplikacje.nfz.gov.pl, ale bez większego zapału klikając na chybił-trafił nie znalazłem ani jednej umowy z takimi zakresami. Mam niejasne przeczucie, że ten ruch NFZ to była kolejna próba przeniesienia ciężaru opieki zdrowotnej z lekarzy specjalistów, kolejna, bo POZ PLUS chyba nie spełnił oczekiwań…

Zastanawiam się też, co z wartością umowy AOS (lub ryczałtem PSZ), bo teoretycznie dodanie kolejnego zakresu powinno zwiększyć zobowiązania NFZ wobec świadczeniodawcy, ale jeśli pielęgniarka ma zastąpić lekarza, a jej świadczenia mają być tańsze, to w praktyce nic takiego nie musi się wydarzyć.

No i to tyle na dziś.

Ten wpis został opublikowany w kategorii AOS, JGP i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „AOP – jak to się rozlicza?

  1. Ciasteczkowy Potwór pisze:

    Lata dawne. Liczba pielęgniarek na oddziale była odpowiednia. Oddziałowa ustanowiła szereg zasad które egzekwowała podczas porannej odprawy. Panie musiały prezentować się w spódniczkach oraz nosić rajstopy. Od tej reguły istniały pewne odstępstwa niemniej któraś musiała mieć dobre uzasadnienie aby nie otrzymać reprymendy.

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s